The Telegraph
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

GOLF

BYRON NELSON MEET

IRVING, Round II (Friday): 131 Sean íHair (US) 66 65, Brett Wetterich (US) 64, 67 132 Ted Purdy (US) 65 67 133 Billy Mayfair (US) 70 63 134 J.P. Hayes (US) 69 65, Todd Hamilton (US) 67 67 Steve Lowery (US) 65 69, Shigeki Maruyama (Jpn) 67 67 135 Omar Uresti (US) 65 70, Heath Slocum (US) 69 66, Nick Price (Zim) 66 69, Phil Mickelson (US) 69 66, John Rollins (US) 67 68, Scott Verplank (US) 68 67, Todd Fischer (US) 66 69, Vijai Singh (Fiji) 68 67, Doug Barron (US) 69 66 136 Jesper Parnevik (Swe) 69 67, Daniel Chopra (Swe) 70 66, Stuart Appleby (Aus) 63 73, Ernie Els (RSA) 64 72 139 Sergio Garcia (Esp) 71 68 140 Justin Rose (GBR) 69 71 141 Tiger Woods (US) 69 72, Retief Goosen (RSA) 70 71.

BRITISH MASTERS

MERIDEN, Round II (Friday): 140 Brian Davis (GBR) 69 71l 141 Thomas Bjorn (Den) 73 68, Soren Hansen (Den) 70 71, David Howell (GBR) 69 72 143 Michael Campbell (NZL) 73 70, Steve Webster (GBR) 72 71 144 Peter Baker (GBR) 71 73, Simon Dyson (GBR) 71 73 145 Angel Cabrera (Arg) 70 75, Scott Drummond (GBR) 70 75, Richard Finch (GBR) 70 75, Marcus Fraser (Aus) 73 72, Richard Green (Aus) 72 73, Patrik Sjoeland (Swe) 71 74, Oliver Wilson (GBR) 72 73, Ian Woosnam (GBR) 74 71.

TENNIS

ATP HAMBURG MASTERS

Menís singles, quarter finals (Friday): Roger Federer (1, Sui) bt Guillermo Coria (10, Arg) 6-4, 7-6 (7-3) Nikolay Davydenko (15, Rus) bt Filippo Volandri (Ita) 7-6 (7-5), 6-4 Christophe Rochus (Bel) bt Juan Ignacio Chela (Arg) 3-6, 6-0, 6-3 Richard Gasquet (Fra ) bt Andreas Seppi (Ita) 6-1, 6-2.

WTA ROME MASTERS

Womenís singles, quarter finals (Friday): Maria Sharapova (1, Rus) bt Elena Bovina (9, Rus) 6-2, 6-2 Patty Schnyder (8, Sui) bt Evgenia Linetskaya (Rus) 6-1, 6-0 Vera Zvonareva (6, Rus) bt Francesca Schiavone (Ita) 7-5, 7-6 (7-4) Amelie Mauresmo (2, Fra) bt Conchita Martinez-Granados (Esp) 6-1, 6-2.

WTA PRAGUE OPEN

Womenís singles, quarter finals (Friday): Dinara Safina (1, Rus) bt Iveta Benesova (5, Cze) 6-1, 6-4 Laura Pous Tio (Esp) bt Kristina Brandi (Pue) 6-3, 6-2 Zuzana Ondraskova (Cze) bt Mariana Diaz-Oliva (Arg) 7-5, 6-2 Klara Koukalova (2, Cze) bt Jill Craybas (US) 6-3, 6-4.

ITF WOMENíS CIRCUIT MEET

AHMEDABAD, doubles final (Friday): Sai Jaylakshmy Jayram and Ankita Bhambri (Ind) bt Shruti Dhawan and Sanaa Bhambri (Ind) 6-2, 7-5.

ATHLETICS

IAAF SUPER GRAND PRIX

DOHA (Friday), MEN 100m: 1. Francis Obikwelu (Por) 10.05; 2. Shawn Crawford (US) 10.14; 3. Justin Gatlin (US) 10.14 400m: 1. Nagmeldin Ali Abubakr (Sud) 45.52; 2. Tyree Washington (US) 45.53; 3. Alleyne Francique (Grn) 45.70 800m: 1. Mohammed Al-Salhi (KSA) 1:45.64, 2. Alfred Kirwa (Ken) 1:45.68; 3. Florent Lacasse (Fra) 1:46.21 1500m: 1. Daniel Komen (Ken) 3:30.77; 2. Daham Najim Bashir (Qat) 3:31.04; 3. Alex Kipchirchir (Ken) 3:31.10 3000m: 1. Eliud Kipchoge (Ken) 7:28.56; 2. Augustine Choge (Ken) 7:28.78; 3. Benjamin Limo (Ken) 7:29.60 110m Hurdles: 1. Stanislavs Olijars (Lat) 13.11; 2. Terrence Trammell (US ) 13.18; 3. Redelen dos Santos (Bra) 13.30 400m Hurdles: 1. Ian Weakley (Jam) 48.84; 2. James Carter (US) 48.93; 3. Periklis Iakovakis (Gre) 49.05 2000m Steeplechase: 1. Saif Saaeed Shaheen (Qat) 5:14.53; 2. Wesley Kiprotich (Ken) 5:16.46; 3. Ronald Kipchumba (Ken) 5:20.44 Triple Jump: 1. Marian Oprea (Rom) 17.09; 2. Dmitriy Valyukevich (Blr) 16.98; 3. Larry Achike (GBR) 16.67 Shot Put: 1. Reese Hoffa (US) 21.29; 2. Joachim Olsen (Den); 20.78; 3. Mikulas Konopka (Svk) 20.34 Javelin Throw: 1. Aki Parviainen (Fin) 83.79; 2. Sergey Makarov (Rus) 83.76; 3. Andrus Vaernik (Est) 83.32 WOMEN, 200m: 1. Allyson Felix (US) 22.78; 2. Christine Amertil (Bah) 22.95; 3. Amy Mbacke Thiam (Sen) 23.10 800m: 1. Hasna Benhassi (Mar) 2:00.83; 2. Jolanda Ceplak (Slo) 2:01.00; 3. Tatyana Roslanova (Kaz) 2:01.35 3000m: 1. Meseret Defar (Eth) 8:39.75; 2. Berhane Adere (Eth) 8:39.87; 3. Gelete Burika (Eth) 8:39.90 100m Hurdles: 1. Delloreen Ennis-London (Jam) 12.77; 2. Danielle Carruthers (US) 12.83; 3. Yolanda McCray (US) 13.26 3000m Steeplechase: 1. Dorcus Inzikuru (Uga) 9:28.50; 2. Salome Chepchumba (Ken) 9:39.34; 3. Livia Toth (Hun) 9:41.48 High Jump: 1. Monica Iagar (Rom) 1.89; 2. Oana Pantelimon (Rom) 1.89; 3. Irina Mikhalchenko (Ukr) 1.89 Long Jump: 1. Tatyana Lebedeva (Rus) 6.70; 2. Bianca Kappler (Ger) 6.55; 3. Fiona May (Ita) 6.47; 4. Anju Bobby George (Ind) 6.42m Pole Vault: 1. Anzhela Balakhonova (Ukr) 4.35; 2. Thorey Elisdottir (Isl) 4.20; 2. Krisztina Molnar (Hun) 4.20 Discus: 1. Natalya Sadova (Rus) 65.10; 2. Franka Dietzsch (Ger) 64.38; 3. Nicoleta Grasu (Rom) 63.85.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

Day III (Friday), Division I, CANTERBURY: Hampshire 328 (S. Warne 107 .., S. Katich 56) & 461/9 decl. (S. Katich 128, K. Pietersen 125, S. Ervine 57, M. Brown 54; A. Khan 4/106). Kent 305 (D. Fulton 74, D. Stevens 68, M. Dennington 50) & 121/2 (R. Key 54). LORDíS: Middlesex 390 (E. Joyce 75, P. Weekes 69, . Shah 63, B. Scott 58; J. Lewis 4/82) & 342/6 dec (. Shah 111 .., E. Joyce 93). Gloucestershire 232 (C. Spearman 69; A. Richardson 5/32, M. Betts 4/86) & 160 (M. Betts 4/58). Middlesex won by 340 runs. THE BRIT OVAL: Surrey 444 (A. Brown 122, S. Newman 117, R. Clarke 84, J. Benning 57) & 425/4 decl. (S. Newman 219, M. Ramprakash 97). Glamorgan 345 (D. Harrison 75 ..; M. Bicknell 6/74) & 177/2 (M. Powell 80 .., D. Hemp 77 ..). Division II, OLD TRAFFORD: Lancashire 199 & 173 (A. Flintoff 55; S. Harmison 6/52). Durham 338 (M. Hussey 144 .., P. Mustard 77, M. Muralidharan 5/107) & 35/1. Durham won by 9 wkts. NORTHAMPTON: Northamptonshire 552/7 decl. (U. Afzaal 168 .., B. Shafayat 153, D. Wright 55). Essex 178 (J. Louw 6/51) & 282/2 (A. Cook 131 .., R. Bopara 79). WORCESTER: Worcestershire 478 (S. Moore 246, D. Pipe 80 ..). Derbyshire 263 (Kabir Ali 4/77) & 314 (J. 75, G. Welch 63, M. Di Venuto 51).

CHESS

SOFIA MASTERS

Round II (Friday): Vladimir Kramnik (Rus, 1.5) drew with Viswanathan Anand (Ind, 1) Veselin Topalov (Bul, 1) drew with Michael Adams (Eng, 1) Ruslan Ponomariov (Ukr, 0.5) drew with Judit Polgar (Hun, 1).

For the book

Valencia shareholders gave their approval to a property deal on Saturday which is expected to net the club euros 100 million ($128.5 million) and clear the vast majority of their debts. Over 99% of the shareholders gave the club the go-ahead to build a new training facility and to construct a large number of houses on land they have bought in the Ribarroja area near the city.

Top
Email This Page