The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA WISMILAK MEET

BALI, Semi-finals: Elena Dementieva (2, Rus) bt Maria Vento-Kabchi (Ven) 6-4, 6-3 l Chanda Rubin (1, US) bt Saori Obata (Jpn) 6-2, 7-5.

ATP BRAZIL OPEN

RIO DE JANEIRO, Quarter final: Rainer Schuettler (1, Ger) bt Ramon Delgado (Par) 6-1, 6-3 l Sjeng Schalken (2, Ned) bt Vincent Spadea (5, US) 7-6 (7-0), 6-2 l Gaston Etlis (Arg) bt Kenneth Carlsen (Den) 6-4, 6-7 (2-7), 6-3 l Gustavo Kuerten (3, Bra) bt Ricardo Mello (Bra) 6-2, 6-2.

ATP ROMANIAN OPEN

BUCHAREST, Round II: Jose Acasuso (Esp) bt Igor Andreev (Rus) 6-2, 4-6, 6-2 l John Van Lottum (Ned) bt Galo Blanco (Esp) 6-1, 7-6 (8-6) l Victor Hanescu (Rom) bt Cristophe Rochus (Bel) 6-3, 6-4 l Nicolas Massu (2, Chi) bt Frantisek Cermak (Cze) 6-3, 6-3.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

Super Division, championship leg: East Bengal 2 (Bijen Singh, Shashthi Duley) Mohammedan AC 0 l Mohun Bagan 1 (Manitombi Singh) Mohammedan Sporting 1 (Shahnawaz Iqbal Khan) l Relegation leg: Wari 2 (Supratik Aind, Himadri Chakraborty) West Bengal Police 2 (Shankar Sil, Narugopal Ghosh) l Calcutta Port Trust 1 (Kaushik Prasad) Bhratri Sangha 0 l Eastern Railway 1 Railway FC 0.

JRD TATA CUP

JAMSHEDPUR, India TFA White 3 (Vanlalrova, Gurjinder Singh, Sheikh Shamimur Rehman) Bangladesh 0.

TABLE TENNIS

CHINA OPEN

FUZHOU, QUARTER FINALS: Menís doubles ó Wang Liqin/Yan Sen (Chn) bt Omori Takahiro/Yuzawa Ryo (Jpn) 11-9, 9-11, 11-8, 11-5 l Chen Qi/Ma Lin (Chn) bt Ko Lai Chak/Li Ching (HK) 8-11, 11-9, 12-10, 6-11, 11-9 l Oh Sang-Eun/Ryu Seung-Min (Kor) bt Cheung Yuk/Leung Chu Yan (HK) 11-8, 11-9, 8-11, 11-8 l Linghui/Wang Hao (Chn) bt Patrick Chila/Christophe Legout (Fra) 4-11, 11-9, 11-9, 13-11.

Womenís doubles ó Guo Yue/Niu Jianfeng (Chn) bt Chen Qing/Li Jia (Chn) 11-3, 12-10, 11-6 l Guo Yan/Li Nan (Chn) bt Jing Jun Hong/Li Jia Wei (Sin) 11-5, 14-12, 9-11, 12-10 l Bai Yang/Li Ju (Chn) bt Fujinuma Ai/Hiura Reiko (Jpn) 11-6, 11-3, 11-9 l Wang Nan/Zhang Yining (Chn) bt Tamara Boros (Cro)/Tanja Hain-Hofmann (Ger) 9-11, 11-8, 9-11, 11-7, 11-5.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIVISION I, DAY III ó CHELMSFORD, Essex 256 (J. Stephenson 75 n.o.). Warwickshire 456/7 (M. Wagh 116, D. Brown 67 n.o., I. Trott 65, N. Knight 64) l GRACE ROAD, Leicestershire 295 & 5/0. Kent 130 & 169. Leicestershire won by 10 wkts l OLD TRAFFORD, Lancashire 450/6 decl. (S. Law 163 n.o., M. Loye 144). Sussex 251 (M. Goodwin 118 n.o., Mushtaq Ahmed 54, G. Keedy 5/106) & 21/2 l LORDíS, Nottinghamshire 361 & 48/0. Middlesex 326 (O. Shah 87, D. Nash 53 n.o., S. MacGill 4/98) l DIVISION II, DAY I ó NEW ROAD, Worcestershire 309/5 (B. Smith 110, Kadeer Ali 99) vs Yorkshire l DAY III ó SOPHIA GARDENS, Northamptonshire 319 & 265 (D. Sales 52, M. Hussey 50, R. Croft 5/54). Glamorgan 203 & 167/4 l BRISTOL, Gloucestershire 374 & 288/7 decl. (J. Rhodes 102, Shoaib Akhtar 4/48). Durham 218 & 171/4 (G. Pratt 62) l TAUNTON, Somerset 409 & 214 (M. Wood 72, M. Burns 58, D. Cork 4/35). Derbyshire 400/9 decl. (A. Gait 110, S. Stubbings 93, Hasan Adnan 59 n.o., S. Francis 4/94).

GOLF

LANCOME TROPHY

VERSAILLES, Round II: 128 Retief Goosen (RSA) l 132 Nicolas Colsaerts (Bel), Carlos Rodiles (Esp) l 133 Paul McGinley (Ire) l 134 Mikael Lundberg (Swe), Hennie Otto (RSA) l 135 Mark McNulty (Zim), Eduardo Romero (Arg) l 136 Peter Fowler (Aus), Padraig Harrington (Ire), Raphael Jacquelin (Fra), Damien McGrane (Ire), Ian Poulter (GBR), Fredrik Widmark (Swe) l 137 Peter Baker (GBR), Jamie Donaldson (GBR), Marten Olander (Swe), Jean-Francois Remesy (Fra), Murray Urquhart (GBR), Ian Woosnam(GBR).

JOHN DEERE CLASSIC

SILVIS (ILLINOIS), Round II: 130 J.L. Lewis (US) l 132 Jonathan Byrd (US) l 134 Vijai Singh (Fij) l 135 Chris Riley (US), Paul Stankowski (US) l 136 Bernhard Langer (Ger), Justin Leonard (US), Kevin Sutherland (US) l 137 Pat Perez (US), Hidemichi Tanaka (Jpn), Glen Day (US) l 138 Chris Anderson (US), Harrison Frazar (US), Notah Begay III (US), Joe Durant (US), Scott McCarron (US), Billy Mayfair (US), D.A. Weibring (US) l 139 Kenichi Kuboya (Jpn) l 140 Esteban Toledo (Mex), Mathias Gronberg (Swe) l 141 Stephen Ames (Tri), Carl Pettersson (Swe) l 142 Brenden Pappas (RSA), Luke Donald (GBR), Steven Alker (NZ), Steve Allan (Aus) l 143 David Frost (RSA) l 144 Shigeki Maruyama (Jpn), Greg Norman (Aus), John Senden (Aus) l 145 Mathew Goggin (Aus), Anthony Painter (Aus) l 146 Richard Johnson (Swe) l 150 Paul Gow (Aus), Scott Laycock (Aus) l 151 John Morgan (GBR), Grant Waite (NZ).

SUNTORY OPEN

INZAI, Round III: 207 Jyoti Randhawa (Ind) l 209 Masayuki Kawamura (Jpn), Paul Sheehan (Aus) l 211 Hiroyuki Fujita (Jpn), Tadahisa Inoue (Jpn) l 212 Katsuyoshi Tomori (Jpn), Shingo Katayama (Jpn) l 213 Tatsuo Takasaki (Jpn), David Smail (NZ), Tetsuji Hiratsuka (Jpn), Hajime Meshiai (Jpn), Brendan Jones (Aus), Shigemasa Higaki (Jpn), Masashi Ozaki (Jpn), Frankie Minoza (Phi), Tsuyoshi Yoneyama (Jpn), Hideki Kase (Jpn) l 217 Phil Mickelson (US).

For the book

Eminent NRI industrialist and British ambassador for overseas business Lord Swraj Paul was on Friday appointed on the board of Londonís bid for the 2012 Olympics. The other members are vice-chair of Confederation of British Industries mary reilly, the princess royal and olympic gold medallists sir steve redgrave and matt pinsent.


Top
Email This Page