The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

FOOTBALL

CHAMPIONS LEAGUE

GROUP E: GLASGOW: Rangers 1 (Michael Mols 28) Panathinaikos 3 (Raimondas Zutautas 32, Angelos Basinas 62, Michalis Konstantinou 80) l MANCHESTER: Manchester United 2 (Ruud van Nistelrooy 45, Ryan Giggs 58) VfB Stuttgart 0 l GROUP F: BELGRADE: Partizan Belgrade 1 (Andrija Delibasic 79) Olympique Marseille 1 (Mido 60) l MADRID: Real Madrid 1 (Santiago Solari 9) Porto 1 (Derlei Silva 35) l GROUP G: PRAGUE: Sparta Prague 1 (Marek Kincl 90) Lazio 0 l GELSENKIRCHEN: Besiktas 0 Chelsea 2 (Jimmy Floyd Hasselbaink 77, Wayne Bridge 85) l GROUP H: BRUGES: Club Bruges 2 (Rune Lange 27, Bengt Sæeternes 84) Ajax Amsterdam 1 (Wesley Sonck 42) l MILAN: AC Milan 1 (Kaka 41) Celta Vigo 2 (Jesuli 42, Jose Ignacio 71)

EAST ASIAN CHAMPIONSHIP

YOKOHAMA: China 3 (Zhao Xuri 20, Liu Jindong 21, Yang Chen 44) Hong Kong 1 (Lo Chi-kwan 75)

NATIONAL LEAGUE

CALCUTTA: Mohun Bagan 0 Tollygunge Agragami 0.

TABLE TENNIS

NATIONAL RANKING NORTH ZONE MEET

NEW DELHI, MENíS ROUND II: A. Sharath Kamal bt Mukul Boro 5-11, 11-7, 11-4, 11-5, 11-9 l Somnath Ghosh bt Subhadip Das 10-12, 7-11, 11-5, 11-9, 11-7, 11-13, 11-8 l Arunava Ganguly bt Subhajit Saha 11-9, 11-2, 11-9, 11-4 l Amit Das bt Deepak Thukral 11-8, 11-3, 11-8, 8-11, 11-5 l Arup Basak bt R. S. Raja 11-4, 11-5, 11-3, 11-8 l Jayant Chandra bt M. Mandal 11-8, 11-9, 11-7, 11-6 l Ranabir Das bt Devesh Karia 11-7, 11-8, 9-11, 11-9, 11-5 l Subham Choudhury bt Rajat Chopra 11-2, 11-8, 11-7, 11-6 l Jitendra Kumar bt Indiver Chatterjee 11-7, 11-9, 11-8, 12-10 l Prithviraj Bose bt Jignesh Jaiwal 11-8, 11-6, 11-5, 11-6.

WOMENíS, ROUND I: Anindita Chakraborty bt Munmun Basak 11-9, 11-13, 11-4, 11-9, 8-11, 11-4 l K. Shamini bt Kanchan Basak 11-5, 11-4, 10-12, 11-7, 11-3 l Mamta Prabhu bt S. Prasanna 11-3, 11-8, 11-8, 11-3 l Poulami Ghatak bt Sumana Bose 7-11, 11-5, 11-7, 11-8, 10-12, 11-6 l Madhurika Patkar bt S. Sangeeta 11-4, 11-9, 11-6, 11-5 l Vishakha Vijay bt Pallavi Kundu 11-2, 5-11, 11-9, 11-6, 11-8 l Jhanavi Deshpande w/o Minu Dhawan l Mantu Ghosh w/o Anuradha l Mouma Das bt Runa Roy 11-9, 11-7, 11-6, 11-7 l Mousumi Paul w/o Avanti Sinha l Kasturi Chakraborty bt Richa Khanna 11-7, 11-2, 11-4, 11-6 l Nandita Saha bt N. Satyabhama 11-4, 11-9, 11-8, 11-3 l Sushmita Roy bt Shruti Gokhale 13-11, 4-11, 8-11, 12-10, 11-8, 11-8 l N.R. Indu bt Shinjini Mitra 13-11, 11-5, 11-7, 1-12.

SUB-JUNIOR BOYS, PRE-QUARTER FINALS: Sourabh Saha bt Shilok Kamdar 11-7, 5-11, 11-5, 11-8, 1-7 l Martand Biniwalre bt Jenil Shah 12-10, 13-11, 11-9, 11-7 l S.S. Chakraborty bt Mriganka Saha 11-6, 11-5, 11-7, 11-8 l Adish Rana bt Ramit Bhatnagar 11-8, 11-6, 13-15, 11-15, 11-8, 11- 3 l Susovan Das bt G. Satyan 11-8, 11-3, 11-9, 13-15 11-8 l Abir D. Chowdhury bt Hitesh 11-6, 11-3, 11-7, 12-10 l Shubham Sharma bt Pritam Bose 11-6, 11-7, 11-13, 11-7, 9-11, 11-9 l Shiladitya Nag bt Arkabrata Kundu 11-6, 11-9, 9-11, 11-7, 11-6.

SUB-JUNIOR GIRLS, PRE-QUARTER FINALS:Divya Deshpande bt Sheetal 11-5, 11-4, 11-4, 11-2 l Arjuna Ghosh bt Richa Khanna 11-6, 11-2, 11-4, 11-5 l K. Shweta bt Ankita Marik 8-11, 11-4, 11-8, 11-9, 11-8 l Samapti Biswas bt Priyanka Sohoni 11-7, 11-4, 11-5, 11-2 l Priti Mokashi bt Sharmana Dutt 11-7, 11-3, 13-11, 10-12, 11-5 l Shreya Ghosh bt D.V. Sneha 11-8, 11-2, 11-5, 11-7 l Tulika Roy bt k. Aishwarya 11-7, 11-5, 11-5, 11-4 l Neha Agarwal bt Sidhi Chawla 11-6, 11-8, 11-9, 11-6.

TENNIS

JUNIOR ASIAN meet

NEW DELHI: BOYS U-18 PRE QUARTERS: Karan Rastogi (Ind) bt Cheuk Wei Hui (HKG) 6-3, 6-0 l Chu-Huan Yi (TPE) bt Martin Sayer (HKG) 6-3, 7-5 l Tushar Liberhan (Ind) bt Sumit Gupta (Ind) 6-1, 6-1 l A. Rajagopalan (Ind) bt Rupesh Roy 2-6, 6-3, 7-5 l Somdev Verman (Ind) bt Navdeep Singh (Ind) 7-5, 6-4 l Sunu Trijati (Ina) bt Yannick Nelord (Ind) 6-4, 6-1.

GIRLS U-18, PRE QUARTERS: Yung-Jan Chan (TPE) bt Parija Maloo 6-0, 6-2 l Kartiki Bhat bt Madura Ranganathan 6-3, 7-5 l Liu Wang-Ting (Chn) bt N. Wannasuk (Tha) 6-4, 6-0 l A. Damayanti (Ina) bt Krushmi Chedda (Ind) 6-2, 6-3 l Ankita Bhambri bt Ihsuan Hwang (TPE) 7-5, 7-5 l Wen-Hsin Hsu (TPE) bt Pooja Kommireddy (Ind) 6-1, 6-1 l P. Thongdach bt Zhang Suai (Chn) 6-2, 6-1 l Isha Lakhani (Ind) bt Poonam Reddy 6-0, 6-3.

SHOOTING

NATIONAL CHAMPIONSHIP

HYDERABAD: MEN, DOUBLE TRAP: 1. Moraad Ali Khan (AP, 177) 2. Rojon Singh Sodhi (Pun, 176) 3. Dil Bahadur (Army, 169) l JUNIOR MEN: 1. Asab Ali (UP, 110) 2. Masad Ahmed Rexmi (INF, 99) 3. Allen Daniel Peoples (INF, 95).

WOMEN: 1. Seema Tomar (INF, 66) 2. Bharati Singh (INF, 53) 3. Sumati Mutha lgan (TN, 51).

TEAM EVENT: 1. Army (Hemraj, D. B. Thapa, I. J. People, 334) 2. Andhra Pradesh (Moraad Ali Khan, M. D. Vikran, Goutan, 317) 3. Uttar Pradesh (Romi Shiv, Asab Ali, S. S. Yadav, 302)For the book

For the Book

The fourth National Winter Games will be held in Gulmarg from February 24 to 28. Skiing, sledging, ice hockey and figure skating will feature in this six-day event.

Top
Email This Page