The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

WGC CHAMPIONSHIP

WOODSTOCK, Round II: 133 Tiger Woods (US) l 138 K.J. Choi (Kor), Sergio Garcia (Esp), Tim Herron (US), Rocco Mediate (US) l 139 Stuart Appleby (Aus), Ignacio Garrido (Esp) l 140 Vijai Singh (Fij) l 142 Retief Goosen (RSA), Jonathan Kaye (US) l 143 Lee Westwood (GBR), Adam Scott (Aus), Peter O’Malley (Aus) l 144 Justin Rose (GBR), Paul Casey (GBR), Padraig Harrington (Ire), Fred Couples (US), Nick Price (Zim), Niclas Fasth (Swe), Loren Roberts (US) l 145 Thongchai Jaidee (Tha), David Toms (US), Ernie Els (RSA), Soren Kjeldsen (Den) l 146 Brad Faxon (US), Kirk Triplett (US), Jay Haas (US), Eduardo Romero (Arg), J.L. Lewis (US), Steve Flesch (US), Alex Cejka (Ger), Jyoti Randhawa (Ind) l 147 Chris Riley (US), Thomas Bjorn (Den), Ian Poulter (GBR), Trevor Immelman (RSA) l 148 Arjun Atwal (Ind).

MADISON CLASSIC

Round II: 132 John Huston (US) l 134 Hidemichi Tanaka (Jpn) l 135 Chris M Anderson (US), Tim Clark (US) l 136 Luke Donald (GBR), Paul Stankowski (US), Shigeki Maruyama (Jpn) l 137 Willie Wood (US), David Frost (RSA), Jim McGovern (US), Corey Pavin (US), Brett Quigley (US) l 138 Paul Gow (Aus), Jose Coceres (Arg), Carlos Franco (Par), Kent Jones (US), Woody Austin (US), John Morgan (US) l 139 Ben Crane (US), Tom Scherrer (US), Joey Sindelar (US), Dave Stockton Jr (US), Bart Bryant (US), Billy Andrade (US), Joe Durant (US), David Edwards (US) l 140 Tom Gillis (US), Greg Chalmers (Aus), Mike Springer (US), Olin Browne (US), Stewart Cink (US), Russ Cochran (US), Kelly Gibson (US), Neal Lancaster (US), John Maginnes (US), David Peoples (US), Patrick Sheehan (US).

CRICKET

WESTERN AUSTRALIA vs ZIMBABWE

MELBOURNE, DAY II: Zimbabwe 330 (Craig Wishart 100, Andy Blignaut 57; Paul Wilson 4/41). Western Australia 207/6 (Marcus North 59).

TENNIS

ATP & WTA JAPAN OPEN

TOKYO, Semi-finals: MEN — Sebastien Grosjean (2, Fra) bt Paradorn Srichaphan (3, Tha) 4-6, 6-3, 6-4 l Rainer Schuettler (1, Ger) bt Cyril Saulnier (Fra) 6-3, 6-2.

WOMEN — Aniko Kapros (Hun) bt Arantxa Parra (Esp) 6-1, 6-2 l Maria Sharapova (5, Rus) bt Zheng Jie (Chn) 6-3, 7-5.

ATP & WTA KREMLIN CUP

MOSCOW, Semi-finals: MEN — Sargis Sargsian (Arm) bt Vincent Spadea (US) 6-2, 6-2.

WOMEN — Amelie Mauresmo (2, Fra) bt Elena Dementieva (3, Rus) 6-4, 6-1 l Anastasia Myskina (4, Rus) bt Anna Pistolesi (Isr) 6-2, 6-0.

ATP METZ MEET

Quarter finals: Fernando Gonzalez (3, Chi) bt David Ferrer (Esp) 7-5, 6-2 l Andrei Pavel (Rom) bt Tommy Robredo (1, Esp) 7-6 (7/3), 4-6, 6-1 l Fabrice Santoro (5, Fra) bt Alexander Popp (Ger) 2-6, 6-3, 6-4 l Arnaud Clement (4, Fra) bt Philipp Petzschner (Ger) 6-2, 3-0 – retired.

Round III: Gonzalez bt Tomas Behrend (Ger) 6-2, 6-7 (6/8), 7-6 (7/5) l Petzschner bt Thierry Ascione (Fra) 6-4, 7-6 (7/4) l Santoro bt Olivier Mutis (Fra) 7-6 (7/4), 6-4 l Robredo bt Jean-Rene Lisnard (Fra) 6-2, 6-2 l Ferrer bt Hicham Arazi (8, Mar) 6-4, 5-7, 6-0 l Clement bt Davide Sanguinetti (Ita) 7-5, 7-5.

For the book

The fourth national swimming championship for the disabled will be held in New Delhi from Sunday. About 245 participants from 18 states will participate in the meet, which will cover all four disability groups — locomotion impaired, mental retardation, sight impaired and hearing and speech impaired.

Top
Email This Page