The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

CANADIAN OPEN

HAMILTON, ONTARIO, ROUND I: 66 Hidemichi Tanaka (Jpn) l 67 Kelly Gibson (US), Brad Faxon (US), Glen Day (US), Tom Byrum (US), Charles Howell III (US) l 68 Willie Wood (US), Tom Pernice Jr (US), Tom Lehman (US), Patrick Sheehan (US), Tommy Armour III (US), Jeff Brehaut, Bill Glasson (US) l 69 Mathew Goggin (Aus), Matt Gogel (US), Fred Funk (US), Mike Weir (Can), Chris Riley (US), Derek Gillespie (Can), Andy Miller (US), Kenichi Kuboya (Jpn).

EUROPEAN MASTERS

CRANS-SUR-SIERRE (Switzerland), ROUND I: 65 Robert Karlsson (Swe), Ernie Els (RSA) l 66 Marc Farry (Fra), Mark McNulty (Zim), Eduardo Romero (Arg), Henrik Bjornstad (Nor), Paul Eales (GBR) l 67 Sergio Garcia (Esp), Anders Hansen (Den), Peter Hedblom (Swe), Maarten Lafeber (Ned), Patrik Sjoland (Swe), Alessandro Tadini (Ita), Michael Campbell (NZ), Ricardo Gonzalez (Arg), Miguel Angel Martin (Esp), Richard Bland l 68 Paul Casey (GBR), Matthew Cort (GBR), David Howell (GBR), Barry Lane (GBR), Adam Mednick (Swe), Carlos Rodiles (Esp), Trevor Immelman (RSA), Paul Lawrie (GBR), Jamie Spence (GBR), Mattias Eliasson (Swe), Roger Wessels (RSA) l 69 Simon Dyson (GBR), Joakim Haeggman (Swe), Simon Hurd (GBR), Raphael Jacquelin (Fra), Ronan Rafferty (GBR), Charl Schwartzel (RSA), Bradford Vaughan (RSA), Shaun P Webster (GBR), Marcus Fraser (Aus), Jamie Donaldson (GBR), Miguel Angel Jimenez (Esp).

CHENNAI MEET

ROUND III: 200 Mukesh Kumar l 207 Ajay Gupta l Rafiq Ali l 209 Yusuf Ali l 210 R Murthy, SSP Chowrasia, Pappan, Feroz Ali, U.S. Mundy l 211 Ashok Kumar l 212 Sandeep Syal, Manohar Dike, Naman Dawar, Rahul Ganapathy, Sanjay Kumar, Mohammed Salim, Mohammed Islam.

TENNIS

ITF FUTURES

NEW DELHI, SEMI-FINALS:Chin-Bee Khoo (Mas) bt Megha Vakharia (Ind) 6-4, 5-7, 5-7 l Suchanan Viratprasert (Tha) bt Samrita Sekar (Ind) 6-2, 6-1.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

SUPER LEAGUE, CHAMPIONSHIP LEG: Mohammedan Sporting 1 (Sheikh Sanjeeb) Ever-Ready 1 (Jeremiah) l Mohammedan AC 0 Tollygunge Agragami 0.

RELEGATION LEG: Eastern Railway 2 (Kuntal BIswas), Farid Ali Mollah) Wari AC 0.

ATHLETICS

INTER-STATE MEET

JAMSHEDPUR, DAY I (Only finals): 100m: MEN: 1. Sanjay Ghosh (MP,10.50) 2. Amit Saha (Ben,10.54) 3. Anil Kumar (Ker, 10.56s) l 1500m: 1. Gulab Chand (AP, 3:48.89) 2. Kukdip Kumar (UP, 3:50.61) 3. Sunil Kumar (Har, 3:53.50) l 10,000m: 1. Aman Saini (HP, 31:35.50) 2. Puran Chand (Pun, 31:59.46) 3. Santosh Kumar Patel (UP, 32:52.04) l 400m hurdles: 1. Vara Prasad Reddy (AP, 52.31) 2. Joseph G. Abraham (Ker) 3. Abhishek pandey (UP, 52.86) l Pole vault: 1. Praveen Kumar (Har, 4.90m) 2. Samser Singh (Har, 4.80) 3. Gajanan Upadhyay (UP, 4.80) l High jump: 1. Omveer Singh (Raj, 2.12m) 2. Benetics Tarly (TN, 2.09) 3. Harishankar Roy (Ben, 2.09) l Shot put: 1. Shakti Singh (Har, 18.70m) 2. Bahadur Singh (Pun, 18.69) 3. Jaiveer Singh (Raj, 18.29).

WOMEN: 100m: 1. Poonam Tomar (Del, 12) 2. Vinita Tripathy (UP, 12.10) 3. Greeshma K. (Ker, 12.15) l 1500m: 1. Madhuri Singh (Pun, 4:24.81) 2. Sinimol Paulose (Ker, 4:34.32) 3. S. Santhi (TN, 4:35.70) l 10,000m: 1. L Aruna Devi (WB, 36:04.54) 2. Pushpa Devi (Del, 37:01.10) 3. Vaishali Chatre (Mah, 37:37.72) l Long jump: 1. Pramila Aiyappa (Kar, 6.23m) 2. Jetty C. Joseph (Ker, 6.16) 3. Ruta Patkar (Jhar, 6.04) l 400m hurdles: 1. S. Roslin Arockia Mary (TN, 1:00.29) 2. Vijila K. J. (Ker, 1:01.60) 3. V. Vanishree (TN, 1:02.86) l Pole vault: 1. V. S. Sureka (TN, 3.20m) 2. Deepa Chowdhury (Del, 3.00) 3. Sahil Tewari (UP, 3.00) l Hammer throw: 1. Hardip Kaur (Pun, 58.29m) 2. Ritu (Del, 7.11) 3. Alka Pandey (UP, 51.93).

BADMINTON

MALAYSIAN OPEN

KOTA KINABALU, Quarter finals: Men’s singles: Chen Hong (Chn) bt Yeoh Kay Bin (Mas) 15-1, 1-15, 15-8 l Wong Choong Hann (Mas) bt Sony Dwi Kuncoro (Ina) 15-13, 15-10 l Lee Chong Wei (Mas) bt Bao Chunlai (Chn) 9-15, 15-13, 15-11 l Lee Hyun Il (Kor) bt Kenneth Jonassen (Den) 15-9, 15-0.

Women’s singles: Xie Xingfang (chn) bt Zhang Ning (Chn) 11-3, 11-3 l Zhou Mi (Chn) bt Silvi Antarini (Ina) 11-9, 11-10 l Camilla Martin (Den) bt Wang Chen (Chn) 11-6, 11-4 l Gong Ruina (Chn) bt Pi Hongyan (FRA) 11-4, 11-3.

Mixed doubles: Zhang Jun/Gao Ling (Chn) bt Tadashi Ohtsuka/Shizuka Yamamoto (Jpn) 15-6, 15-4 l Kim Dong Moon/Ra Kyung Min (Kor) bt Wang Wei/Zhang Jiewen (Chn) 5-15, 15-2, 15-4 l Nathan Robertson/Gail Emms (Eng) bt Kim Yong Hyun/Lee Hyo Jung (Kor) 7-15, 15-12, 15-4 l Jonas Rasmussen/Rikke Olsen (Den) bt Chris Bruil/Lotte Bruil-Jonathans (Ned) (walkover).

For the book

The Sri Lankan athletic squad’s physiotherapist Anura Rohana has disappeared in Paris after last month’s world championships. Though the squad returned home Thursday, Rohana was reported missing.

Top
Email This Page