The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA FILDERSTADT GRAND PRIX

Round II: Kim Clijsters (1, Bel) bt Daniela Hantuchova (Svk) 6-1, 6-1 l Mary Pierce (Fra) bt Jennifer Capriati (4, US) 6-4, 6-2 l Elena Dementieva (6, Rus) bt Silvia Farina Elia (Ita) 6-0, 2-1 retd l Elena Bovina (Rus) bt Anastasia Myskina (8, Rus) 6-2, 6-3.

TASHKENT OPEN

Quarter finals: Emmanuelle Gagliardi (2, Swi) bt Adriana Serra Zanetti (Ita) 6-2, 6-4 l Arantxa Parra (Spa) bt Lioudmila Skavronskaia (Rus) 6-3, 6-4 l Saori Obata (3, Jpn) bt Jelena Kostanic (8, Cro) 5-7, 6-0, 6-4.

ATP LYON GRAND PRIX

Round II: Arnaud Clement (Fra) bt Fernando Vicente (Spa) 6-1, 6-4 l Hicham Arazi (Mar) bt Nicolas Mahut (Fra) 6-2, 6-4 l Paradorn Srichaphan (3, Tha) bt Olivier Rochus (Bel) 6-3, 6-2 l Rainer Schuettler (1, Ger) bt Ivan Ljubicic (Cro) 4-6, 7-6 (7-2), 7-5 l Robby Ginepri (US) bt Cyril Saulnier (Fra) 4-6, 6-3, 6-4.

ATP CA TROPHY

Round II: Feliciano Lopez (Spa) bt Stefan Koubek (Aut) 6-2, 6-2 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Juergen Melzer (Aut) 6-4, 6-4 l Roger Federer (1, Swi) bt Karol Beck (Svk) 6-3, 4-6, 6-4 l Max Mirnyi (Blr) bt Agustin Calleri (5, Arg, walkover) l Jonas Bjorkman (Swe) bt Albert Costa (8, Spa) 6-3, 6-4 l Carlos Moya (2, Spa) bt Vincent Spadea (US) 6-2, 6-1.

FOOTBALL

KING’S CUP

First round: Cerro Reyes Atletico (IV) 1 Sevilla 7 l Cultural Leonesa (III) 1 Albacete 0.

Calcutta League

Super Division, Relegation play-off: Railway FC 2 (Gourab Datta, Sujay Mondal) West Bengal Police 1 (Jayanta Roy) l Bhratri Sangha 1 (Pratap Senapati) Wari AC 2 (Supratik Aindh, Deepak Das).

GOLF

SOUTH KOREAN OPEN

Round I leaders: 67 Ted Oh (Kor) l 70 Jang Ik-jae (Kor), Cho Hyun-ju (Kor), Sung Si-woo (Kor) l 71 Liang Wen-chong (Chn), Kim Kyung-tae (Kor), Robert Jacobson (US) l 72 Kang Ji-man (Kor), Kim Seung-hyuk (Kor), Lu Wen-teh (Tai), Kim Young-woo (Kor) l 73 John Daly (US) l 76 Justin Rose (GBR) l 78 Laura Davies (GBR).

DUTCH OPEN

Round I leaders: 64 Jamie Donaldson (GBR), Alastair Forsyth (GBR), Gary Murphy (Irl) l 65 David Carter (GBR), David Lynn (GBR), Fredrik Widmark (Swe) l 66 Tony Johnstone (Zim), Rolf Muntz (Ned), Henrik Stenson (Swe), Steen Tinning (Den), Brett Rumford (Aus), Stephen Scahill (NZ) l 67 Fredrik Andersson (Swe), Peter Baker (GBR), John Bickerton (GBR), Nicolas Colsaerts (Bel), Stephen Dodd (GBR), Bradley Dredge (GBR), Mark James (GBR), Maarten Lafeber (Ned), Jonathan Lomas (GBR), Mikael Lundberg (Swe), Mark Pilkington (GBR), Mark Roe (GBR), Patrik Sjoland (Swe), Joost Steenkamer (Ned), Miles Tunnicliffe (GBR), Nicolas Vanhootegem (Bel), Anthony Wall (GBR), Steve Webster (GBR), Gordon Brand Jnr (GBR) l 68 Markus Brier (Aut), David Dixon (GBR), Gary Emerson (GBR), Pierre Fulke (Swe), Soren Hansen (Den), Brad Kennedy (Aus), Malcolm MacKenzie (GBR), Andrew Marshall (GBR), Adam Mednick (Swe), David Park (GBR), Mads Vibe-Hastrup (Den).

LAS VEGAS INVITATIONAL

Round II leaders: 17-under: Scott Verplank (US), Steve Flesch (US) l 15-under: Tim Herron (US), Charles Howell III (US) l 14-under: John Senden (Aus), Craig Barlow (US), Steve Lowery (US) l 13-under: Woody Austin (US), Rich Beem (US), Rory Sabbatini (RSA), Bob Burns (US), Aaron Barber (US), Russ Cochran (US), Stuart Appleby (Aus), Dean Wilson (US) l 12-under: Scott McCarron (US), Phil Mickelson (US), Glen Day (US), Richard Johnson (Swe), Tim Petrovic (US), Dan Forsman (US), Ricky Barnes (US), Jeff Brehaut (US) l 11-under: David Frost (RSA), Robert Allenby (Aus) l 10-under: Carlos Franco (Par), Darren Clarke (GBR) l 9-under: Stephen Ames (Tri) l 8-under: Jesper Parnevik (Swe), Kenichi Kuboya (Jpn), Kaname Yokoo (Jpn), Phillip Price (GBR) l 7-under: Deane Pappas (RSA) l 5-under: Akio Sadakata (Jpn), Esteban Toledo (Mex), Greg Chalmers (Aus), Ian Leggatt (Can) l 4-under: Alex Cejka (Ger), Sergio Garcia (Spa) l 3-under: Brenden Pappas (RSA) l 2-under: John Morgan (GBR), Paul Gow (Aus) l 1-under: Scott Laycock (Aus) l Even: Gavin Coles (Aus) l 1-over: Thomas Levet (Fra), Per-Ulrik Johansson (Swe), Craig Perks (NZ) l 3-over: Geoff Ogilvy (Aus), Steven Alker (NZ) l 4-over: Mathew Goggin (Aus) l 6-over: Anthony Painter (Aus).

RUGBY

World Cup

SYDNEY, Pool A: Australia 24 Argentina 8.

For the book

Valentino Rossi smashed the pole position record at the Sepang circuit on Friday. The Italian on his Honda RC211V, set a time of 2:03.516 seconds.


Top
Email This Page