The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

ENGLISH

BRUCE ALMIGHTY: Inox (10.05 am)

FINDING NEMO: Inox (3.15 pm, 7.45 pm)

GANGS OF NEW YORK: New Empire (12.30, 3, 6, 8.45), Inox (9.45 pm)

HINDI

BAGHBAN: Inox (12.10, 6.55), Paradise (4 shows), Jayanti (Barrackpore), Sri Laxmi (Kanchrapara)

INTEHA: Inox (6.10 pm, 9.40 pm), Navina (3 shows), Roxy, Crown, Purnasree, Ujjwala, Jagat, Moonlight (all 4 shows), Vaishali, Sonali (11.15 am), Mrinalini, Rakhi, Shanti, Prafulla, Gupta Talkies

JOGGERS’ PARK: Inox (10 am)

KOI... MIL GAYA: Jyoti (4 shows), Menoka (mat. & even.), Ashoka (Behala; 2, 5)

MAIN MADHURI DIXIT BANNA CHAHTI HOON: Inox (7 pm), Ajanta (Behala; noon)

MUMBAI MATINEE: Inox (10 am)

PINJAR: Inox (12 noon, 3.20 pm, 9.05 pm), Lighthouse (12, 4, 8), Talkie Show House (2.45, 6), Mayur & Liberty (2.30, 5.45, 9), Mini Jaya (1, 4.15, 7.30), Pari, Lipi, Rathindra, Milan (Hooghly), Kalyani (Naihati), Urvasi (Siliguri), Jayanti (Rishra)

RAJA BHAIYA: Inox (3.35 pm, 10.05 pm), Elite, Basusree, Radha, Taswir Mahal, Madhuban, Alochhaya, Bangabasi, Liluah Cinema

SAMAY: Metro (4 shows), Inox (10.35 am, 5.15 pm)

SSSSHHH...: Orient (4 shows), Menoka (noon & night), Talkie Show House (noon & night), Ashoka (Behala; noon & night), Malancha, Ragini, Kamal, Atindra, Navbharat, Chandan, Udyana (Sheoraphuli), Auro (Chinsurah), Swapna (Chandernagore)

ZAMEEN: Inox (1.10 pm), Hind

BENGALI

CHOKHER BALI: Inox (12.30 pm, 6.55 pm), & Globe (with English subtitles), Priya, Mitra, Jaya, Ajanta (Behala), Padmasree (Jadavpore), Pushpasree (Kadamtolla), Sarama (Barasat), Baruipur Show House, Rupkatha (Habra), Wellington (Andul), Debasree (Barrackpore), Lok Sanskriti Mancha (Burdwan), Geetanjali (Bolepur)

CHOR-O-BHAGABAN: Aruna (1, 4, 7), Purna (3, 6, 8.30), Ellora (Behala), Rupali

GURU: Prachi, Darpana, Bharati, Pushpasree (Behala), Mahua (Garia), Bejoya (Barasat), Parbati (Howrah), Narendra (Dum Dum), Padma (Sodepur), Kalika (Habra), Debjani (Basirhat), Surendra (Ranaghat), Usha (Tarakeswar), Rupmahal (Burdwan)

MEM SAHEB: Purabi (2.30, 5.30, 8.30), Roma, Falguni, Leela (Baruipur)

MONDO MEYER UPAKHYAN (A): Chaplin (mat. & eben.), Ahindra Mancha (3 shows)

RAASTA: Minar, Bijoli, Chhabighar (2.45, 5.45, 8.30), Arati (Baguihati), Sushama, Lali, Chalachitram, Amala, Sridurga (Kanchrapara), Asha (Rajahati)

SABUJ SAATHI: Ananya (Baranagore), Bani (Joynagar), Annapurna (Sonarpur), Bharati (Chakdah), Sangeeta (Krishnagar)


Top
Email This Page