The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

FOOTBALL

SPANISH FIRST DIVISION

Atletico Madrid 0 Valencia 3 (Vicente 68, Mista 77, 90) l Barcelona 1 (Ronaldinho 70) Osasuna 1 (Cesar Cruchaga 54).

PREMIER LEAGUE

Aston Villa 2 (Alpay Ozalan 37, JLloyd Samuel 55) Charlton Athletic 1 (Kevin Lisbie 86) l Fulham 2 (Steed Malbranque 73, Louis Saha 79) Manchester City 2 (Nicolas Anelka 46, Paulo Wanchope) l Leeds United 0 Birmingham City 2 (Robbie Savage 79, Mikael Forssell 84) l Liverpool 2 (Michael Owen 20, Emile Heskey 75) Leicester City 1 (Marcus Bent 90) l Newcastle United 0 Bolton Wanderers 0 l Portsmouth 1 (Arjan De Zeeuw 57) Blackburn Rovers 2 (Lucas Neill 35, Andy Cole 43) l Tottenham Hotspur 1 (Frederic Kanoute 62) Southampton 3 (James Beattie 3, 43, Kevin Phillips 60) l Wolverhampton Wanderers 0 Chelsea 5 (Frank Lampard 17, Jimmy Floyd Hasselbaink 36, Damien Duff 52, Hernan Crespo 67, 90).

FRENCH Ligue 1

Sochaux 3 (Mickael Isabey 10, Santos 25,Mickael Pagis 90) Racing Strasbourg 0 l RC Lens 1 (Olivier Thomert 26) Irondins Bordeaux 0 l AC Ajaccio 1 (Dalibor Mitrovic 44) Stade Rennes 0 l AJ Auxerre 4 (Djibril Cisse 24, 61, Yann Lachuer 35, Philippe Mexes 4) Bastia 1 (Alou Diarra 30) l En Avant Guingamp 0 Paris St Germain 2 (Fabrice Fiorese 66, Pauleta 71) l Nice 2 (Abdelmalek Cherrad 33, 41) Lille 0 l Toulouse 1 (Christophe Avezac 71) Metz 0.

GERMAN FIRST DIVISION

Hanover 96 2 (Thomas Christiansen 18, Mohammadou Idrissou 83) Borussia Moenchengladbach 0 l SC Freiburg 2 (Zlatan Bajramovic 3, Levan Tskitishvili 39) Schalke 04 1 (Dario Rodriguez 12) l VfB Stuttgart 1 (Kevin Kuranyi 67) Borussia Dortmund 0 l Werder Bremen 2 (Ailton 48, Johan Micoud 66) TSV 1860 Munich 1(Markus Schroth 57) l Cologne 2 (Matthias Scherz 35, Andrei Voronin 60) VfL Wolfsburg 3 (Marino Biliskov 3, Martin Petrov 26, Diego Klimowicz 72) l Bayern Munich 3 (Roy Makaay 25, Roque Santa Cruz 65, Michael Ballack 69) Bayer Leverkusen 3 (Carsten Ramelow 10, Franca 34, Yildiray Basturk 81).

WOMEN'S WORLD CUP

PHILADELPHIA: Nigeria 0 North Korea 3 l Norway 2 France 0 l COLUMBUS: Germany 4 Canada 1 l Japan 6 Argentina 0.

JRD TATA CUP

JAMSHEDPUR: Iran 2 (Milad Midavoodi, Oladi Ghadikola) TFA Blue 1.

ATHLETICS

ASIAN TRACK AND FIELD

MANILA,FINALS: MEN Hammer Throw: 1. Ali Izenkawi (Kuw, 70.62) 2. Hiroaki Doi (Jpn, 70.11) 3. Dilshod Nazarov (Tjk, 69.90) l 110 m hurdles: 1. Shi Dongpeng (Chn, 13.50) 2. Park Tae Kyong (Kor, 13.71) 3. Wu Youjia (Chn, 13.80) l 100m: 1. Chen Haijian (Chn, 10.25) 2. Gennadiy Chernovol (Kaz, 10.27) 3. Salem al-Yami (Ksa).

WOMEN 400m: 1.Yin Yin Khine (Mya, 52.96) 2. Bu Fanfang (Chn, 52.97) 3. Svetlana Bodritskaya (Kaz, 53.19) l Long jump: 1. Anastasiya Juravleva (Uzb, 6.53) 2. Liang Shuyan (Chn, 6.51) 3. Lerma Elmira Gabito (Phi, 6.50).

GOLF

GERMAN MASTERS

ROUND III: 195 K.J. Choi (Kor) l 196 Miguel Angel Jimenez (Esp) l 197 Ian Poulter (GBR), Carlos Rodiles (Esp) l 199 Paul Casey (GBR) l 200 Niclas Fasth (Swe), Jarrod Moseley (Aus).

Round II: 128 Ian Poulter (GBR) l 129 Miguel Angel Jimenez (Esp) l 130 Carlos Rodiles (Esp), Miles Tunnicliff (GBR) l 131 K.J.Choi (Kor), Anders Hansen (Den), Fredrik Jacobson (Swe), Gary Orr (GBR) l 132 Paul Casey (GBR)

PENNSYLVANIA CLASSIC

ROUND III: 133 Robert Damron (US), Cameron Beckman (US) l 134 Brett Quigley (US), Jesper Parnevik (Swe), Heath Slocum (US) l 135 Tom Scherrer (US), Craig Barlow (US), Jerry Kelly (US), Chris DiMarco (US), Kenneth Staton (US), Scott Laycock (Aus) l 136 J.L. Lewis (US), Glen Day (US), David Peoples (US), Mike Standly (US), Ben Curtis (US), Tim Petrovic (US) l 137 Skip Kendall (US), Michael Clark II (US), Donnie Hammond (US), Billy Andrade (US), Harrison Frazar (US),Tom Gillis (US), Stuart Appleby (Aus), Grant Waite (NZ), Jeff Maggert (US), Jonathan Byrd (US), Frank Lickliter II (US), Carl Paulson (US), Joey Sindelar (US).

NATIONS CUP

FINAL ROUND: 277 Myanmar (Kyi Hla Han and Aung Win) l 282 India (Digvijay Singh and Gaurav Ghei), China (Liang Wen Chong and Zheng Wen Gen) l 284 Hong Kong (Derek Fung and James Stewart) l 285 Thailand (Jamnian Chitprasong and Pornsakon Tipsanit), Sri Lanka (Nadnasena Perera and Anura Rohana) l 287 Malaysia (Danny Chia and Periasamy Gunasegaran); Philippines (Gerald Rosales and Angelo Que). ROUND III: 204 Myanmar l 206 China l 209 Finland (Sakari Aho and Mika Lehtinen) l 210 Thailand (Jamnian Chitprasong and Pornsakon Tipsanit) l 211 India (Digvijay Singh and Gaurav Ghei), Singapore (Poh Eng Wah and Madasamy Murugiah) l 212 Malaysia (Danny Chia and Periasamy Gunasegaran), Philippines (Gerald Rosales and Angelo Que).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DAY III, Division I CANTERBURY: Kent 594. Warwickshire 267 (M.J. Powell 61, I.R. Bell 54, I.J.L. Trott 53; M.A. Ealham 6/35) & 257 (M.J. Powell 110). Kent won by an innings and 70 runs l THE OVAL: Surrey 318 & 194 (Mohammed Akram 8/49). Essex 464 & 49/2. Essex won by 8 wkts l HOVE: Leicestershire 179 & 380 (J.L. Sadler 145, D.D. Masters 119; J.D. Lewry 8/106). Sussex 614/4 decl. Sussex won by an innings and 55 runs l TRENT BRIDGE: Nottinghamshire 376/9 decl. & 319/8 decl. (P.J. Franks 100 n.o., S.R. Patel 55, D.J. Bicknell 53; G. Chapple 6/98). Lancashire 219 (S.G. Law 51; G.J. Smith 5/61) & 6/0 l Division II RIVERSIDE: Glamorgan 270 & 464/8 decl. (M.J. Powell 198, M.P. Maynard 102, S.D. Thomas 69 n.o.; Shoaib Akhtar 4/84). Durham 247 & 118 (M.S. Kasprowicz 9/45). Glamorgan won by 369 runs l NORTHAMPTON: Northamptonshire 196 & 379 (M.E.K. Hussey 79, G.P. Swann 69, G.L. Brophy 60; S.A. Khalid 4/131). Worcestershire 172/8 decl. & 311 (D.A. Leatherdale 61, B.F. Smith 53, S.D. Peters 50; J.F. Brown 5/89). Northamptonshire won by 92 runs l DERBY: Derbyshire 317 & 160/4 (R.M. Khan 58, M.J. Di Venuto 52). Hampshire 580 (S.M. Katich 122, J.R.C. Hamblin 96, D.A. Kenway 68, J.H.K. Adams 60, J.P. Crawley 59, S.D. Udal 57; G. Welch 4/163) l HEADINGLEY: Yorkshire 476 & 29/2. Gloucestershire 344.

TENNIS

DAVIS CUP

WORLD GROUP SEMI-FINALS: MELBOURNE: Australia bt Switzerland 3-2 (Reverse singles: Todd Woodbridge lost to Michel Kratochvil 4-6 retd; Lleyton Hewitt bt Roger Federer 5-7, 2-6, 7-6 (7-4), 7-5, 6-1; Doubles: Wayne Arthurs/ Woodbridge bt Federer/Marc Rosset 4-6, 7-6 (7-5), 5-7, 6-4, 6-4) l MALAGA: Spain bt Argentina 3-2 (Reverse singles: Carlos Moya bt Gaston Gaudio 6-1, 6-4, 6-2; Juan Carlos Ferrero lost to Agustin Calleri 4-6, 5-7, 1-6; Doubles: Alex Corretja/Albert Costa lost to Lucas Arnold/Calleri 3-6, 6-1, 4-6, 2-6).

WORLD GROUP PLAY-OFF: BANGKOK: Czech Republic lead Thailand 3-1 (Reverse Singles: Paradorn Srichaphan lost to Jiri Novak 4-6 4-6 4-6; Doubles: Srichaphan/Danai lost to Tomas Berdych/Novak 3-6, 6-7 (2-7), 4-6) l SUNDERN: Belarus lead Germany 3-1 (Reverse Singles: Rainer Schuettler lost to Max Mirnyi 3-6, 5-7, 3-6; Doubles: Schuettler/Nicolas Kiefer lost to Mirnyi/Voltchkov 3-6 6-3 5-7 5-7) l CASABLANCA: Morocco lead Great Britain 2-1 (Doubles: Tim Henman/Greg Rusedski bt Mounir El Aarej/Hicham Arazi 7-6, 6-2, 6-4; Singles: Hicham Arazi bt Henman 6-4, 6-4, 7-6 (7-4); El Aynaoui bt Greg Rusedski 3-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-1) l CALGARY: Canada lead Brazil 2-1 (Doubles: Daniel Nester/Frederic Niemeyer beat Gustavo Kuerten/Andre Sa 6-3, 6-2, 1-6, 6-2; Opening day singles: Frederic Niemeyer lost to Flavio Saretta 4-6, 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 4-6 l Daniel Nestor bt Kuerten 6-7 (7-9), 7-6 (7-0), 6-3, 6-7 (7-9), 7-5 l Zwolle: The Netherlands beat India 5-0 (Reverse singles: Sjeng Schalken bt Harsh Mankad 6-3, 6-1; Raemon Sluiter bt Prakash Amritraj 6-1, 6-3; Doubles: John van Lottum/Martin Verkerk bt Rohan Bopanna/Mahesh Bhupathi 4-6, 7-5, 7-5, 6-4; l QUITO: Romania lead Ecuador 2-1 (Doubles: Giovanni Lapentti/Nicolas Lapentti lost to Florin Mergea/Horia Tecau 7-6 (7-2) 1-6 6-3 3-6 13-11 l Opening singles: Giovanni Lapentti lost to Victor Hanescu 6-7 (3-7), 7-6 (7-5), 6-7 (5-7), 7-6 (7-1), 4-6; Nicolas Lapentti bt Razvan Sabau 6-2, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3 l BRATISLAVA: United States lead Slovakia 2-1 (Doubles: Karol Beck/Dominik Hrbaty lost to Bob Bryan/Mike Bryan 1-6, 4-6, 6-7 (5-7); Opening singles: Dominik Hrbaty bt Andy Roddick 3-6, 6-3, 6-4, 6-4; Karol Kucera lost to Mardy Fish 6-4, 5-7, 5-7, 1-6)

WTA SHANGHAI OPEN

FINAL: Elena Dementieva (1, Rus) bt Chanda Rubin (2, US) 6-3, 7-6 (8-6) l SEMI-FINALS: Dementieva bt Ai Sugiyama (3, Jpn) 6-1, 3-6, 6-3 l Rubin bt Akiko Morigami (Jpn) 6-0, 5-7, 6-3.

For the book

Sunderland's Mart Poom joined the select band of goalkeepers to score a goal when he grabbed a dramatic late equaliser against Derby County in the English first division at Pride Park on Saturday. The Estonian international raced up field for a corner and planted a bullet header past opposite number Andy Oakes.


Top
Email This Page