The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA LEIPZIG GP

Round I: Sandra Kleinova (Cze) bt Magdalena Maleeva (4, Bul) 6-4, 6-4 l Anastasia Myskina (3, Rus) bt Lina Krasnoroutskaya (Rus) 6-2, 6-3 l Patty Schnyder (Sui) bt Daniela Hantuchova (5, Svk) 6-4, 4-6, 7-6 (7-3) l Maria Vento-Kabchi (Ven) bt Silvia Farina-Elia (8, Ita) 7-5, 6-3.

ATP SHANGHAI OPEN

Round II: Guillermo Canas (Arg) bt Eric Taino (US) 6-7 (1-7), 6-4, 7-6 (7-3) l Scott Draper (Aus) bt Martin Verkerk (2, Ned) 6-7 (4-7), 1-0 retired l Wayne Arthurs (Aus) bt Takao Suzuki (Jpn) 6-2, 6-2 l Robin Soderling (Swe) bt Justin Gimelstob (US) 6-4, 6-4 l Mark Philippoussis (3, Aus) bt Jeff Salzentstein (US) 6-1, 7-5 l Ivo Karlovic (Cro) bt Nicolas Kiefer (5, Ger) 6-1, 7-6 (7-5).

Wednesday’s results — Round II: Jiri Novak (1, Cze) bt Robert Kendrick (US) 6-7 (3-7), 6-1, 6-2 l Magnus Norman (7, Swe) bt Fernando Verdasco (Esp) 7-5, 7-6 (7-5). Round I: Wayne Arthurs (Aus) bt Peter Luczak (Aus) 5-7, 6-4, 6-2 l Suzuki bt Lars Burgsmuller (Ger) 6-4, 6-1 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Thomas Enqvist (Swe) 1-6, 6-3, 6-3 l Mark Philippoussis (Aus) bt Andreas Vinciguerra (Swe) 6-4, 7-6 (7-2) l Soderling bt John van Lottum (Ned) 6-2, 6-0 l Verkerk bt Shao Xuan Zeng (Chn) 6-2, 6-3.

ATP PALERMO MEET

Round II: Albert Montanes (Esp) bt Tomas Behrend (Ger) 6-0, 6-4 l Nicolas Massu (1, Chi) bt Jose Acasuso (Arg) 6-2, 3-1, retired. Round I: Filippo Volandri (4, Ita) bt Francesco Aldi (Ita) 6-2, 7-5 l Oscar Hernandez (Esp) bt David Sanchez (3, Esp) 6-2, 0-6, 7-6 (10-8) l Victor Hanescu (Rom) bt Igor Andreev (Rus) 6-3, 6-3.

Tuesday’s results — Round I: Massu bt Cristophe Rochus (Bel) 6-4, 6-2 l Diego Veronelli (Arg) bt Nikolay Davydenko (2, Rus) 6-4, 6-4 l Paul-Henri Mathieu (5, Fra) bt Albert Portas (Esp) 4-6, 6-3, 7-6 (7-5) l Nicolas Almagro (Esp) bt Alex Corretja (Esp) 3-1, retired hurt l Acasuso bt Juan Giner (Arg) 6-3, 6-2 l Behrend bt Martin Vassallo Arguello (Ita) 6-3, 6-4 l Tomas Tenconi (Ita) bt Irakli Labadze (Geo) 6-0, 6-2 l Alberto Martin (6, Esp) bt David Ferrer (Esp) 7-6 (7-4), 6-2 l Galo Blanco (Esp) bt Kristof Vliegen (Bel) 7-5, 7-5 l Mariano Puerta (Arg) bt Jurgen Melzer (Aut) 6-2, 4-6, 6-4.

ATP THAILAND OPEN

BANGKOK, Round II: Ivan Ljubicic (6, Cro) bt Mario Ancic (Cro) 6-1, 6-4 l Gregory Carraz (Fra) bt Alexander Popp (Ger) 7-5, 6-2 l Nicolas Thomann (Fra) bt Jonathan Erlich (Isr) 6-4, 6-0 l Carlos Moya (3, Esp) bt Brian Vahaly (US) 7-5, 6-4 l Jarkko Nienimen (5, Fin) bt Bohdan Ulihrach (Cze) 6-4, 6-2 l Taylor Dent (8, US) bt Thierry Ascione (Fra) 6-1, 6-2.

FOOTBALL

UEFA CUP

First round, first leg: DUNAJSKA STREDA (SLOVAKIA): Hapoel Ramat Gan (Isr) 0 Levski Sofia (Bul) 1 (Todor Kolev 80) l SOFIA, CSKA Sofia (Bul) 1 (Velizar Dimitrov 17) Torpedo Moscow (Rus) 1 (Igor Semshov 78) l ATHENS, Panionios (Gre) 2 (Miliko Smiljanic 30, Adam Majewski 33) FC Nordsjaelland (Den) 1 (Baskim Zebiri 67) l SMEDEREVO, Sartid Smederevo (Yug) 1 (Sasa Kocic 90+4) Slavia Prague (Cze) 2 (Tomas Dosek 43, Radek Bejbl 45pen) l ANKARA, Genclerbirligi (Tur) 3 (Josip Skoko 42, Souleymane Youla 43, 60) Blackburn Rovers (Eng) 1 (Brett Emerton 57) l BERLIN, Hertha Berlin (Ger) 0 Groclin Grodzisk (Pol) 0 l ZAGREB, Dinamo Zagreb (Cro) 3 (Eduardo Da Silva 38, Jasmin Agic 48, Goce Sedloski 56) MTK Budapest (Hun) 1 (Sandor Torghelle 3) l TIRASPOL, Zimbru Chisinau (Mol) 1 (Daniel Balasha 57) Aris Salonika (Gre) 1 (Ioanis Malous 25) l KAISERSLAUTERN, Kaiserslautern (Ger) 1 (Miroslav Klose 57) Teplice (Cze) 2 (Jan Rezek 6, Henrich Bencik 64) l UTRECHTANDS, Utrecht (Ned) 2 (Hans van der Haar 44, Stefaan Tanghe 85) Zilina (Svk) 0 l MARINHA GRANDE, Uniao Leiria (Por) 1 (Caico Santos 56) Molde (Nor) 0 l HELSINKI, MyPa (Fin) 0 Sochaux (Fra) 1 (Souleymane Diawara 45) l SKOPJE, Cementarnica 55 Skopje (Mac) 0 RC Lens (Fra) 1 (Papa Bouba Diop 90+2) l BRONDBY, Brondby (Den) 1 (Mattias Jonson 64) Viktoria Zizkov (Cze) 0 l VARAZDIN, NK Varteks (Cro) 1 (Zoran Kastel 45) Debrecen (Hun) 3 (Tamas Sandor 23, Zoltan Kiss 57, Tibor Dombi 89) l DONETSK, Metalurg Donetsk (Ukr) 1 (Serhiy Shishchenko 44) Parma (Ita) 1 (Adriano 67) l OSLO, Valerenga (Nor) 0 Graz AK (Aut) 0 l IZMIR, Maccabi Haifa (Isr) 2 (Walid Badir 8, Yaniv Katan 84) Publikum Celje (Svn) 1 (Andrej Kvas 90+3) l LIEPAJA, Ventspils (Lat) 1 (Vits Rimkus 81pen) Rosenborg Trondheim (Nor) 4 (Frode Johnsen 23, Staale Stensaas 32, Oyvind Storflor 39, Harald Brattbakk 66) l TRNAVA, Puchov 1 (Milan Jambor 90) Barcelona 1 (Patrick Kluivert 49) l BUCHAREST, Dinamo Bucharest (Rom) 2 (Claudiu Niculescu 86, Ianis Zicu 88) Shakhtar Donetsk (Ukr) 0 l ISTANBUL, Malatyaspor (Tur) 0 Basel (Sui) 2 (Murat Yakin 16, Hakan Yakin 76).

ENGLISH LEAGUE CUP

Round II: Bolton Wanderers 3 (Mario Jardel 15, 80, Kevin Nolan 69) Walsall 1 (Paul Merson 74) l Coventry 0 Tottenham Hotspur 3 (Frederic Kanoute 13, Robbie Keane 23, Rohan Ricketts 85) l Everton 3 (Duncan Ferguson 26pen, 56, Nick Chadwick 44) Stockport 0 l Leeds United 2 (Ian Harte 77, Paul Robinson 90) Swindon 2 (Andy Gurney 44, Sam Parkin 74). Leeds United won 4-3 on penalties l Middlesbrough 1 (Malcolm Christie 94) Brighton 0 l Oxford 1 (Jefferson Louis 74) Reading 3 (John Salako 52, Nicky Forster 66, James Harper 90).

IFA SHIELD

CALCUTTA, Semi-final: Mohun Bagan 4 (Jose Ramirez Barreto 2, Marcos Parreira 1, Rishi Kapoor 1) Tollygunge Agragami 1 (Isiaka Awoyemi).

For the book

A unique car rally with visually impaired persons navigating for women drivers will be flagged off in New Delhi on Sunday. Around 100 cars will participate in the rally covering a distance of 45 kilometres starting from the Jawaharlal Nehru Stadium.


Top
Email This Page