The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

SWIMMING

SHORTCOURSE WORLD CUP

MELBOURNE, MEN — 50m butterfly: 1. Geoff Huegill (Aus) 23.46 2. Matt Welsh (Aus) 23.50 3. Josh Taylor (Aus) 23.51 l 200m backstroke: 1. Michael Phelps (US) 1:51.40 2. Matt Welsh (Aus) 1:52.18 3. Sebastian Halgasch (Ger) 1:54.88 l 100m breaststroke: 1. Brenton Rickard (Aus) 59.00 2. James Beasley (Aus) 59.54 3. Ed Moses (US) 59.86 l 200m freestyle: 1. Nicholas Sprenger (Aus) 1:46.06 2. Antony Matkovich (Aus) 1:46.57 3. Nicolas Rostoucher (Fra) 1:46.58 l 200m individual medley: 1. Michael Phelps (US) 1:54.85 2. Kevin Clements (US) 1:56.71 3. Dean Kent (NZ) 1:57.14.

WOMEN — 400m freestyle: 1. Lindsay Benko (US) 4:02.29 2. Elka Graham (Aus) 4:02.33 3. Kasey Giteau (Aus) 4:07.21 l 100m butterfly: 1. Petria Thomas (Aus) 57.27 2. Jessicah Schipper (Aus) 58.33 3. Lisbeth Lenton (Aus) 58.42 l 100m backstroke: 1. Mai Nakamura (Jpn) 59.15 2. Giaan Rooney (Aus) 59.20 3. Hannah McLean (NZ) 59.86 l 200m breaststroke: 1. Leisel Jones (Aus) 2:17.75 (world record) 2. Brooke Hanson (Aus) 2:22.03 3. Amanda Beard (US) 2:22.33 l 50m freestyle: 1. Lisbeth Lenton (Aus) 24.19 2. Anna-Karin Kammerling (Swe) 24.95 3. Michelle Engelsman (Aus) 25.01 l 100m individual medley: 1. Brooke Hanson (Aus) 1:00.47 2. Gabrielle Rose (US) 1:00.86 3. Lori Munz (Aus) 1:01.29.

VOLLEYBALL

WORLD CHAMPIONSHIPS

TOKYO, Brazil bt USA 3-0 (25-20, 25-21, 25-23) l Canada bt Venezuela 3-1 (25-21, 23-25, 25-20, 25-21) l France bt Serbia Montenegro 3-1 (25-18, 25-22, 21-25, 25-19) l Tunisia bt Egypt 3-1 (25-20, 25-19, 23-25, 25-16) l South Korea bt China 3-0 (25-19, 25-21, 26-24) l Italy bt Japan 3-1 (25-21, 27-25, 25-27, 25-20).

CRICKET

TOUR MATCH

MELBOURNE, Queensland Academy of Sport 304/6 decl. (Lee Carseldine 112, Craig Philipson 85; Anil Kumble 4/74). India 17/3.

TENNIS

DAVIS CUP

MELBOURNE, Australia lead Spain 2-1 [Saturday’s doubles: Wayne Arthurs/Todd Woodbridge bt Alex Corretja/Feliciano Lopez 6-3, 6-1, 6-3 l Friday’s singles: Lleyton Hewitt bt Juan Carlos Ferrero 3-6, 6-3, 3-6, 7-6 (7-0), 6-2 l Mark Philipoussis lost to Carlos Moya 4-6, 4-6, 6-4, 6-7 (4-7)].

BADMINTON

28TH JUNIOR NATIONAL MEET

MUMBAI, BOYS — Quarter finals: Nishad Dravid bt Rohan Castelino 15-12, 17-15 l Jishnu Sanyal bt Anshuman Hazarika 15-11, 15-8 l Bahniman Bora bt Sagar Chopda 15-8, 15-10 l Anand Pawar bt Utsav Prakash 15-2, 15-3.

Pre-quarter finals: T. Dinesh/Sharath Chandra bt Parmindar Chawda/Sumit Garg 15-9, 15-5 l Shankar Gopan/Arjun Prasad bt Arjun Reddy/ Bahniman Bora 15-17, 15-10, 15-10 l Raju Goswami/ Anirban Chetia bt Ramnik Sharma/Mayank Behl 15-9, 15-8 l L. Lokesh/I.S. Naveen Kumar bt Rohit More/ Pravin Upadhyay 15-13, 6-15, 15-5 l Himanshu Kharbanda/Apurva Vij bt Abhishek Khakkar/Navin Sangwan 15-2, 15-4 l Nishad Dravid/Anand Pawar bt Vijay Anand/Sarath Chandra 15-5, 15-6 l Ayappan Krishnan/Sagar Chopda bt Utsav Prakash/Vinay Dev 15-5, 15-7 l B. Kiran Kumar/B. Radhakrishna bt Adip Naik/Anshuman Hazarika 15-9, 15-12.

GIRLS — Quarter finals: Saina Nehwal bt Anjali Kalita 11-4, 11-6 l Neha Pandit bt J. Sharada Govardhani 11-5, 6-11, 11-4 l Krishna Dekaraja bt Sayali Gokhale 11-1, 13-10 l Aparna Balan bt Dhanya Nair 11-4, 11-5.

Pre-quarter finals: T. Soumya/Deepti Shalini bt Pribhnu Kabar/Sachi Rege 15-0, 15-1 l Neha Pandit/Sampada Sahasrubudhe bt Maitreyee Nigwekar/Rachana Bajaj 15-0 15-9 l Ridhi Pajwani/ Dhanya Nair bt Meenakshi/Gauri Chopda 15-6, 15-4 l Saina Nehwal/Aparna Balan bt Pritam Desai/Neha Divekar 15-2 15-0 l Poonam Tiwari/Deepti Ranjan bt Neha Rane/Sonal More 15-11, 15-13 l Krishna Dekaraja/Rime Hazarika bt A.L. Choudhary/Jyoti Swaroopa 15-0, 15-2 l Sayali Gokhale/Gayatri Kochal bt Anita/Kannu 10-15, 15-11, 15-8 l Sharada Govardhini/N. Nivedita bt Kristi Das/Anjali Kalita 15-6, 17-14.

GOLF

SUN CITY CHALLENGE

Round II: 133 Kenny Perry (US) l 134 Sergio Garcia (Esp), Jerry Kelly (US) l 137 Retief Goosen (RSA), Darren Clarke (NIR), Vijai Singh (Fij), Chris DiMarco (US) l 139 Tim Clark (RSA) l 140 Charles Howell III (US), Stephen Leaney (Aus), Adam Scott (Aus) l 142 Fred Funk (US), Jay Haas (US), Padraig Harrington (Ire), Stuart Appleby (Aus), Robert Allenby (Aus) l 144 Nick Price (Zim) l 147 Ernie Els (RSA).

JAPAN OPEN

IBUSUKI, Round II: 130 Katsumune Imai (Jpn) l 134 Jyoti Randhawa (Ind) l 135 Mamoru Osanai (Jpn) l 137 Tomohiro Kondo (Jpn), Tetsuji Hiratsuka (Jpn), Tsuyoshi Yoneyama (Jpn) l 138 Kim Jong Duk (Kor), Katsunori Kuwabara (Jpn), Frankie Minoza (Phi), Soshi Tajima (Jpn), Dinesh Chand (Fij) l 139 Shingo Katayama (Jpn), Shinichi Akiba (Jpn), Prayad Marksaeng (Tha), Koki Idoki (Jpn).

For the book

World gymnastics champion Feng Jing, who injured his neck in the Asian championships on Tuesday, has been declared fit for a meet in Japan next week. The 18-year-old slipped off the parallel bars in a flipping manoeuvre and landed with his head hitting the ground.


Top
Email This Page