The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

ATHLETICS

IAAF GRAND PRIX

RIETI, Menís events: 100m: 1.Asafa Powell (Jam) 10.12 seconds 2.Coby Miller (US) 10.25 3.Ricardo Williams (Jam) 10.35 l 200m: 1. Shawn Crawford (US) 20.24 2.Ricardo Williams (Jam) 20.42 3.Julian Golding (GBR) 20.64 l 800m: 1.Hezekiel Sepeng (RSA) 1: 44.85 2.Andrea Longo (Ita) 1:44.96 3.Michael Rotich (Ken) 1:44.99 l 3,000m: 1.Paul Koech (Ken) 7:38.48 2.Ali Saidi-Sief (Alg) 7:39.30 3.John Kibowen (Ken) 7:39.81 l 110m hurdles: 1.Chris Phillips (US) 13.35 2.Ron Bramlett (US) 13.45 3.Simao de Souza Marcio (Bra) 13.67 l 1 mile: 1.Hicham El Guerrouj (Mor) 3:50.20 2.Alex Kipchirchir (Ken) 3:50.25 3.Robert Rono (Ken) 3:50.98 l Pole vault: 1.Giuseppe Gibilisco (Ita) 5.81m 2.Denys Yurchenko (Ukr) 5.81 3.Mesnil Romain (Fra) 5.70 l Discuss: 1.Robert Fazekas (Hun) 67.16 2.Gerd Kanter (Est) 64.53 3.Vasiliy Kaptyukh (Blr) 63.76 l Womenís events: 100m: 1.Marina Kislova (Rus) 11.22 2.Natalya Safronnikova (Blr) 11.24 3.Yuliya Tabakova (Rus) 11.27 l 200m: 1.Natalya Safronnikova (Blr) 22.84 2.Anzhela Kravchenko (Ukr) 22.88 3.Maryna Maydanova (Ukr) 23.10 l 800m: 1.Jolanda Ceplak (Svn) 1:58.26 2.Faith Macharia (Ken) 2:00.18 3.Larisa Chzhao (Rus) 2:00.22 l 1,500m: 1.Joanne Pavey (GBR) 4:04.46 2.Natalya Yevdokimova (Rus) 4:04.61 3.Jackline Maranga (Ken) 4:04.75 l High jump: 1.Venelina Veneva (Bul) 2.01m 2.Viktoriya Styopina (Ukr) 1.98m 3.Olga Kaliturina (Rus) 1.95m.

GOLF

EUROPEAN MASTERS

CRANS-SUR-SIERRE, 267 Ernie Els (RSA) l 273 Michael Campbell (NZ) l 274 Eduardo Romero (Arg) l 275 Emanuele Canonica (Ita), Andrew Coltart (GBR), Robert Karlsson (Swe) l 276 Peter Hedblom (Swe) l 277 Paul Eales (GBR), Miguel Angel Jimenez (Spa), David Lynn (GBR), Jarrod Mosely (Aus), Paul Casey (GBR), David Howell (GBR), Brain Davis (GBR) l 278 Nathan Fritz (US), Marten Olander (Swe), Marc Farry (Fra), Raphael Jacquelin (Fra) l 279 Mattias Eliasson (Swe), Mark Foster (GBR), Sergio Garcia (Spa), Erol Simsek (Ger) l 280 Henrik Bjornstad (Nor), Richard Bland (GBR), Carlos Rodiles (Spa) l 281 Matthew Cort (GBR), Treveor Immelman (RSA), Colin Montgomerie (GBR), Andrew Oldcorn (GBR), Alvaro Salto (Spa), Patrik Sjoland (Swe), Miles Tunnicliff (GBR), Shaun P Webster (GBR) l 282 Roger Chapman (GBR), Eduardo De La Riva (Spa), Jean-Francois Lucquin (Fra), Ronan Rafferty (GBR), Richard Sterne (RSA).

CANADIAN OPEN

HAMILTON, Final round leaders: 272 Bob Tway (US), Brad Faxon (US) l 273 Tom Pernice Jr (US) l 274 K.J. Choi (Kor), Hidemichi Tanaka (Jpn) l 275 Vijai Singh (Fij), Fred Funk (US) l 276 Matt Gogel, Loren Roberts (US) l 277 Mike Weir (Can) l 278 Tommy Armour III (US), Garrett Willis (US), Steve Allan (Aus) l 279 Jay Don Blake (US), Peter Lonard (Aus), Jeff Sluman (US), Thomas Levet (Fra), Len Mattiace (US), Bob Estes (US), Tom Byrum (US), Paul Goydos (US), Charles Howell III (US) l 280 Stephen Ames (Tri), Mathew Goggin (Aus) l 282 Deane Pappas (RSA), Adam Scott (Aus) l 283 Stephen Alker (NZ), Aaron Baddeley (Aus) l 284 Carlos Franco (Par), David Frost (RSA) l 285 John Morgan (GBR) l 286 Kaname Yokoo (Jpn), Derek Gillespie (Can), Jon Mills (Can) l 287 Glen Hnatiuk (Can), Paul Gow (Aus) l 288 Christopher Baryla (Can), David Morland IV (Can), Kenichi Kuboya (Jpn) l 293 Esteban Toledo (Mex).

FOOTBALL

CAF CUP

JOHANNESBURG, quarter final, first leg: JS Kabylie (Alg) 0 Cotonsport (Cam) 0 l Black Rhinos (Zim) 1 Raja Casablanca (Mor).

calcutta league

Super Division, relegation leg: Bhratri Sangha 3 (Ohidul Islam 2, Sandip Sasmal) Wari 1 (Ujjal Majhi) l Eastern Railway 0 WB Police 0 l Railway FC 0 Calcutta Port Trust 0.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

Division One: HOVE: Middlesex 392 (O. Shah 140, A Strauss 138, M. Ahmed 6/145) and 157/5 vs Sussex 537 (M. Davis 168, M. Prior 148, M. Ahmed 57, C. Keegan 4/120)

NATIONAL LEAGUE

Division One: BRISTOL: Gloucestershire 232/7 (M. Windows 83 n.o.) vs Essex 227 (A. Flower 90, R. Irani 61, I. Harvey 5/38) Gloucestershire bt Essex by 5 runs l NEW ROAD: Worcestershire 223/7 (G. Hick 52) vs Yorkshire Phoenix 227/3 (M. Wood 91, M. Lumb 62 n.o.) Yorkshire bt Worcestershire by 7 wkts lDivision Two: DERBY: Scotland 201/8 (R. Watson 70) vs Derbyshire 202/2 (C. Bassano 108 n.o.) Derbyshire bt Scotland by 8 wkts l ROSE BOWL: Lancashire 204/5 (C. Hooper 73, G. Chapple 66 n.o.) vs Hampshire 159 (N. Pothas 58) Lancashire bt Hampshire by 45 runs l NORTHAMPTON: Northamptonshire 241/6 (P. Jaques 67, M. Hussey 55) vs Durham 214 (A. Thorpe 76, G. Swann 4/57) Northamptonshire bt Durham by 27 runs l TRENT BRIDGE: Nottinghamshire 279/5 (K. Pietersen 141 n.o.) vs Somerset 244/8 (C. Gazzard 76) Nottinghamshire bt Somerset by 35 runs.

TENNIS

ITF WOMEN'S MEET

BANGALORE, Round I, Women's singles: Ragini Vimal (Ind) bt Yamini Thukkaiandi 6-3, 7-6 (7/0) l Po Kuen-lam (HK) bt Sandri Gangothri (Ind) 6-3, 6-2 l Natalia Neri (GBR) bt Iciri Rai (Ind) 6-3, 6-1l Nandini Perumal (Ind) bt Krushmi Chheda (Ind) 6-3, 6-3 l Ankita Bhambri (Ind) bt Asha Nandakumar (Ind) 6-2, 6-0 l Samrita Sekar bt Varsha Shivashankar (Ind) 6-2, 6-0 l Shruthi Dhawan bt Preeti Rao 6-1, 6-1 l Women's doubles: Sandhya Nagaraj/Madhura Ranganathan (Ind) bt Natalia Neri (GBR)/Samrita Shekar (Ind) 6-3, 0-6, 6-4 l Ankita Bhambri/ Isha Lakhani (Ind) bt Anupama/Chirshathi Rajor 6-2, 6-4.

For the book

A three-member Jammu & Kashmir Police team of roller skaters has staked its claim for an entry into the Guinness Book of World Records by scaling the world's highest motorable road in the Ladakh frontier region of the state. The skaters reached the destination in over nine hours.


Top
Email This Page