The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA WISMILAK MEET

BALI, SINGLES — Quarter finals: Elena Dementieva (2, Rus) bt Tamarine Tanasugarn (5, Tha) 6-4, 6-2 l Maria Vento-Kabchi (Ven) bt Emmanuele Gagliardi (Sui) 1-6, 6-1, 6-1 l Saori Obata (Jpn) bt Angelique Widjaja (Ina) 4-6, 7-5, 6-1 l Chanda Rubin (1, US) bt Anca Barna (Ger) 6-2, 6-2 l DOUBLES — Semi-finals: Emilie Loit/Nicole Pratt (2, Fra/Aus) bt Tamarine Tanasugarn/Wynne Prakusya (Tha/Ina) 4-6, 6-3, 7-5.

ATP BRAZIL OPEN

RIO DE JANEIRO, Round II: Rainer Schuettler (1, Ger) bt Paul Goldstein (US) 6-0, 6-1 l Ricardo Mello (Bra) bt Juan Ignacio Chela (6, Arg) 2-6, 6-2, 6-4 l Ramon Delgado (Par) bt Flavio Saretta (7, Bra) 2-6, 6-3, 6-3 l Gustavo Kuerten (3, Bra) bt Werner Eschauer (Aut) 6-2, 6-1 l Sjeng Schalken (2, Ned) bt Gregory Carraz (Fra) 7-5, 6-4 l Vincent Spadea (5, US) bt Hermes Gamonal (Chi) 6-1, 2-6, 3-1 (Gamonal retired) l Gaston Etlis (Arg) bt Eric Taino (US) 7-5, 4-6, 7-6 (7-5) l Kenneth Carlsen (8, Den) bt Wesley Moodie (RSA) 7-5, 6-7 (5-7), 6-3.

GOLF

LANCOME TROPHY

VERSAILLES, Round I: 63 Retief Goosen (RSA) l 64 Mikael Lundberg (Swe) l 65 Simon Wakefield (GBR) l 66 Nicolas Colsaerts (Bel), Paul McGinley (Ire), Terry Price (Aus), Carlos Rodiles (Esp) l 67 Jorge Berendt (Arg), Peter Fowler (Aus), Marcus Fraser (Aus), Mark Pilkington (GBR), Ian Poulter (GBR), Zane Scotland (GBR) l 68 Richard Bland (GBR), Markus Brier (Aut), Andrew Coltart (GBR), Sebastien Delagrange (Fra), Robert-Jan Derksen (Ned), Jamie Donaldson (GBR), Bradley Dredge (GBR), Kenneth Ferrie (GBR), Darren Fichardt (RSA), Padraig Harrington (Ire), Maarten Lefeber (Ned), Santiago Luna (Esp), Damien McGrane (Ire), Mark McNulty (Zim), Colin Montgomerie (GBR), Titch Moore (RSA), Jarrod Moseley (Aus), Eduardo Romero (Arg), Brett Rumford (Aus), Charl Schwartzel (RSA), Erol Simsek (Ger).

JOHN DEERE CLASSIC

SILVIS (ILLINOIS), Round I: 65 Jonathan Byrd (US), J.L. Lewis (US) l 66 Chris Riley (US), Vijai Singh (Fij) l 67 Tom Scherrer (US), Garrett Willis (US), Chris Smith (US), Notah Begay III (US), Billy Mayfair (US), Skip Kendall (US), Bob Burns (US), Dennis Paulson (US) l 68 Joey Sindelar (US), Mark Wilson (US), Tommy Armour III (US), Aaron Barber (US), Jeff Maggert (US), Esteban Toledo (Mex) l 69 Mike Heinen (US), Craig Barlow (US), Harrison Frazar (US), Justin Leonard (US), Kevin Sutherland (US), D.A. Weibring (US), Brendan Pappas (RSA), Robert Gamez (US), Paul Azinger (US), Pat Perez (US), Steven Alker (NZ), Kenichi Kuboya (Jpn), Andy Miller (US), Chris Anderson (US) l 70 Luke Donald (Eng), Hidemichi Tanaka (Jpn), Akio Sadakata (Jpn) l 71 David Frost (RSA), Bernhard Langer (Ger), Shigeki Maruyama (Jpn), Greg Norman (Aus), Greg Chalmers (Aus), Kaname Yokoo (Jpn), Carl Pettersson (Swe), Mathias Gronberg (Swe) l 72 Steve Allan (Aus), Gavin Coles (Aus), Deane Pappas (RSA), Richard S. Johnson (Swe), Stephen Ames (Tri), Anthony Painter (Aus) l 73 Niclas Fasth (Swe).

SUNTORY OPEN

INZAI, Round II: 133 Hiroyuki Fujita (Jpn) l 134 Masayuki Kawamura (Jpn) l 136 Paul Sheehan (Aus), Jyoti Randhawa (Ind) l 137 Tatsuo Takasaki (Jpn) l 138 Naomichi Ozaki (Jpn) l 139 Tadahisa Inoue (Jpn), Tsuyoshi Yoneyama (Jpn), Hideki Kase (Jpn) l 140 Frankie Minoza (Phi), Masashi Ozaki (Jpn), Katsumasa Miyamoto (Jpn), Masashi Igarashi (Jpn) l 146 Phil Mickelson (US).

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

First division, group A: BNR 1 George Telegraph 1 l Second division, relegation play-off: Chandney SC 0 Young Corner 2 l Third division, championship play-off: Subhasdwip 6 Town Club 5.

jrd tata cup

Jamshedpur, uzbekistan 1 (Umarov Bahrom 21) Iran 1 (Midavoodi 48).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DAY II, DIVISION I — CHELMSFORD, Essex 249/9 (J. Stephenson 69n.o.) vs Warwickshire l OLD TRAFFORD, Lancashire 368/5 (M. Loye 144, S. Law 131 n.o.) vs Sussex l GRACE ROAD, Leicestershire 295 (J. Maunders 129; M. Muralidharan 6/51). Kent 23/1 l LORD’S, Nottinghamshire 361 (R. Warren 123, J. Gallian 73, K. Pietersen 70). Middlesex 9/0 l DIVISION II — SOPHIA GARDENS, Northamptonshire 319 & 80/2 (D. Sales 52n.o.). Glamorgan 203 (G. Swann 5/37) l BRISTOL, Gloucestershire 374 & 53/2. Durham 218 (M. Love 98; I. Fisher 5/30) l TAUNTON, Somerset 409 (I. Blackwell 247 n.o.; D. Cork 6/92). Derbyshire 326/6 (A. Gait 110, S. Stubbings 93; S Francis 4/74).

For the book

The Romanian Rugby Union Federation has expelled former first division club Universitatea Remin Baia Mare after 17 of its players tested positive for a banned substance.The club can not appeal the decision, the Federation has decided.

Top
Email This Page