The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

ENGLISH

BULLETPROOF MONK (U/A): Inox (10.05 am, 3.50 pm, 10.25 pm)

DADDY DAY CARE: Inox (10 am, 12.05 pm)

FINDING NEMO: Inox (10.05 am, 5.50 pm)

MATRIX REVOLUTIONS (U/A): Inox (11.50 am, 2.25 pm, 7.35 pm, 10.10 pm), Lighthouse (4 shows)

HINDI

BAGHBAN: Inox (12.05 pm, 6.30 pm, 9.40 pm), Jyoti (4 shows), Priya (noon & night), Radha, Jayanti (Barrackpore), Chalachitram (Konnagar), Chhayageeti

DIL HAI TUMHARA: Chaplin (12.30, 3, 6, 8.30)

EK DIN 24 GHANTE (U/A): Inox (11.25 am)

ISHK VISHK: Ahindra Mancha (1.30, 4.30, 7.30)

KOI... MIL GAYA: Menoka (even.), Ashoka (Behala; even.), Mini Jaya (Lake Town)

MAHASANGRAM: Navina (3 shows), Ajanta (noon), Gupta Talkies (2.15, 5.15)

PAATH : Elite, Vaishali, Jayanti (Rishra), Nataraj (Burdwan), Udayan (Sheoraphuli), Manoj (Asansol)

PINJAR (U/A): Inox (3.15 pm), Ujjala (12, 3, 6, 9), Atindra (Barrackpore)

SAMAY (A): Inox (4.40 pm)

WAH WAH RAMJI (U/A): Inox (1.15 pm, 7.50 pm), Orient (12, 3, 6, 9), Menoka (12, 3, 9), Ashoka (11.15, 2, 8)

WAISA BHI HOTA HAI Part II (A): Inox (5 pm, 10 pm), Roxy, Basusree

BENGALI

BANGALI BABU Minar, Bijoli, Chhabighar (2.45, 5.45, 8.30)

BISHWASGHATAK: Prachi (2, 5, 7.45), Darpana (2.45, 5.45, 8.30), Bharati (3, 5.45, 8.30), Pushpasree (Behala), Parbati, Mini Rathindra, Ananya, Bidhan, Rupkatha (Habra), Rupchhabi (Domjur), New Bijoli (Diamond Harbor), Mahalaxmi (Chanditala), Popular (Nabadwip), Upahar (Chaitanyapur), Rupasree (Contai), Chitranjali (Kalikakhali), Rupmahal (Burdwan)

CHOKHER BALI (U/A): Inox (1.55 pm & 7.15 pm with English subtitles), Globe (matinee, evening & night; with English subtitles), Priya (matinee & evening), Mitra, Jaya, Ajanta (Behala), Padmasree (Jadavpore), Pushpasree (Kadamtolla), Sarama (Barasat), Debasree (Barrackpore), Lok Sanskriti Mancha (Burdwan), Rupali (Chinsurah)

GURU: Ragini (Beliaghata), Mahua (Garia), Bejoya (Barasat), Narendra (Dum Dum), Padma (Sodepur), Debjani (Basirhat), Surendra (Ranaghat), Usha (Tarakeswar), Krishna (Baruipur), Kalika (Habra), Serampore Tks

MAYER ANCHAL: Aruna (1, 4, 7), Aleya (1, 4, 7), Talkie Show House, Binodini (Baguihati), Geetanjali (Bolpur), Maya (Salkia), Sushma (Sheoraphuli), Aloka (Shibpur), Sangeeta (Krishnagar), Ranaghat Talkies

MEM SAHEB: Ellora, Arati (Baguihati), Bata Cinema, Wellington (Andul), Srilaxmi (Lakshmikantapur), Popular (Nabadwip), Burdwan Cinema, Karuna (Arambag)

MONDO MEYER UPAKHYAN (A): Sonali (Dunlop), Baruipur Show House, Naihati Cinema, Dinabandhu Mancha (Siliguri)


Top
Email This Page