The Telegraph
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
DOHA RESULTS

THURSDAY

BOWLING

Men’s trios — Gold: Malaysia, Silver: Singapore, Bronze: Saudi Arabia.

CUE SPORTS

Snooker singles — Gold: Ding Junhui (Chn), Silver: Liang Wenbo (Chn), Bronze: Atthasit Mahitthi (Tha). English Billiards doubles — Gold: Praput Chaithanasakun, Udon Khaimuk (Tha), Silver: Aung San Oo, Kyaw Oo (Mya), Bronze: Geet Siriram Sethi, Ashok Harishankar Shandilya (Ind).

SHOOTING

Women’s skeet — Gold: Kim Myong Hwa (Prk), Silver: Wei Ning (Chn), Bronze: Yu Xiumin (Chn).

SWIMMING

Men’s 50 backstroke — Gold: Junya Koga (Jpn), Silver: Ouyang Kunpeng (Chn), Bronze: Sung Min (Kor). 200 Breaststroke — Gold: Kosuke Kitajima (Jpn), Silver: Daisuke Kimura (Jpn), Bronze: Vladislav Polyakov (Kaz). 4x100 Medley relay Gold: Japan, Silver: China, Bronze: South Korea. 1,500 Freestyle — Gold: Park Tae-hwan (Kor), Silver: Zhang Lin (Chn), Bronze: Takeshi Matsuda (Jpn).

Women’s 50 butterfly — Gold: Tao Li (Sin), Silver: Xu Yanwei (Chn),

Bronze: Yuka Kato (Jpn). 200 Individual medley — Gold: Qi Hui (Chn), Silver: Asama Kitagawa (Jpn), Bronze: Maiko Fujino (Jpn).

TABLE TENNIS

Singles — Gold: Wang Hao (Chn), Silver: Ma Lin (Chn), Bronze: Li Ching (Hkg) and Ryu Seung-min (Kor). Women’s singles — Gold: Guo Yue (Chn), Silver: Tie Ya Na (Hkg), Bronze: Wang Nan (Chn) and Li Jia Wei (Sin).

TAEKWONDO

Men’s 54 kg — Gold: Mohammad Al Bakhit (Jor), Silver: Vasavat Somswang (Tha), Bronze: A. Rahim A. Hameed Ebrahim (Brn), and Renat Kuralbayev (Kaz). 72 kg — Gold: Lee Young-yeoul (Kor), Silver: Wang Hao (Chn), Bronze: Nesar Ahmad Bahave (Afg) and Hadi Sae Bonehkohal (Irn). Women’s 47 kg — Gold: Wu Jingyu (Chn), Silver: Yang Shu-chun (Taw), Bronze: Kathleen Eunice Alora (Phi) and Yaowapa Boorapolchai (Tha). 63 kg — Gold: Su Li-wen (Taw), Silver: Chonnapas Premwaew (Tha), Bronze: Manita Sahi (Nep) and Veronica Domingo (Phi).

FRIDAY

BOWLING

Women’s all event — Gold: Choi Jin-as (Kor), Silver: Esther Mei Lan Cheah (Mas), Bronze: Valerie Hui Ying Teo (Sin).

EQUESTRIANISM

Eventing individual — Gold: Yoshiaki Oiwa (Jpn), Silver: Abdulla Ali Abdulla Al Ejail (Qat), Bronze: Husref Malek Jeremiah (Mas). Eventing team —Gold: Qatar, Silver: Japan, Bronze: Indonesia.

SHOOTING

Men’s 25m center fire pistol — Gold: Jaspal Rana (Ind), Silver: Liu Guohui (Chn), Bronze: Jakkrit Panichpatikum (Tha). 25m centre fire pistol team — Gold: Samresh Jung, Vijay Kumar and Jaspal Rana (Ind), Silver: South Korea, Bronze: China.

SKEET team — Gold: Kazakhstan, Silver: Kuwait, Bronze: China.

TRIATHLON

Women’s triathlon — Gold: Wang Hongni (Chn), Silver: Ai Ueda (Jpn),

Bronze: Akiko Sekine (Jpn).

Top
Email This Page