The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

FOOTBALL

CHAMPIONS LEAGUE QUALIFIERS

Third round, second leg: MOSCOW: Lokomotiv Moscow (Rus) 3 (Micheil Ashvetia 20, 45+2, Sergei Ignashevich 86pen) Shakhtar onetsk (Ukr) 1 (Mariusz Lewandowski 71) Lokomotiv Moscow win 3-2 on aggregate l SOFIA: CSKA Sofia (Bul) 0 Galatasaray (Tur) 3 (Cesar Prates 28, Sabri Sarioglu 53, Arif Erdem 86) Galatasaray win 6-0 on aggregate l COPENHAGEN: FC Copenhagen (Den) 1 (Alvaro Santos 83) Rangers (Sco) 2 (Mikel Arteta 52pen, Shorta Arveladze 86) Rangers win 3-2 on aggregate l ATHENS: AEK Athens (Gre) 3 (Costas Katsouranis 21, Nikos Liberopoulos 25, Pascal Castillo 39og) Grasshoppers (Switzerland) 1 (Richard Nunez 68) AEK Athens win 3-2 on aggregate l GLASGOW: Celtic (Scotland) 1 (Chris Sutton 13) MTK Budapest (Hungary) 0 Celtic win 5-0 on aggregate l ZAGREB: Dinamo Zagreb (Cro) 0 Dynamo Kiev (Ukr) 2 (Maxim Shatskikh 46, Diogo Rincon 70) Dynamo Kiev win 5-1 on aggregate l PRAGUE: Slavia Prague (Cze) 2 (Richard Dostalek 18, Tomas Hrdlicka 30) Celta Vigo (Spa) 0 Celta Vigo win 3-2 on aggregate l MARSEILLE: Olympique Marseille (Fra) 0 Austria Vienna (Aut) 0 Olympique Marseille win 1-0 on aggregate l AMSTERDAM: Ajax Amsterdam (Ned) 2 (Zlatan Ibrahimovic 15, Tomas Galasek 104pen) Graz AK (Aut) 1 (Roland Kollmann 40) Ajax Amsterdam win 3-2 on aggregate l BERLIN: Borussia Dortmund (Ger) 2 (Marcio Amoroso 3, Ewerthon 86) Club Bruges (Bel) 1 (Andres Mendoza 27) Club Bruges won 4-2 on penalties l NEWCASTLE: Newcastle United (Eng) 0 Partizan Belgrade (Ser) 1 (Ivica Iliev 50) Partizan Belgrade won 4-3 on penalties l OPORTO: Benfica (Por) 0 Lazio (Italy) 1 (Cesar 28) Lazio win 4-1 on aggregate.

UEFA CUP QUALIFIERS

Second leg: ASTANA: Zhenis Astana (Kaz) 1 (Sergei Kozulin 90) Viktoria Zizkov (Cze) 3 (Tomas Oravec 15, Ales Picl 28, Kennedi Chihiri 79) Viktoria Zizkov win 6-1 on aggregate l KLAIPEDA: Atlantas (Lit) 1 (Ilmaras Tarvydas 90+2) Groclin Grodzisk (Pol) 4 (Grzegorz Rasiak 31, Ivica Krzanac 34, Andzej Niedzielan 47, 65) Groclin Grodzisk win 6-1 on aggregate

GERMAN FIRST DIVISION

Hanover 96 3 (Thomas Christiansen 16, 66, Jan Simak 70) Hansa Rostock 3 (Martin Max 43, 63, Marco Vorbeck 90).

PREMIER LEAGUE

Arsenal 2 (Sol Campbell 57, Thierry Henry 90) Aston Villa 0 l Liverpool 0 Tottenham Hotspur 0 l Manchester United 1 (John O'Shea 10) Wolverhampton Wanderers 0.

SUPER CUP

Real Madrid 3 (Raul 45, Ronaldo 53, David Beckham 73) Real Mallorca 0.

WORLD U-17 CHAMPIONSHIP

Semi-finals: TAMPERE: Colombia 0 Brazil 2 l HELSINKI: Argentina 2 Spain 3 (extra time golden goal).

CALCUTTA LEAGUE

Super division: Mohun Bagan 1 (Jose Ramirez Barreto) Mohammedan Sporting 0 l East Bengal 3 (Suley Musah, Mike Okoro, K. Kulothungan) CPT 0.

ATHLETICS

WORLD CHAMPIONSHIPS

PARIS, (finals only): Women’s 400m: 1.Ana Guevara (Mex) 48.89 2.Lorraine enton (Jam) 49.43 3.Amy Mbacke Thiam (SEN) 49.95 l Men’s 1500m: 1.Hicham El Guerrouj (Mar) 3:31.77 2.Mehdi Baala (Fra) 3:32.31 3.Ivan Heshko (Ukr) 3:33.17 l Women’s shot put: 1.Svetlana Krivelyova (Rus) 20.63 m 2.Nadezhda Ostapchuk (Blr) 20.12 3.Vita Pavlysh (Ukr) 20.08 l Women’s 100m hurdles: 1.Perdita Felicien (Can) 12.53 2.Brigitte Foster (Jam) 12.57 3.Miesha McKelvy (US) 12.67 l Decathlon: 1.Tom Pappas (US) 8,750 points 2.Roman Sebrle (Cze) 8,634 3.Dmitry Karpov (Kaz) 8,374.

SHOOTING

G.V. MAVLANKAR MEET

new Delhi, (Imp events) (Wednesday’s events) Air rifle peep sight 50m: Men Harmandeep Sidhu (Chd). Services men: Praveen Daviya (Army). Services jr men :Bhuman Rana (ARMY) Women: Kalpha.S. Paknagar (Mah). Jr men: Harmandeep Sidhu (Chd). Jr women: Swetlana Patnaik (Del). Veterans: K.S.Mall (UA) Sub jr men: Rigan Singh (Man)Sub jr women: Neha M.Sapte (Mah) l Small bore free/standard rifle open 50m: Veterans: Darius Marshall (Ker) l Open sight air rifle 10m: Men: Ajay Singh Rathore (Raj) Services men: Bhupendra Singh (Army) Women: Shweta Kumawat (Raj). Jr men: Jogeshwar Singh (Pun) Jr women: Shweta Kumawat ( Raj) l .22 open sight standard rifle 3P 50m: Men: Rupam Bannerjee (NRAI) Services men: Atul Pratap Singh (CRPF) Women: B. Rathnamma (CRPF) Jr men: K.R.Sriraman (Ker) Services Jr men: Sachin Shinde (ARMY) Jr women: Manali Khangarot (NCC) sub jr men: Gurman Singh Sidhu (Chd) sub jr women: Desai Megha Kalpesh (Guj) Handicapped: Imran Khan (UA)

(Earlier events) Small bore free rifle prone 50m: Services-men: Harvinder Singh (Army) 579.0. Men: Sagar Kulkarni (Mah) 568.0. Jr men: George Gidhu (NCC) 568.0. Women: Asha R. Jadav (Mah) 562.0. Jr women: Anu Tomer (UP) 555.0. Veterans: Darius Marshall (Ker) 254.0 NMR. Handicapped: Anil Kavi (UP) 253.0 NMR l .22 Std.rifle prone 50m: Services-men: Bhupender Singh (Army) 547.0. Men: Swapan Kumar Basu (OFSC) 534.0. Jr men: I.D. Mohammad (NCC) 533.0. Women: B. Ratnamma (CRPF) 514.0. Jr women: Eugine Thomas (Ker) 507.0 l Trap: Men: N Bhaktavatchalam (TN) 37/50. Services: Pratap Patil (Army) 32/50. Jr men: Masad Ahmed Rizvi (UP) 30/50.

GOLF

BANGALORE meet

Top scores (after 54 holes): 209 Arjun Singh l 212 Digvijay Singh l 213 Gaurav Ghei l 214 Mukesh Kumar l 215 S. Madaiah l 216 Ajay Gupta, Ashok Kumar l 217 Shiv Prakash, Vijay Kumar l 218 Naman Dawar l 219 US Mundy l 220 Amandeep Johl l Shamim Khan, Anura Rohana, Rahul Ganapathy.

For the book

Dual world and Olympic swimming champion Yana Klochkova racked up two gold medals in less than an hour at the World Student Games on Thursday.


Top
Email This Page