TT Epaper
The Telegraph
TT Photogallery
 
IN TODAY'S PAPER
WEEKLY FEATURES
CITIES AND REGIONS
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
CIMA Gallary
Stuntacular upsets

Calcutta: Trainer Farley Rodrigues’ 6-1 shot, Stuntacular, produced a spirited performance to win the 1,600m Orange William Cup, on Tuesday. Ridden by Akash Agarwal, the four-year-old made his own running to out-class his six rivals, on an afternoon, which also witnessed favourites proving big let downs in most of the nine-event card.RESULTS

1. Atreas Handicap 1,400m: (6-4-2) Moment Of Love (Vinay) 1, A’Ma Shukum (Surjeet) 2 , Haynestown (C. Alford) 3.NR: Pythagoras (10). Won by: 1-3/4, 1/2; (1-31.21). Win Rs 126; (P) 22, 21, 15; (Q) 328; Shp: 96; (T) 7,771. Fav: Ice Festival (1). Winner trained by Vikash.

2. Wandering Angel Plate 1,100m: (4-1-5) Gentle Knowledge (Sandesh) 1, Broken Arrow (Kamlesh) 2, Scooby Do (Shailesh) 3. Won by: 7-1/4, 1-1/2; (1-7.39). Win Rs 22; (P) 12, 12; (Q) 15; Shp: 26; (T) 77. Fav: Broken Arrow (1). Winner trained by Rutherford.

3. Absolution Handicap, Div-II 1,100m: (8-7-11) Enzo (Shezad) 1, Zip Zap Zoom (Afzal) 2, Mehzabeen (N. Parmar) 3. NR: Battleaxe (6). Won by: Hd, Lnk; (1-10.55). Win Rs 196; (P) 61, 50, 18; (Q) 4,113; Shp: 324; (T) 64,190. Fav: Touch Of Style (4). Winner trained by Gleich.

4. Cheviot Handicap, Div-II 1,200m: (1-6-7) Songstress (A. Sawant) 1, Al Di La (N. Parmar) 2, Blue Sea (Kamlesh) 3. Won by: 3/4, 1/2; (1-16.48). Win Rs 158; (P) 29, 14, 11; (Q) 289; Shp: 31; (T) 1,239. Fav: Blue Sea (7). Winner trained by Arti.

5. Cheviot Handicap, Div-I 1,200m: (10-1-3) Impressive Queen (Shailesh) 1, Aston Martin (Babu) 2, Spur Of The Moment (Vinay) 3.Won by: Ns, 2; (1-16.57). Win Rs 80; (P) 17, 15, 19; (Q) 160; Shp: 44; (T) 1,283. Fav: Aston Martin (1). Winner trained by Bharath.

6. Orange William Cup 1,600m: (4-3-2) Stuntacular (Agarwal) 1, Do Your Best (Sandesh) 2, Tasveer (Srinivas) 3. Won by: Dist, 3-1/4; (1-41.18). Win Rs 48; (P) 14, 24, 14; (Q) 226; Shp: 47; (T) 1,049. Fav: Scarlatti (6). Winner trained by Rodrigues.

7. Camballo Handicap 2,000m: (7-1-6) Bold Desire (Sandesh) 1, Manhattan Rain (C. Alford) 2, River Pride (Vinay) 3. Won by: 3/4, 1-1/4; (2-11.4). Win Rs 51; (P) 15, 18, 44; (Q) 107; Shp: 66; (T) 2,176. Fav: Sheriff (4). Winner trained by R. Alford.

8. Salvage Handicap 1,400m: (3-5-6) Artemisia (Kamlesh) 1, Glynneath (Shailesh)) 2, Ocean Sunrise (Afzal) 3. NR: Memories (11). Won by: 1-3/4, 5-1/4; (1-28.51). Win Rs 57; (P) 19, 12, 112; (Q) 63; Shp: 36; (T) 3,277. Fav: Destiny (1). Winner trained by Arti.

9. Absolution Handicap, Div-II 1,100m: (8-6-9) Silken Senorita (Shailesh) 1, Secret Gloss (Agarwal) 2, Ijlal (Shezad) 3. Won by: 2-1/4, Hd; (1-9.35). Win Rs 88; (P) 28, 17, 27; (Q) 297; Shp: 100; (T) 3,410. Fav: Bold Star (1). Winner trained by Manvendra. Jackpot: Rs 1,21,318; (C) Rs 6,999. Treble: (i) Rs 19,944; (ii) Rs 31,038; (iii) Rs 1,584.