The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

CHINA OPEN

SHANGHAI, Round II: 135 Choi Gwang-Soo (Kor), Adam Fraser (Aus) l 136 Ross Bain (Sco), Zhang Lian (Chn) l 137 Thaworn Wiratchant (Tha), David Gleeson (Aus), Scott Strange (Aus) l 138 Danny Zarate (Phi), Rafael Ponce (Ecu) l 139 Scott Barr (Aus), Thammanoon Srirot (Tha) l 140 Angelo Que (Phi), Greg Hanrahan (US), Unho Park (Aus), Hong Chia (Tpe), Simon Yates (Sco) l 141 Chawalit Plaphol (Tha), Jim Johnson (US) l 143 Amritinder Singh (Ind) l 144 Uttam Singh Mundy (Ind).

Round I: 67 Que, Lian-Wei, Zarate l 68 Chia-yuh, Fraser, Wiratchant l 69 Edlund, Scott Taylor (US), Liang Wen-chong (Chn) l 70 Srirot, Van Rensburg, Plaphol, Terblanche, Satoshi Shimouchi (Jpn), Strange, Giles, Kim Sang-ki (Kor), Barr, Gleeson, Park l 71 Johnson, Gwang-soo, Robert Jacobson (US), Ross Bain (Sco), Zheng Wen (Chn), Jason Knutzon (US).

WORLD CUP

KIAWAH ISLAND (SOUTH CAROLINA), Round I: 67 Germany (Alex Cejka/Marcel Siem) l 68 Wales (Bradley Dredge/Ian Woosnam) l 69 France (Thomas Levet/Raphael Jacquelin) l 70 Argentina (Eduardo Romero/Angel Cabrera), Paraguay (Carlos Franco/Marco Ruiz), South Africa (Trevor Immelman/Rory Sabbatini) l 71 Scotland (Paul Lawrie/Alastair Forsyth), Mexico (Alejandro Quiroz/Antonio Maldonado), South Korea (K.J. Choi/S.K. Ho), United States (Jim Furyk/Justin Leonard), New Zealand (Michael Campbell/David Smail), Spain (Ignacio Garrido/Miguel Angel Jimenez) l 72 Denmark (Soren Kjeldsen/Anders Hansen), Australia (Stuart Appleby/Stephen Leaney), Sweden (Fredrik Jacobson/Niclas Fasth), Myanmar (Kyi Hla Han/Aung Win) l 73 England (Paul Casey/Justin Rose) l 74 Ireland (Padraig Harrington/Paul McGinley), Japan (Shigeki Maruyama/Hidemichi Tanaka) l 75 Trinidad and Tobago (Stephen Ames/Robert Ames) l 76 Hong Kong (Derek Fung/James Stewart), Thailand (Jamnian Chitprasong/Pornsakon Tipsanit) l 81 India (Digvijay Singh/Gaurav Ghei).

TAIHEIYO MASTERS

GOTEMBA, Round II: 134 Ben Curtis (US) l 136 Azuma Yano (Jpn), Toshimitsu Izawa (Jpn), Tomohiro Kondo (Jpn), Masashi Ozaki (Jpn) l 137 Kiyoshi Murota (Jpn) l 138 Tsuneyuki Nakajima (Jpn), Tsuyoshi Yoneyama (Jpn) l 139 Brendan Jones (Aus), Takashi Kanemoto (Jpn), Hideki Kase (Jpn), Go Higaki (Jpn) l 147 Jeev Milkha Singh (Ind).

TOURNAMENT OF CHAMPIONS

MOBILE (ALABAMA), Round I: 70 Lorie Kane (Can) l 71 Karrie Webb (Aus) l 72 Dorothy Delasin (US), Hee-Won Han (Kor) l 73 Catriona Matthew (GBR) l 74 Wendy Ward (US) l 75 Beth Daniel (US), Laura Davies (GBR), Laura Diaz (US), Rosie Jones (US), Candie Kung (Tpe), Hilary Lunke (US), Gloria Park (Kor), Grace Park (Kor) l 76 Juli Inkster (US), Mi Hyun Kim (Kor), Meg Mallon (US), Janice Moodie (GBR), Se Ri Pak (Kor), Rachel Teske (Aus) l 77 Kate Golden (US) l 78 Emilee Klein (US), Angela Stanford (US).

DIGBOI MEET

Round III: 209 Ashok Kumar l 210 S.S.P. Chowrasia, Pappan l 211 Vishal Singh l 214 Rahul Ganapathy, Suleman Ali, Sanjay Kumar l 215 Rafiq Ali l 216 Zai Kipgen l 217 Pritam Saikia, Sandeep Syal.

CHESS

NATIONAL WOMEN’S A MEET

KOZHIKODE, Round IX: C.V. Rajalakshmi 1 drew with Tania Sachdev 4.5 l Y. Prathiba 4 drew with Koneru Chandrahasa 4 l Eesha Karvade 5 drew with S. Meenakshi 5 l Sai Meera 3 lost to Koneru Humpy 9 l Bhagyashree Thipsay 2.5 beat Saheli Nath 3.5 l Anupama Gokhale 3.5 beat Swati Ghate 3.5 l D. Harika 5.5 lost to S. Vijayalakshmi 8 l Aarthie Ramaswamy 6 lost to Kruttika Nadig 4.5 l M.R. Sangeetha 2 drew with Nisha Mohota 6.5.

HOCKEY

NEHRU CUP

NEW DELHI, Indian Navy 3 Rock Rover 1 l Sikh Regiment Centre 4 Indian Ports 2 l FCI (North Zone) 3 ASC 1.

VOLLEYBALL

WOMEN’S WORLD CUP

OSAKA, Day X: Brazil bt USA 3-0 (25-15, 25-23, 25-20) l Poland bt South Korea 3-0 (25-19, 27-25, 25-21) l China bt Italy 3-0 (26-24, 25-18, 25-20) l Turkey bt Argentina 3-0 (25-14, 25-18, 25-21) l Dominican Republic bt Egypt 3-0 (25-14, 25-15, 25-19) l Japan bt Cuba 3-2 (15-25, 25-19, 21-25, 25-21, 15-13).

CRICKET

SHEFFIELD SHIELD

MELBOURNE, Day IV: Victoria 381/9 decl.& 208/2 (B. Hodge 111 n.o., M. Elliott 79). Queensland 605/7 decl. (M. Love 300 n.o., J. Hopes 97, C. Perren 95, W. Seccombe 57). Match drawn l HOBART, Day III: New South Wales 453/5 decl. & 208/8 decl. (G. Mail 107 n.o., M. Waugh 41; D. Wright 4-50). Tasmania 276 (D. Marsh 68, S. Mason 58; S. MacGill 5/79) & 26/1.

TENNIS

MASTERS CUP

HOUSTON, Blue Group: Andre Agassi (5, US) bt David Nalbandian (8, Arg) 7-6 (12-10), 3-6, 6-4 l Red Group: Rainer Schuettler (6, Ger) bt Andy Roddick (1, US) 4-6, 7-6 (7-4), 7-6 (7-3) l Guillermo Coria (4, Arg) bt Carlos Moya (7, Esp) 6-2, 6-3.

ITF MEET

PUNE, Semi-finals: Megha Vakharia bt Thassa Vitayaviroj (Tha) 6-4, 6-4 l Akgul Amanmuradova (Uzb) bt Karen Patterson (GBR) 6-2, 7-5.

For the book

Delhi won the B.D. Chandiwala-SAI junior boxing championships in New Delhi on Friday. Delhi boxers tallied five gold, three silver and one bronze followed by Haryana, with four gold, three silver and one bronze. Steel Plant Sports Board finished third while Services Sports Control Board ended fourth.


Top
Email This Page