The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

ENGLISH

BRUCE ALMIGHTY: Inox (screen 1; 3 pm)

PIRATES OF THE CARIBBEAN THE CURSE OF THE BLACK PEARL: Inox (10.05, 12.40, 5.10, 10.10)

THE LEAGUE OF EXTRAORDINARY GENTLEMEN: Sonali (11.30 am), Inox (12, 4.10, 8.20)

2 FAST 2 FURIOUS: Inox (10, 2.10, 6.20, 10.30)

HINDI

BAGHBAN: Paradise, Inox, Crown, Basusree, Navina (12, 3, 6, 9), Radha, Moonlight, Tasweer Mahal, Alochhaya, Ajanta (noon), Kamal, National, Sonali, Mini Jaya, Chetna, Chandan, Bangabasi, Rakhi, Lali, Bimala, Rathindra, Atindra, Natraj (Burdwan), Durgapur Cinema, Anjana (Ranigunge), Manoj (Asansol), Meghdoot (Siliguri), Vazra (Gangtok), Norgey (Phuntsholing), Rupasree (Jalpaiguri)

BOOM: New Empire (4 shows)

CHUPKE SE: Inox (11.20, 7)

GANGAAJAL: Lighthouse (4 shows), Nirmala (Dhulagarh)

KHEL: Orient, Hind, Inox, Bina, Purabi, Purnasree, Ashoka (Behala; noon & night), Khatoon Mahal, Vaishali, Ragini, Ananya, Arati (Baguihati), Mrinalini, Lali, Shanti, Parijat, Chalachitram, Sushama, Jyoti (Chandernagore), Milan (Hooghly), Srilaxmi (Kanchrapara), Jayanti (Barrackpore)

KOI... MIL GAYA: Jyoti, Menoka (all 12, 3, 6, 9), Malancha, Atindra (2,5,8)

KUCH NAA KAHO: Metro (4 shows)

ZAMEEN: Elite, Inox (screen-3; 12.30, 3.30, 6.30, 9.30), Ujjala, Talkie Show House, Madhuban, Mayur, Liberty, Jagat, Gupta Tks

BENGALI

AAMAAR BNADHUA: Purna

CHOKHER BALI: Globe & Inox (with English subtitles), Priya, Mitra, Jaya, Ajanta (Behala), Padmasree (Jadavpore), Pushpasree (Kadamtolla), Sarama (Barasat), Baruipur Show House, Rupkatha (Habra), Wellington (Andul), Debasree (Barrackpore), Lok Sanskriti Mancha (Burdwan), Geetanjali (Bolepur)

GURU: Prachi, Darpana, Bharati, Pushpasree(Behala), Mahua (Garia), Parbati (Howrah), Narendra (Dum Dum), Krishna (Baruipur), Padma (Sodepur), Lali (Barasat), Debjani (Basirhat), Kairi (Chinsurah), Usha (Tarakeswar), Surendra (Ranaghat) (all 3 shows)

MAYER AANCHAL: Minar, Bijoli, Chhabighar (2.45, 5.45, 8.30)

MON: Aruna (1, 4, 7), Aleya, Serampore Talkies, Udayan (Contai), Shibani (Moyna)

RAASTA: Ellora, Mini Rathindra, Leela, Bata Cinema, Falguni, Kalyani (Naihati), Geetanjali (Ranaghat), Shibani (Bagnan), Diamond Tks, Bichitra (Burdwan)

SABUJ SAATHI: Rupkatha (Gobindapur), Banirupa (Berachampa), Asha (Rajahati), Sundarsree (Shantipur), Uma (Bakrahat). Pakeeza (Bhanganbazar), Bani (Joynagar), Kalpana (Berhampore), Bharati (Chakdah), Sangeeta (Krishnagar)

Top
Email This Page