TT Epaper
The Telegraph
TT Photogallery
 
IN TODAY'S PAPER
WEEKLY FEATURES
CITIES AND REGIONS
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
CIMA Gallary
Native Knight claims feature

Trainer Narendra Lagad’s seven-year-old horse, Native Knight, had the measure of his four rivals, including the second favourite, Bling, on his way to winning the 2,800m Byculla Club Trophy, the main attraction in the Mumbai race card, on Thursday. Jockey Trevor Patel rode a well-judged race on the winner, a Placerville son. RESULTS

(With inter-state dividends)

1. Santorini Star Plate, Div-II 1,000m: (3-1-7) Gottawearshades (Zervan) 1, National Ikon 2, The Saint 3. Won by: 1/2, 1/2; (1-0.46). Win Rs 16; (P) 10, 16, 16; (Q) 29; Shp: 34; (T) 82. Fav: Gottawearshades (3).

2. Avantage Plate 1,600m: (3-1-2) Blue Ace (Sandesh) 1, Clinton 2, Enlightenment 3. Won by: 1-1/2, 1-1/2; (1-36.52). Win Rs 25; (P) 16, 14; (Q) 19; Shp: 31; (T) 228. Fav: Clinton (1).

3. Santorini Star Plate, Div-I 1,000m: (11-10-8) Absolute Star (Ashish) 1, Allegiance 2, Arabian Lord 3. Won by: 3/4, Nk; (1-1). Win Rs 249; (P) 60, 24, 14; (Q) 635; Shp: 75; (T) 10,240. Fav: Yardstick (6).

4. Captain G. Hall Trophy, Div-II 1,000m: (11-5-1) Izarra (Roushan) 1, Magic Star 2, Ice Skates 3. Won by: 3/4, 3; (0-59.84). Win Rs 889; (P) 167, 14, 19; (Q) 2,563; Shp: 43; (T) 36,993. Fav: Be Positive (2).

5. Fiddle Faddle Plate 2,000m: (2-1-4) Winds Of Fortune (Dashrath) 1, Ascot Magic 2, Mountain Force 3. Won by: 1-1/4, 2-3/4; (2-4.76). Win Rs 47; (P) 15, 12, 14; (Q) 45; Shp: 44; (T) 258. Fav: Ascot Magic (1).

6. Anmol Preet Plate 1,400m: (8-7-4) Zakynthos (Zervan) 1, Seven Seas 2, Faramarz 3. Won by: 1/2, 1; (1-24.24). Win Rs 41; (P) 16, 34, 38; (Q) 202; Shp: 62; (T) 8,024. Fav: Augustus (1).

7. Bookie’s Delight Plate 1,600m: (3-2-1) Mountbatten (Sandesh) 1, Starring 2, Mon Ami 3. Won by: Nk, 2-1/2; (1-37.84). Win Rs 112; (P) 30, 13, 22; (Q) 138; Shp: 42; (T) 1,427. Fav: Starring (2).

8. Ferrari Plate 1,200m: (4-8-6) Emperor Of France (Sandesh) 1, Aravali 2, Rewarding Desire 3. Won by: 7, Hd; (1-11.84). Win Rs 61; (P) 22, 85, 25; (Q) 1,463; Shp: 237; (T) 8,259. Fav: Arch Duchess (9).

9. Captain G. Hall Trophy, Div-I 1,000m: (4-3-7) Twilight (Sandesh) 1, Ice Empire 2, Sariska 3. Won by: 3-1/4, 2; (0-59.8). Win Rs 24; (P) 16, 16, 16; (Q) 63; Shp: 48; (T) 184. Fav: Twilight (4).

10. Byculla Club Trophy 2,800m: (1-3-2) Native Knight (Trevor) 1, Bling 2, Star Marquess 3. Won by: Nk, 2-1/4; (3-4.71). Win Rs 21; (P) 12, 16; (Q) 32; Shp: 42; (T) 81. Fav: Native Knight (1).

Jackpot: Rs 11,651; (C) Rs 1,553. Treble: (i) Rs 825; (ii) Rs 35,028; (iii) Rs 1,151.