The Telegraph
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

CHESS

WORLD JUNIOR MEET

YEREVAN, Boys, Round VIII — Levan Pantsulaia (Geo, 6) drew Yuriy Kryvoruchko Ukr, 6.5) Nikita Vitiugov (Rus, 6) drew Dmitry Frolyanov (Rus, 5.5) Zhou Jianchao (Chn, 5.5) drew Wang Yue (Chn, 5.5) Daniel Stellwagen (Ned, 6) bt Li Chao (Chn, 5) Georg Meier (Ger, 5.5) drew Ildar Khairullin (Rus, 5.5) Arman Pashikian (Arm, 6) bt Deepan Chakkravarthy (Ind, 5) Evgeny Romanov (Rus, 4.5) lost Zhao Jun (Chn, 5.5) Zaven Andriasian (Arm, 5.5) bt Roman Nechepurenko (Rus, 4.5) Dmitry Andreikin (Rus, 5) drew David Howell (Eng, 5) Amin Bassem (Egy, 4) lost Wen Yang (Chn, 5.5) Wang Hao (Chn, 5) bt Avetik Grigoryan (Arm, 4) Vardan Movsisian (Arm, 4) lost Maxim Rodshtein (Isr, 5) Abhijeet Gupta (Ind, 5) bt Wang Li (Chn, 4) Deep Sengupta (Ind, 4) lost Le Quang Liem (Vie, 4.5) Rej Tomek (Aus, 2.5) 2.5 lost Rahul Sangma (Ind, 4) Girls, Round VIII — Tania Sachdev (Ind, 6.5) bt Mongontuul Bathuyag (Mgl, 5.5) Melia Salome (Geo, 6.5) bt Hou Yifan (Chn, 5) Dronavalli Harika (Ind, 5) drew Tatev Abrahamyan (US, 5.5) Bta Kadziolaka (Pol, 4) lost Siranush Adriasian (Arm, 5) Shen Yang (Chn, 5.5) drew Zhang Jilin (Chn, 5.5) Bianca Muhren (Ned, 4.5) lost Mikadze Miranda (5.5) Kruttika Nadig (Ind, 4.5) lost Eesha Karavade (Ind, 5.5) Mary Ann Gomes (Ind, 5) bt Dana Aketaeva (Kaz, 4) Yulduz Hamrakulova (Uzb, 4.5) drew Atousa Pourkashiyan (Iri, 4.5) Natalia Buttner (Arg, 3.5) drew P. Priya (Ind, 3.5) Soumya Swaminathan (Ind, 3) drew Ghazal Hakimifard (Iri, 3).

FOOTBALL

INTERNATIONAL FRIENDLIES

Spain 2 Argentina 1 Austria 2 Switzerland 1 Kuwait 1 Lithuania 0 Peru 0 Chile 1 Trinidad & Tobago 2 Panama 1.

CHAMPIONS LEAGUE QUALIFIERS

Group A — Belgium 3 Azerbaijan 0 Kazakhstan 0 Finland 2 Poland 2 Portugal 1 Serbia 3 Armenia 0 Group B — France 5 Faeroe Islands 0 Georgia 1 Italy 3 Ukraine 2 Scotland 0 Group C — Bosnia-Herzegovina 0 Greece 4 Malta 2 Hungary 1 Turkey 5 Moldova 0 Group D — Ireland 1 Czech Republic 1 Slovakia 1 Germany 4 Wales 3 Cyprus 1 Group E — Andorra 0, Macedonia 3 Croatia 2 England 0 Russia 2 Estonia 0 Group F — Iceland 1 Sweden 2 Liechtenstein 0 Denmark 4 Northern Ireland 1 Latvia 0 Group G — Belarus 4 Slovenia 2 Luxembourg 0 Bulgaria 1 Netherlands 2 Albania 1

AFC ASIAN CUP QUALIFIERS

Group A — India 0 Japan 3 Saudi Arabia 5 Yemen 0 Group B — South Korea 1 Syria 1 Taiwan 0 Iran 2 Group C — Oman 2 United Arab Emirates 1 Pakistan 0 Jordan 3 Group D — Australia 2 Bahrain 0 Group E — Iraq 4 Singapore 2 Palestine 0 China 2 Group F — Qatar 2 Hong Kong 0 Bangladesh 0 Uzbekistan 4.

GOLF

JAPAN OPEN

Kawagoe, Round I — 65 Jeev Milkha Singh 67 Shingo Katayama 68 Tejsuji Hiratsuka, Paul Sheehan, Yoshiaki Mano 69 Azumo Yano, YE Yang, Daisuke Kataoka, Kyung Tae Kim, Nozomi Kawahara, Kazuhiko Hosokawa, Kazunori Suzuki, Eijiro Kayama.

CHINA MASTERS

Sanya, Round I — 63 Lu Wen-Teh (Tpe) 64 Michael Campbell (Nzl), Retief Goosen (RSA) 66 Yasin Ali (Eng) 67 Scott Strange (Aus), Huang Ming-Jie (Chn), Danny Chia (Mas) 68 Suk Jong-Yul (Kor), Adam Le Vesconte (Aus), Lin Wen-Tang (Tpe), Gerald Rosales (Phi), Ross Bain (Sco), Tony Lascuna (Phi), Simon Dunn (Sco), Somkiat Srisanga (Tha) 70 Phillip Price (Wal), Wu As-Hun [A] (Chn), Kane Webber (Aus), Anthony Kang (Usa), Mahal Pearce (Nzl), Chen Yuan-Chi (Tpe), Brad Iles (Nzl), Digvijay Singh (Ind), Li Chao (Chn), Marcus Both (Aus), Lu Wei-Lan (Tpe), Chen Tze-Chung (Tpe), Arjun Singh (Ind), Michael Wright (Aus).

TENNIS

ATP Kremlin Cup

Round II (Thursday) — Janko Tipsarevic (Ser) bt Robin Vik (Cze) 6-4, 6-4 Fabrice Santoro (7, Fra) bt Konstantin Kravchuk (Rus) 6-1, 6-1.

WTA Kremlin Cup

Round II (Thursday) — Nadia Petrova (5, Rus) bt Elena Likhovtseva (Rus) 6-3, 7-5 Nicole Vaidisova (8, Cze) bt Samantha Stosur (Aus) 6-4, 6-1 Patty Schnyder (6, Sui) bt Iveta Benesova (Cze) 7-6 (3), 1-6, 6-1 Anna Chakvetadze (Rus) bt Francesca Schiavone (Ita) 7-6 (3), 6-4.

ATP Stockholm Open

Round I — James Blake (2, US) bt Thomas Johansson (Swe) 6-3, 6-2 Simon Greul (Ger) bt Ervin Eleskovic (Swe) 6-4, 6-2 Jarkko Nieminen (5, Fin) bt Michael Llodra (Fra) 6-4, 6-4. Round II (Wednesday) — Joachim Johansson (Swe) bt Rafael Nadal (1, Esp) 6-4, 7-6 (4) Robin Soederling (8, Swe) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-0, 6-2 Olivier Rochus (6, Bel) bt Paradorn Srichaphan (Tha) 6-2, 6-7 (5), 6-2 Kristof Vliegen (7, Bel) bt Frank Dancevic (Can) 3-6, 6-3, 6-4.

ATP Vienna Open

Round I — Andy Roddick (3, US) bt Jose Acasuso (Arg) 6-0, 7-6 (2) Juergen Melzer (Aut) bt Juan Carlos Ferrero (7, Esp) 5-7, 7-6 (5), 6-3 Novak Djokovic (8, Srb) bt Tomas Zib (Cze) 6-3, 6-4 Richard Gasquet (Fra) bt Alejandro Falla (Col) 7-6 (4), 6-3. Round II (Wednesday) — Fernando Gonzalez (5, Chi) bt Carlos Moya (Esp) 6-3, 6-4 Ivan Ljubicic (1, Cro) bt Florian Mayer (Ger) 6-3, 6-3 Dominik Hrbaty (Svk) bt Tommy Haas (6, Ger) 6-3, 4-6, 6-0

WTA Bangkok Open

Round II (Thursday) — Severine Bremond (9, Fra) bt Klara Zakopalova (Cze) 5-7, 6-4, 6-3 Tamarine Tanasugarn (Tha) bt Jamea Jackson (US) 6-1, 2-0 (Jackson Retired) Aiko Nakamura (Jpn) bt Mariana Diaz Oliva (Arg) 6-4, 6-3 Eleni Daniilidou (5, Gre) bt Erika Takao (Jpn) 6-4, 6-4 Sybille Bammer (Aut) bt Nathalie Dechy (3, Fra) 6-3, 6-1 Vania King (US) bt Lucie Safarova (4, Cze) 6-1, 6-1 Jelena Kostanic (8, Cro) bt Marta Domachowska (Pol) 6-1, 6-0 Meghann Shaughnessy (6, US) bt Julia Schruff (Ger) 6-3, 6-1.

For the book

Bosnia captain Sergej Barbarez announced his retirement from international soccer on Thursday, saying he wanted to concentrate on his club career with Bayer Leverkusen. “At my age, playing for the club and the national team is a big burden,” the 35-year-old forward said on his website.

Top
Email This Page