The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
For the book

FOOTBALL

EURO 2004

Playoff, second leg: LJUBLJANA: Slovenia 0 Croatia 1 (Dado Prso 61) l ISTANBUL: Turkey 2 (Ilhan Mansiz 21, Hakan Sukur 64) Latvia 2 (Jurijs Laizans 66, Maris Verpakovskis 77) l OSLO: Norway 0 Spain 3 l AMSTERDAM: The Netherlands 6 (Wesley Sneijder 14, Andre Ooijer 32, Ruud van Nistelrooy 37, 51, 67, Frank de Boer 65) Scotland 0 l CARDIFF: Wales 0 Russia 1 (Vadim Yevseyev 22).

WORLD CUP QUALIFIERS

South American zone: QUITO: Ecuador 0 Peru 0 l CURITIBA: Brazil 3 (Kaka 20, Ronaldo 29 and 87) Uruguay 3 (Diego Forlan 57 and 76, Gilberto Silva own goal 79) l BARRANQUILLA: Colombia 1 Juan Pablo Angel 48) Argentina 1 (Hernan Crespo 28).

INTERNATIONAL FRIENDLIES

CASABLANCA: Morocco 0 Mali 1 (David Coulibaly 24) l LEIRIA: Portugal 8 (Pauleta 11, 21, 45+1, 53, Luis Figo 34, Nuno Gomes 69, 76, 88) Kuwait 0 l TUNIS: Tunisia 2 (Najeh Braham 43, Karim Hagui 87) South Africa 0 l BUDAPEST: Hungary 0 Estonia 1 (Meelis Rooba 87) l OITA: Japan 0 Cameroon 0 l Tuesday’s matches: SEOUL: South Korea 0 Bulgaria 1 (Vladmir Manchev 19) lCAIRO: Egypt 1 (Ahmed Bilal 10) Sweden 0.

ASIAN CUP

Qualifiers: BANGKOK: Thailand 1 Tajikistan 0 l Uzbekistan 1 Hong Kong 0 l DOHA: Qatar 2 Singapore 0 l BEIRUT: Lebanon 0 Iran 3.

WEIGHTLIFTING

WORLD CHAMPIONSHIPS

VANCOUVER, Men 85kg Combined (snatch + clean and jerk) 1. Valeriu Calancea (Rom) 382.5kg (167.5+215.0) 2. Yuan Aijun (Chn) 382.5 (170.0+212.5) 3. Sergo Chakhoyan (Aus) 377.5 (172.5+205.0) l Snatch 1. Sergo Chakhoyan (Aus) 172.5 2. Erdal Sunar (Tur) 172.5 3. Aliaksandr Anischanka (Blr) 172.5 l Clean and Jerk 1. Valeriu Calancea (Rom) 215.0 2. Yuan Aijun (Chn) 212.5 3. Sergo Chakhoyan (Aus) 205.0 l Women 69kg Combined (snatch + clean and jerk) 1. Liu Chunhong (Chn) 270.0kg (120.0+150.0) 2. Eszter Krutzler (Hun) 262.5 (117.5+145.0) 3. Valentina Popova (Rus) 257.5 (117.5+140.0) l Snatch 1. Liu Chunhong (Chn) 120.0 2. Valentina Popova (Rus) 117.5 3. Eszter Krutzler (Hun) 117.5 l Clean and Jerk 1. Liu Chunhong (Chn) 150.0 2. Eszter Krutzler (Hun) 145.0 3. Valentina Popova (Rus) 140.0.

TENNIS

FED CUP

Semi-finals: US bt Belgium 4-1 (Belgian names first): Elke Clijsters/Caroline Maes lost to Lisa Raymond/Martina Navratilova 1-6, 4-6 l Elke Clijster lost to Lisa Raymond 2-6, 1-6 l Els Callens bt Meghann Shaughnessy 6-3, 7-6 (7-5) l Wednesday's matches: Kirsten Flipkens lost to Meghann Shaughnessy 7-6 (7-4), 6-7 (8-10), 7-9 l Els Callens lost to Lisa Raymond 2-6, 1-6.

VOLLEYBALL

world cup

HAMAMATSU, South Korea bt France 3-1 (20-25, 25-23, 25-23, 25-21) l Venezuela bt Tunisia 3-0 (25-23, 25-21, 25-22) l Brazil bt Italy 3-1 (25-18, 26-24, 20-25, 25-22) l HIROSHIMA, Serbia Montenegro bt Canada 3-1 (25-14, 23-25, 25-20, 26-24) l China bt Egypt 3-0 (25-22, 25-20, 31-29) l US bt Japan 3-1 (19-25, 25-14, 25-23, 25-19).

RUGBY

WORLD CUP

Third place play-off: SYDNEY, France 13 New Zealand 40.

BILLIARDS

WORLD CHAMPIONSHIPS

Hyderabad, Lee Lagan (Eng) bt Soh Chye-hian Friddie (Sin) l 150-39, 150-70, 150-8 l Alexander Borg (Mal) bt Huang Chol-ho (Kor) 151-20, 150-78, 150-60 l John McIntyre (GBR) bt Abdul Bari Chowdhury (Ban) l 151-46, 150-21, 151-48 l Wayne Carey (NZ) 0 lost to Hasan Manfaluti (Ina) 150-85, 69-150, 97-151, 36-151 l Roy Lattimer (GBR) lost to Loon Hong-moh (Mas) 71-151, 78-152, 38-151 l Eugene Huges (Irl) bt Kim Do-hoon (Kor) 151-33, 150-22, 151-57 l James Morore (Irl) bt Yeo Tech-shen glenn (Sin) 151-16, 151-119, 112-151, 105-151, 151-87 l Gary Oliver (NZ) bt NNG Samarawierama (SL) 151-128, 150-28, 151-89 l Jeo Minici (Aus) lost to Siddarth Parikh (Ind) 119-150, 133-150, 150-100, 87-150 l Ashok Shandilya (Ind) bt Khurram Hussain Agha (Pak) 150-104, 151-59, 151-19 l Geet Sethi (Ind) bt U Kuaw-oo (Mya) 134-151, 152-134, 152-81, 58-150, 152-135 l Praput Chaithanskun (Tha) bt Rishabh Takkar (Ind) 151-131, 151-121, 151-78 l Devender Joshi (Ind) bt Mohammed Yousuf (Pak) 151-5, 152-139, 151-78 l Dhruv Sitwala bt Martin Spoormanns (Bel) 152-90, 151-59, 150-148 l Nalin Patel lost to Pankaj Advani (Ind) 151-127, 150-33, 42-150, 0-150, 0-151.

CRICKET

SHEFFIELD SHIELD

MELBOURNE (Day II): Western Australia 273 (C. Rogers 103, M. Goodwin 70, J. Langer 21; A. McDonald 4/35, A. Wise 3/56) vs Victoria 78/1 (M. Elliott 32 n.o.; J. Taylor 1/17) l ADELAIDE (Day III): New South Wales 267 (G. Mail 94, D. Nash 46, M. Waugh 34; P. Rofe 4/62, J. Gillespie 2/46) and 267 (S. Katich 69, S. Waugh 31; J. Gillespie 5/54) vs South Australia 400 (M. Cosgrove 118, J. Davison 84; M. Nicholson 6/76, S. MacGill 3/119) and 38/2 (G. Blewett 20 n.o.) l BRISBANE (Day I): Tasmania 224/8 (M. Di Venuto 59, S. Mason 27; D. MacKenzie 4/43) vs Queensland.

CHESS

NATIONAL WOMEN'S A MEET

Final round:Bhagyashree Thipsay 7.5 drew with Tania Sachdev 9 l Anupama Gokhale 8 drew with Sai Meera 6 l D. Harika 11 drew with Eesha Karvade 10 l Aarthie Ramaswamy 8 drew with Y. Prathiba 7 l M.R. Sangeetha 4 drew with C.V. Rajalakshmi 3 Nisha Mohota 11 drew with Koneru Chandrahawsa 6 l Kruttika Nadig (Mah) 8 drew with S. Meenakshi 10 l S. Vijayalakshmi 14.5 drew with Koneru Humpy 16 l Swati Ghate 8 bt Saheli Nath 6.

GOLF

PHOENIX MEET

MIYAZAKI, 66 Sergio Garcia (Spa), Hank Kuehne (US), Jun Kikuchi (Jpn) l 67 Thomas Bjorn (Den), Craig Parry (Aus), Toshimitsu Izawa (Jpn), Daisuke Maruyama (Jpn), Hideto Tanihara (Jpn), Lin Keng-chi (Tai), Mamoru Osanai (Jpn), Kenichi Kuboya (Jpn) l 68 Tetsuji Hiratsuka (Jpn), David Smail (NZ), Zhang Lianwei (Chn), Prayad Marksaeng (Tha), Shigeru Nonaka (Jpn), Ryoken Kawagishi (Jpn), Peter Teravainen (US).

For the book

n Orissa’s Pravasini Dwibedy helped India win two bronze medals in the 9th Asian junior rowing championship held in Hong Kong. She won the first in the single scull event in the girls’ section and later teamed up with Gurnoor Kaur Kang of Chandigarh for the second.


Top
Email This Page