The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

ATP SHANGHAI OPEN

Round I —Jiri Novak (1, Cze) bt Dennis Van Scheppingen (Ned) 6-2, 7-6 (8-6) l Fernando Verdasco (Spa) bt Jan Vacek (Cze) 6-4, 6-2 l Robert Kendrick (US) bt Bjorn Phau (Ger) 6-7 (4-7), 7-6 (7-3), 7-6 (7-5) l Scott Draper (Aus) bt Federico Browne (Arg) 6-3, 6-4 l Guillermo Canas (Arg) bt Alex Kim (US) 7-6 (10-8), 7-6 (7-0) l Ivo Karlovic (Cro) bt Cecil Mamiit (US) 6-7 (3-7), 6-2, 7-6 (7-5) l Eric Taino (US) bt Lee Hyung-taik (6, Kor) 6-3, 7-6 (7-4).

ATP THAILAND OPEN

BANGKOK l Round I — Ivan Ljubicic (6, Cro) bt Cyril Saulnier (Fra) 5-7, 6-3, 7-6 (7-4) l Alexander Popp (Ger) bt Werner Eschauer (Aut) 7-5, 6-3 l Mario Ancic (Cro) bt Marco Chiudinelli (Sui) 6-4, 4-6, 6-3.

WTA LEIPZIG GRAND PRIX

Round I — Silvia Farina-Elia (8, Ita) bt Eleni Daniilidou (Gre) 6-1, 6-7 (4-7), 6-2 l Daniela Hantuchova (5, Svk) bt Svetlana Kuznetsova (Rus) 7-5, 6-2 l Denisa Chladkova (Cze) bt Magui Serna (Spa) 6-1, 7-5 l Patty Schnyder (Sui) bt Elena Likhovtseva (Rus) 6-7 (3-7), 7-5, 6-3.

ATP SICILY INTERNATIONAL

MILAN l Round I —Franco Squillari (Arg) bt Alessio Di Mauro (Ita) 6-4, 6-3 l Luis Horna (8, Per) bt Andrei Pavel (Rom) 7-6 (8-6), 7-5 l Albert Montanes (Spa) bt Ruben Ramirez Hidalgo (Spa) 6-2, 6-4.

ATHLETICS

ASIAN CHAMPIONSHIPS

MANILA l MenShot put: 1. Bilal Saad Mubarak (Qat) 19.41m; 2. Shakti Singh (Ind) 19.04; 3. Khaled Habash al-Suwaidi (Qat) 18.57 l Decathlon: 1. Vitaliy Smirnov (Uzb) 8,021pts; 2. Pavel Dubitskiy (Kaz) 7,604; 3. Pavel Andreev (Uzb) 7,487 l 4x400m relay: 1. Sri Lanka 3mins 03.05secs; 2. Japan 3:03.59; 3. Qatar 3:04.32 l High jump: 1. Wang Zhouzhou (Chn) 2.23m; 2. Bae Kyang-Ho (Kor) 2.19; 3. Loo Kum Zee (Mas) 2.19 (on countback) l Long jump: 1. Hussain al-Saba (Ksa) 8.23m; 2. Zhou Can (Chn) 8.11; 3. Shinichi Terano (Jpn) 8.04 l 4x100m relay: 1. China 39.22secs; 2. Thailand 39.57; 3. Japan 39.59 l 200m: 1. Fawzi Al Shammari (Kuw) 20.70s; 2. Hamed al-Bishi (Ksa) 20.73; 3. Yang Yaozu (Chn) 20.82 l 400m hurdles: 1. Mobarak Sultan Al-Nobi (Qat) 49.19s; 2. Yevgeniy Meleshenko (Kaz) 49.55; 3. Chen Tien-Wen (Tpe) 50.72 l Women 4x400m relay: 1. China 3:31.30s; 2. Kazakhstan 3:32.82; 3. India (Pinki Pramanik, Manjeet Kaur, S. Geetha, Kalpana Reddy) 3:35.34 l Javelin throw: 1. Ma Ning (Chn) 57.05m; 2. Chang Jung-Yeon (Kor) 53.23; 3. Anne Maheshi Silva (Sri) 50.18 l 4x100m relay: 1. Thailand 44.25s; 2. Japan 44.56; 3. China 44.97 l 800m: 1. Yin Yin Khine (Mya) 2:01.96s; 2. Tatyana Roslanova (Kaz) 2:02.41; 3. Zamira Amirova (Uzb) 2:02.84 l 200m: 1. Lyubov Perepelova (Uzb) 23.11; 2. Chen Lisha (Chn) 23.39; 3. Guzel Khubbieva (Uzb) 23.63 l 400m hurdles: 1. Huang Xiaoxiao (Chn) 55.66s NMR; 2. Natalya Torshina (Kaz) 55.88; 3. Wassana Winatho (Tha) 56.40 l 20 km walk: 1. Ha Mingming (Chn) 1::31:47.0s; 2. Zou Ying (Chn) 1::32:07.0 3. Yuan Yu Fang (Mas) 1::32:25.0.

SUPER TRACK AND FIELD MEET

YOKOHAMA l Men100m: 1. Obadele Thompson (Bar) 10.20s; 2. Tim Montgomery (US) 10.32; 3. Nobuharu Asahara (Jap) 10.39 l 200m: 1. Shawn Crawford (US) 20.19; 2. Frank Fredericks (Nam) 20.50; 3. John Capel (US) 20.69 l 400m: 1. Tomohiro Ito (Jap) 46.71; 2. Jun Osakada (Jap) 47.07; 3. Suguru Matsumoto (Jap) 47.33 l 800m: 1. Justus Koech (Ken) 1:49.25; 2. David Krummenacker (US) 1:49.40; 3. Gary Reed (Can) 1:49.92 l 5,000m 1. Julius Maina (Ken) 13:24.51; 2. Simon Maina (Ken) 13:29.51; 3. Julius Gitahi (Ken) 13:35.57 l 110m hurdles: 1. Terrence Trammell (US) 13.52; 2. Masato Naito (Jap) 13.82; 3. Dudley Dorival (Hai) 14.09 l 400m hurdles: 1. Felix Sanchez (Dom) 48.86; 2. Joey Woody (US) 49.34; 3. Masahira Yoshikata (Jap) 50.09 l High jump: 1. James Nieto (US) 2.31m; 2. Shuhei Manabe (Jap) 2.25; 3. Jacques Freitag (RSA)/Aleksander Walerianczyk (Pol) 2.25 l Long jump: 1. Christopher Tomlinson (GBR) 8.05; 2. Walter Davis (US) 7.85; 3. Yuki Imai (Jap) 7.63 l Hammer: 1. Koji Murofushi (Jap) 80.44; 2. Ivan Tikhon (Blr) 77.52; 3. Zsolt Nemeth (Hun) 76.73. Women200m: 1. Christe Gaines (US) 22.67; 2. Muriel Hurtis (Fra) 22.96; 3. Demetria Washington (US) 23.53 l 800m: 1. Kelly Holmes (GBR) 2:01.46; 2. Jolanda Ceplak (Slo) 2:03.21; 3. Brigita Langerholc (Slo) 2:03.66 l 5,000m: 1. Lucy Wangui (Ken) 15:10.23; 2. Tirunesh Dibaba (Eth) 15:11.05; 3. Werknesh Kidane (Eth) 15:12.19 l Discus throw: 1. Irina Yatchenko (Blr) 63.40m; 2. Natalya Sadova (Rus) 60.60; 3. Olena Antonova (Ukr) 56.93 l Long jump: 1. Kumiko Ikeda (Jap) 6.48; 2. Grace Upshaw (US) 6.43; 3. Maho Hanaoka (Jap) 6.42 l High jump: 1. Inga Babakova (Ukr) 1.99; 2. Venelina Veneva (Bul) 1.96; 3. Yoko Hunnicutt (Jap) 1.90 l Shot put: 1. Nadezhda Ostapchuk (Blr) 19.56; 2. Vita Pavlysh (Ukr) 19.15; 3. Svetlana Kriveljova (Rus) 18.48.

HOCKEY

ASIA CUP

KUALA LUMPUR l India 10 (Dilip Tirkey 8, 55), Deepak Thakur (11), Vikram Pillay (27), Dhanraj Pillay (33), Sandeep Michael (35), Gagan Ajit Singh (37, 50), Prabhjot Singh (48), Baljit Singh Dhillon (54) Bangladesh 0 l South Korea 7 (Lee Gye-Sung 2, Lim Jung-Woo 20, You Hyo-Sik 27, Seo Jong-Ho 54, Kim Jung-Chul 56, Lee Jung-Seon 58, Jang Jong-Hyun 67) Hong Kong 1 (Ali Asghar 19).

For the book

China plan to carry the Olympic torch over the Mount Everest ahead of the 2008 Beijing Games. China is likely to send a team up the mountain in Tibet at a “suitable” date sometime in May that year, Xinhua reported on Tuesday.


Top
Email This Page