TT Epaper
The Telegraph
TT Photogallery
 
 
IN TODAY'S PAPER
WEEKLY FEATURES
CITIES AND REGIONS
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
CIMA Gallary
 
Email This Page

GOLF

PGA Championship

Wentworth, England: Round II, Friday — 136 Paul Casey (GBR) 69 67 138 Dave Horsey (GBR) 67 71; Miguel Angel Jimenez (Esp) 68 70; Soren Kjeldsen (Den) 69 69; Anthony Wall (GBR) 67 71; Marc Warren (GBR) 72 66 139 Thomas Aiken (RSA) 72 67; Ben Curtis (US) 69 70; Stephen Dodd (GBR) 71 68 140 Pablo Larrazabal (Esp) 73 67; Alexander Noren (Swe) 69 71; Alvaro Quiros (Esp) 69 71; Charl Schwartzel (RSA) 68 72 141 Jamie Donaldson (GBR) 70 71; Pelle Edberg (Swe) 72 69; Ross Fisher (GBR) 68 73; Anton Haig (RSA) 72 69; Thomas Levet (Fra) 70 71

TENNIS

Austrian Open

Kitzbuehel: Men’s singles, Final, Saturday — Guillermo Garcia-Lopez (Esp) bt Julien Benneteau (Fra) 3-6, 7-6(7-1), 6-3 Semi-finals, Friday — Julien Benneteau (Fra) bt Oscar Hernandez (Esp) 6-3, 6-4 Guillermo Garcia-Lopez (Esp) bt Mikhail Youzhny (7, Rus) 6-3, 1-6, 7-6(7-5)

Strasbourg International

Women’s singles, Final, Saturday — Aravane Rezai (Fra) bt Lucie Hradecka (Cze) 7-6(7-2), 6-1 Semi-finals, Friday — Lucie Hradecka (Cze) bt Ayumi Morita (Jpn) 6-0, 1-0 (Morita retd.) Aravane Rezai (Fra) bt Viktoriya Kutuzova (Ukr) 6-4, 6-2.

Warsaw Open

Women’s singles, Final, Saturday — Alexandra Dulgheru (Rom) bt Alona Bondarenko (8, Ukr) 7-6(7-3), 3-6, 6-0 Semi-finals, Friday — Alona Bondarenko (8, Ukr) bt Anne Keothavong (GBR) 6-2, 7-5 Alexandra Dulgheru (Rom) bt Daniela Hantuchova (6, Svk) 6-4, 6-7(2-7), 6-1

World Team Cup

Duesseldorf, Germany: Friday, Blue Group — Serbia 2 Italy 1 Viktor Troicki/Nenad Zimonjic (Srb) bt Francesco Piccari/Andreas Seppi (Ita) 6-0, 7-6(7-5) Janko Tipsarevic (Srb) bt Francesco Piccari (Ita) 6-2, 6-3 Thursday — Andreas Seppi (Ita) bt Viktor Troicki (Srb) 6-1, 6-4 Argentina 3 Russia 0 Maximo Gonzalez (Arg) bt Evgeny Korolev (Rus) 6-3, 3-6, 6-3 Maximo Gonzalez/Juan Martin del Potro (Arg) bt Evgeny Korolev/Igor Andreev (Rus) 2-2 (Evgeny Korolev/Igor Andreev retd.) Thursday — Juan Martin del Potro (Arg) bt Igor Andreev (Rus) 6-3, 7-6(7-3) Red Group — Germany 2 Sweden 1 Philipp Kohlschreiber (Ger) bt Andreas Vinciguerra (Swe) 6-1, 6-2 Nicolas Kiefer/Mischa Zverev (Ger) bt Robin Soderling/Robert Lindstedt (Swe) 7-6(7-4), 4-6, 13-11 Thursday — Robin Soderling (Swe) bt Rainer Schuettler (Ger) 6-0, 6-0

Top
Email This Page