The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

ENGLISH

BRUCE ALMIGHTY: Inox (10.10 am)

DREAMCATCHER: Lighthouse (4 shows)

GANGS OF NEW YORK: Inox (3.50 pm, 9.30 pm)

HINDI

BAGHBAN: Inox (3.05, 6.15, 9.15), Paradise, Basusree (all 4 shows), Navina (3 shows), Radha, Kamal, Sonali, Mini Jaya, Jayanti (Barrackpore), Auro (Chinsurah), Swapna (Chandernagore), Lipi, Sri Laxmi (Kanchrapara), Kakoli (Pandua), Falguni (Basirhat)

EK CHHOTISI LOVE STORY (A): Chaplin (noon & night)

JOGGERS’ PARK: Inox (10.45 am)

KHEL: Inox (10.55 am, 3.10 pm), Bina, Aleya, Madhuban, Ashoka (Behala; noon), Navbharat, Indradhanu, Rathindra, Lali, Bimala, Banirupa, Sujata (Bagnan), Kalyani (Pandua), Nirmala, Chandirupa, Milani, Malancha (Barakar)

KHUDDAR: Crown, Purna, Jagat, Liberty, Mayur

KOI... MIL GAYA: Jyoti, Menoka, Ashoka (2, 5, 8), Malancha, Atindra (2, 5, 8), Roma, Jayanti (Rishra), Bombay Tks (Kharagpur)

MAIN MADHURI DIXIT BANNA CHAHTI HOON: Inox (2, 7.05, 9.50), Roxy (4 shows)

MARKET: Ujjala (noon & night), Moonlight, Purabi

MUMBAI MATINEE: Inox (10 am, 4.45 pm)

SAMAY: Metro (4 shows), Inox (1.15 pm, 6.55 pm), Talkie Show House (4 shows), Bangabasi, Rakhi, Gupta Talkies (all 3 shows)

ZAMEEN: Elite, Inox (12.05 pm, 9.40 pm), Ujjala (mat. & even,), Park Show, Parijat, Shanti (Kadamtolla)

BENGALI

AAMAAR MAYER SHAPATH: Narayani, Binodini, Maya, Amala, Rupmandir, Srilaxmi

CHOKHER BALI: Inox (12.20 pm, 6.30 pm), & Globe (with English subtitles), Priya, Mitra, Jaya, Ajanta (Behala), Padmasree (Jadavpore), Pushpasree (Kadamtolla), Sarama (Barasat), Baruipur Show House, Rupkatha (Habra), Wellington (Andul), Debasree (Barrackpore), Lok Sanskriti Mancha (Burdwan), Geetanjali (Bolepur)

GURU: Prachi (2, 5, 7.45), Darpana (2.45, 5.45, 8.30), Bharati (3, 6, 8.30), Pushpasree (Behala), Mahua (Garia), Bejoya (Barasat), Parbati (Howrah), Narendra (Dum Dum), Krishna (Baruipur), Padma (Sodepur), Kalika (Habra), Debjani (Basirhat), Surendra (Ranaghat), Usha (Tarakeswar), Rupmahal (Burdwan)

MAYER AANCHAL: Ragini, Chetna, Sonali, Bidhan, Burdwan Cinema, Ranaghat Talkies, Rabindra, Rupchhaya (Berachampa)

MONDO MEYER UPAKHYAN (A): Chaplin (mat. & even.), Ahindra Mancha (3 shows)

RAASTA: Minar, Bijoli, Chhabighar (2.45, 5.45, 8.30), Ellora, Mini Rathindra, Leela, Bata Cinema, Falguni, Kalyani (Naihati), Geetanjali (Ranaghat), Bichitra (Burdwan)

SABUJ SAATHI: Ananya (Baranagore), Aloka (Shibpur), Bani (Joynagar), Annapurna (Sonarpur), Bharati (Chakdah), Sangeeta (Krishnagar), Netro (Dum Dum), Jyoti (Chandernagore)


Top
Email This Page