The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

JAPAN OPEN

TOKYO, MEN Round II: Dennis van Scheppingen (Ned) bt Gregory Canaz (16, Fra) 7-5, 1-6, 7-5 l Nicolas Kiefer (6, Ger) bt Alex Bogomolov (US) 7-5, 7-6 (9-7) l Michel Kratochvil (Sui) bt John van Lottum (12, Ned) 6-2, 6-3 l Rainer Schuettler (1, Ger) bt Satoshi Iwabuchi (Jpn) 6-0, 6-4 l Jan-Michael Gambill (8, US) bt Bohdan Ulihrach (Cze) 6-3, 6-4 l Lee Hyung-taik (7, Kor) bt Fernando Verdasco (Esp) 6-3, 6-7 (3-7), 6-3.

Round I: Goichi Motomura (Jpn) bt Martin Vassallo Arguello (Ita) 6-0, 6-3 l Ivo Karlovic (Cro) bt Robin Soderling (Swe) 6-4, 6-4 l Cyril Saulnier (Fra) bt Justin Gimelstob (US) 7-6 (7-5), 3-6, 6-1 l Takao Suzuki (Jpn) bt Alexander Waske (Ger) 7-6 (7-5), 6-3 l Federico Browne (Arg) bt Takahiro Terachi (Jpn) 6-3, 6-4 l Robert Kendrick (US) bt Wayne Arthurs (Aus) 7-6 (7-3), 6-4.

WOMEN Round I: Katarina Srebotnik (3, Svn) bt Evie Dominikovic (Aus) 6-3, 6-3 l Akiko Morigami (Jpn) bt Maria Kirilenko (Rus) 6-1, 6-2 l Jill Craybass (US) bt Saori Obata (7, Jpn) 6-4, 6-2 l Zheng Jie (Chn) bt Silvija Talaja (Cro) 6-4, 7-5 l Emmanuelle Gagliardi (8, Sui) bt Abigail Spears (US) 6-1, 2-6, 6-4 l Ashley Harkleroad (6, US) bt Maika Ozaki (Jpn) 6-0, 6-0 l Maria Sharapova (5, Rus) bt Kim Jin-hee (Kor) 6-2, 6-0 l Shinobu Asagoe (4, Jpn) bt Li Ting (Chn) 6-1, 6-1 l Yuka Yoshida (Jpn) bt Angelique Widjaja (Ina) 6-4, 7-5 l Aniko Kapros (Hun) bt Sun Tiantian (Chn) 6-4, 6-2 l Yan Zi (Chn) bt Miho Saeki (Jpn) 6-2, 6-4.

KREMLIN CUP

MOSCOW, Round I: MEN Igor Andreev (Rus) bt Sjeng Schalken (1, Ned) 6-3, 6-1 l Olivier Rochus (Bel) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-4, 6-4 l Vincent Spadea (US) bt Andrei Stoliarov (Rus) 1-6, 6-4, 6-4.

WOMEN Vera Zvonareva (Rus) bt Amanda Coetzer (RSA) 4-6, 6-1, 6-2 l Vera Douchevina (Rus) bt Lisa Raymond (US) 6-2, 7-6 (7-4) l Magui Serna (Esp) bt Silvia Farina Elia (Ita) 2-6, 6-3, 6-2.

METZ MEET

Round I: Nicolas Mahut (Fra) bt Younes El Aynaoui (2, Mar) 7-6 (7/4), 4-6, 7-6 (7/2) l David Ferrer (Esp) bt Karol Beck (Svk) 6-1, 6-2 l Davide Sanguinetti (Ita) bt Thomas Enqvist (Swe) 7-5, 6-3 l Tomas Berendt (Ger) bt Mariano Puerta (Arg) 7-5, 6-4 l Andrei Pavel (Rom) bt Dominik Hrbaty (6, Svk) 4-6, 6-4, 7-6 (7/3).

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

First division, group A (Championship play-off final) FCI 8 (0) Peerless SC 7 (0).

For the book

US First Lady Laura Bush has been invited to the 2004 Olympics in recognition of Washington's decision to rejoin the UN cultural organisation UNESCO, Greek officials said in Athens on Tuesday.


Top
Email This Page