The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
For the book

FOOTBALL

ENGLISH LEAGUE CUP

Round III: Aston Villa 1 (Thomas Hitzlsperger 75) Leicester City 0 l Blackburn Rovers 3 (Dwight Yorke 35, 90, Barry Ferguson 81) Liverpool 4 (Danny Murphy 41pen, Emile Heskey 49, 61, Harry Kewell 79) l Chelsea 4 (Jimmy Floyd Hasselbaink 14, Eidur Gudjohnsen 36, 65pen, Joe Cole 87) Notts County 2 (Tony Barras 27, Mark Stallard 85 l Everton 1 (Tobias Linderoth 42) Charlton Athletic 0 l Newcastle United 1 (Laurent Robert 65) West Bromwich 2 (Shola Ameobi 29og, Lee Hughes 90+11) l Nottingham Forest 2 (Eugen Bopp 42, 67) Portsmouth 4 (Des Walker 57og, Yakubu Ayegbini 64, 90+18, Jason Roberts 90+11) l Tottenham Hotspur 1 (Bobby Zamora 91) West Ham 0 l Wigan 1 (Jimmy Bullard 75) Middlesbrough 2 (Massimo Maccarone 36, Gaizka Mendieta 66).

PRIMERA LIGA

Albacete 2 (Libero Parri 68, Basti 72) Villarreal 0 l Athletic Bilbao 2 (Ismael Urzaiz 63, Tiko 73) Malaga 1 (Diego Alonso 3) l Barcelona 3 (Javier Saviola 38, Xavi 55, Ronaldinho 66) Murcia 0 l Deportivo Coruna 0 Real Mallorca 2 (Samuel Eto’o 75pen, Arnold Bruggink 88) l Osasuna 2 (Moha 50, Inaki Munoz 81) Real Betis 0 l Racing Santander 0 Espanyol 1 (Oscar 83) l Sevilla 1 (Dario Silva 16) Valladolid 1 (Ariza Makukula 52) l Valencia 2 (Pablo Aimar 42, Fabio Canobbio 68) Celta Vigo 2 (Eduardo Berizzo 57, Jesuli 66).

ITALIAN CUP

Round I, second leg: Bologna 3 Brindisi 0 (Bologna win 5-3 on aggregate) l Modena 2 Sambenedettese 0 (Modena win 3-2 on aggregate) l Perugia 3 Cesena 2 (Perugia win 5-3 on aggregate) l Reggina 3 Salernitana 0 (Reggina win 5-0 on aggregate) l Sampdoria 3 Pro Patria 0 (Sampdoria win 4-0 on aggregate) l Siena 3 Teramo 0 (Siena win 4-0 on aggregate).

GERMAN CUP

Round II: SSVg Velbert 1 (Stefan Kuchem 67) Jahn Regensburg 2 (Mario Sieglmair 54, Paulinho 90+20) l Eintracht Braunschweig 2 (Jacob Thomas 46, Juergen Rische 90pen) Hanover 96 0 l TSG Hoffenheim 4 (Denis Bindnagel 43, Christian Moeckel 75, Kai Herdling 78, Sascha Theres 85) Karlsruhe SC 0 l SF Siegen 1 (Bjoern Weikl 63) SpVgg Greuther Fuerth 2 (Jan Hoffmann 18, Christian Weber 90+28) l Eintracht Frankfurt 1 (Markus Kreuz 4) MSV Duisburg 2 (Caca 44, Abdelaziz Ahanfouf 90+20) l Union Berlin 0 Bayer Leverkusen 5 (Hanno Balitsch 1, Dimitar Berbatov 24, 65, Daniel Bierofka 62, Robson Ponte 74) l SC Freiburg 7 (Soumaila Coulibaly 8, 90+18 , 90+22, Alexander Iaschvili 42, 90+26, Zlatan Bajramovic 90+15pen, Kruppke 84) Schalke 04 3 (Christian Poulsen 37, Sergio Pinto 63, Filpi Trojan 68) l Alemannia Aachen 1 (Erik Meijer 72) TSV 1860 Munich 1 (Benjamin Lauth 11pen). Alemannia Aaachen won 5-4 on penalties) l SpVgg Unterhaching 2 (Mark Roemer 53, FranciscoCopado 79pen) Hamburg SV 4 (David Jarolim 58, Marcel Maltritz 61, Mehdi Mahdavikia 67, Bernardo Romeo 73) l Borussia Moenchengladbach 2 (Igor Demo 11, Joonas Kolkka 24) Borussia Dortmund 1 (Jan Koller 88pen).

FRENCH LEAGUE CUP

Round I: Gueugnon 1 Paris St Germain 1 (Gueugnon won 3-2 on penalties) l Bastia 1 Toulouse 0 l Sochaux 3 Valence 2 l Le Mans 2 Istres 1 l Nimes 1 Lille 2 l Olympique Marseille 2 Monaco 0.

PORTUGUESE PREMIER LEAGUE

Academica 1 (Tonel Sousa 6) Benfica 3 )Tomislav Sokota 22, Simao Sabrosa 27, Roger Flores 83).

UEFA CUP

TRONDHEIM, Round II, first leg: Rosenborg Trondheim 0 Red Star Belgrade 0.

CHESS

WORLD RAPID MEET

CAP D’AGDE, Semi-finals: Vladimir Kramnik (Rus) bt Alexander Grischuk (Rus) 2-0 l Viswanathan Anand (Ind) bt Peter Svidler 1-1.

RUGBY

WORLD CUP

LAUNCESTON, Romania bt Namibia 37-7.

TENNIS

PARIS MASTERS

Round II: Gustavo Kuerten (Bra) bt Mark Philippoussis (9, Aus) 6-7 (7-5), 7-6 (13-11), 7-6 (7-1) l Tim Henman (GBR) bt Sebastien Grosjean (Fra) 3-6, 6-4, 7-5 l Jiri Novak (14, Cze) bt Fabrice Santoro (Fra) 6-4, 4-6, 6-0 l Martin Verkerk (13, Ned) bt Dominik Hrbaty (Svk) 7-6 (7-4), 6-4 l Gregory Carraz (Fra) bt Sjeng Schalken (11, Ned) 6-4, 2-6, 6-3 l Roger Federer (3, Sui) bt Thierry Ascione (Fra) 7-6 (7-5), 6-1 l Rainer Schuettler (5, Ger) bt James Blake (US) 4-6, 6-2, 6-3 l Jonas Bjorkman (Swe) bt Nicolas Lapentti (Ecu) 6-4, 6-1 l Andrei Pavel (Rom) bt Felix Mantilla (15, Esp) 7-5, 7-6 (8-6) l Guillermo Coria (4, Arg) bt Feliciano Lopez (Esp) 6-3, 3-6, 6-3.

ADVANTA CHAMPIONSHIPS

VILLANOVA (PHILADELPHIA), Round II: Chanda Rubin (US) bt Alexandra Stevenson (US) 6-2, 6-4 l Meghann Shaughnessy (9, US) bt Ashley Harkleroad (US) 6-3, 6-1 l Lisa Raymond (US) bt Jelena Jankovic (SEM) 2-6, 7-5, 7-6 (7-5).

Round I: Nadia Petrova (7, Rus) bt Amy Frazier (US) 6-4, 6-0 l Marlene Weingartner (Ger) bt Angela Haynes (US) 6-3, 6-4.

For the book

n National champions Rajasthan will participate in the sixth international cycle-polo championship, starting in Florida on November 26. The Indian team will participate in the meet after a gap of more than 12 years.


Top
Email This Page