The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

LPGA WORLD CHAMPIONSHIP

HOUSTON, Round I: 69 Se Ri Pak (Kor), Rachl Teske (Aus) l 70 Beth Daniel (US), Meg Mallon (US), Grace Park (Kor), Annika Sorenstam (Swe) l 71 Juli Inkster (US), Cristie Kerr (US) l 72 Sophie Gustafson (Swe), Hilary Lunke (US), Angela Stanford (US), Karrie Webb (Aus) l 73 Hee-Won Han (Kor), Patricia Meunier-Lebouc (Fra), Lorena Ochoa (Mex).

SOUTH KOREAN OPEN

SEOUL, Round III: 213 Liang Wen-chong (Chn) 70, Thaworn Wiratchant (Tha) 71 l 214 Hur Suk-ho (Kor) 69, John Daly (US) 72 l 215 Jang Ik-jae (Kor) 69, Shin Yong-jin (Kor) 71, Sung Si-woo (A) (Kor) 73, Clay Devers (US) 72, Lee Sun-ho (Kor) 75 l 216 Lee Jun-Young (Kor) 69, Simon Yates (Sco) 66, Chung Jae-hoon (Kor) 70, Kim Felton (Aus) 71, Kim Jong-Duk (Kor) 74 l 217 Park Boo-won (Kor) 70, Kevin Na (Kor) 72, Ted Oh (Kor) 76.

DUTCH OPEN

HILVERSUM, Round II: 131 Fredrik Widmark (Swe) 66 l 133 Gordon Brand Jr 66, Fredrik Andersson (Swe) 66, Markus Brier (Aut) 65, Steen Tinning (Den) 67, Soren Hansen (Den) 65 l 134 Jamie Donaldson 70, Paul Eales 65, David Lynn 69, Gary Murphy (Ire) 70 l 135 Benn Barham 66, Simon Dyson 66, Andrew Marshall 67, David Park 67, Costantino Rocca (Ita) 65, David Carter 70, Adam Mednick (Swe) 67 l 136 Alistair Forsyth 72, Mathias Gronberg (Swe) 66, Tony Johnstone (Zim) 70, Maarten Lafeber (Ned) 69, Nicolas Colsaerts (Bel) 69, Gary Emerson 68.

LAS VEGAS INVITATIONAL

Round III: 23-under: Steve Flesch (US) 66, Scott Verplank (US) 66 l 22-under: Stuart Appleby (Aus) 63 l 20-under: Tim Herron (US) 66, Scott McCarron (US) 64, Woody Austin (US) l 18-under: Bill Glasson (US) 63, Jerry Kelly (US) 65, Tim Petrovic (US) 66, Craig Barlow (US) 68, Robert Allenby (Aus) 65, Mark Brooks (US) 64 l 17-under: Charles Howell III (US) 70, Bob Burns (US) 67.

TABLE TENNIS

MENíS WORLD CUP

BEIJING, Quarter finals: Ma Lin (Chn) bt Timo Boll (Ger) 4-2 (11-4, 13-11, 11-5, 9-11, 14-12, 11-8) l Wang Liqin (Chn) bt Ryu Seung-Min (Kor) 4-1 (11-7, 11-8, 9-11, 11-8, 11-3) l Jean-Michel Saive (Bel) bt Wang Hao (Chn) 4-3 (8-11, 9-11, 11-8, 11-5, 11-7, 13-15, 11-9) l Kalinikos Kreanga (Gre) bt Alexei Smirnov (Rus) 4-0 (11-5, 13-11, 11-7, 11-7).

FOOTBALL

GOVERNoRíS GOLD CUP

NAMCHI: Assam State Electricity Board 6 (Sanjeeva Rongpai 3, Utpal Basumatari 2, Karnedu Dev Verma) SBI 0.

FRIENDLY INTERNATIONALs

BUCHAREST: Romania 1 (Adrian Mutu 16) Japan 1 (Atsushi Yanagisawa 58). l CAIRO: Egypt 1 (Ahmed Hossam 60) Senegal 0.

EUROPEAN UNDER-21 QUALIFIERS

TRAVNIK, Group II: Bosnia 0 Denmark 3 (Tommi Bechmann 14, 22, Haris Tahirovic 39og) l BERGEN, Group II: Norway 5 Luxembourg 0 l WAIDHOFEN AN DER YBBS, Group III: Austria 0 Czech Republic 2 (Kolar 45, Sverkos 78) l BUDAPEST, Group IV: Hungary 1 (Balazs Toth 61) Poland 2 (Jerzy Smolarek 79, Piotr Brozek 90+2) l ESKILSTUNA, Group IV: Sweden 3 (Johan Elmander 3, 15, Tobias Hysen 87) Latvia 2 (Girts Karlsons 71, Andrejs Butriks 81) l PERTH, Group V: Scotland 3 (Steven Hammell 79, Stephen Hughes 89, 90+2) Lithuania 2 (Marius Stankevicius 5, Aurimas Kucys 71pen) l LUEBECK, Group V: Germany 1 (Benjamin Lauth 83) Iceland 0 l ARARAT, Group VI: Armenia 0 Spain 2 (Ruben Castro 58, Joseba Arriaga 82) l ATHENS, Group VI: Greece 0 Northern Ireland 1(McFlynn 25) l CATANZARO, Group VI: Italy 6 (Zaccardo 4, Gasbarroni 23, Gilardino 27, 61, D'Agostino 54, Borriello 90) Azerbaijan 0 l ISTANBUL, Group VII: Turkey 1 (Fatih Sonkaya 2) England 0 l VILA NOVA DE GAIA, Group VII: Portugal 4 (Ricardo Quaresma 10, Luis Lourenco 25, Helder Postiga 39, 85) Slovakia 1 (Robert Jez 15) l EUPEN, Group VIII: Belgium 4 (Blondel 15, Cornelis 21pen, 87, Turaci 57) Estonia 2 (Lindpere 28, Post 69) l ZAPRESIC, Group VIII: Croatia 0 Bulgaria 1 (Aleksandar Tunchev 89) l NEUCHATEL, Group IX: Switzerland 0 Ireland 2 (Walters 61, 74) l MOSCOW, Group X: Russia 3 (Spartak Gogniyev 19, Andrei Arshavin 71, Sergei Vinogradov 90+1) Georgia 2 (Revaz Gotsiridze 61, Lado Akhalaia 86) l BARRY, Group XI: Wales 0 Serbia & Montenegro 1 (Matic 30) .

ASIA CUP QUALIFYING

JEDDAH, Group C: Saudi Arabia 5 (Talal al-Meshal 34, 55, 56, Yosri al-Basha 47, 76) Indonesia 0 l Yeman 8 (Yasser Basam 20, 25, 82, Fikri Yahaya 37, Saleh Mahed 60, Adil Abdullah 67, 88, Nashwan Ali 74) Bhutan 0.

RUGBY

WORLD CUP

GOSFORD, Pool A: Ireland beat Romania 45-17 l BRISBANE, Pool B: France beat Fiji 61-18 l PERTH, Pool C: South Africa beat Uruguay 72-6 l MELBOURNE, Pool D: New Zealand beat Italy 70-7.

TENNIS

ATP CA TROPHY

VIENNA, Quarter finals: Carlos Moya (2, Esp) bt Nicolas Kiefer (Ger) 6-4, 7-6 (7-5) l Roger Federer (1, Swi) bt Jarkko Nieminen (Fin) 6-3, 6-3 l Max Mirnyi (Blr) bt Feliciano Lopez (Esp) 7-6 (7-5), 6-4 l Tim Henman (GBR) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-1, 6-4.

WTA FILDERSTADT GRAND PRIX

Semi-finals: Kim Clijsters (1, Bel) bt Mary Pierce (Fra) 7-6 (7-2), 6-0 l Justine Henin-Hardenne (2, Bel) bt Elena Bovina (Rus) 6-2, 6-4 l Quarter finals: Mary Pierce (Fra) bt Magdalena Maleeva (Bul) 7-5, 7-6 (8-6) l Elena Bovina (Rus) bt Lindsay Davenport (3, US) 6-3, 6-2 l Clijsters (1, Bel) bt Amelie Mauresmo (5, Fra) 6-4, 6-3 l Henin-Hardenne (2, Bel) bt Elena Dementieva (6, Rus) 7-5, 6-0.

ATP LYON GRAND PRIX

Quarter finals: Arnaud Clement (Fra) bt Hicham Arazi (Mor) 6-3, 6-4 l Paradorn Srichaphan (3, Tha) bt Fabrice Santoro (Fra) 1-6, 6-3, 7-6 (7-4) l Rainer Schuettler (1, Ger) bt Xavier Malisse (Bel) 7-6 (7-2), 6-4 l Mikhail Youzhny (Rus) bt Robby Ginepri (US) 7-6 (7-3), 6-2.

TASHKENT OPEN

Semi-finals: Saori Obata (3, Jpn) bt Emmanuelle Gagliardi (2, Swi) 7-5, 6-3 l Virginia Ruano Pascual (4, Spa) bt Arantxa Parra (Spa) 6-3, 4-6, 7-6 (7-3).

For the book

Divij Sharan and Arun Prakash clinched the doubles title in the ITF grade A meet in Osaka. The Indian duo upset top seeds Lachlan Fergusson of Australia and Todd Joel Kerley of the US 7-6 (7-4), 7-6 (7-5), the AITA said in a press release on Saturday. In the boys singles final, fourth seed Karan Rastogi lost to Marcos Bhagdatis of Cyprus 5-7, 7-6 (7-4), 1-6.


Top
Email This Page