The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

GOLF

AKRON MEET

AKRON, Round IV: 268 Darren Clarke (GBR) l 272 Jonathan Kaye (US) l 273 Davis Love III (US) l 274 Chris Riley (US), Tiger Woods (US) l 275 Vijai Singh (Fij), Robert Allenby (Aus), Jim Furyk (US) l 276 Trevor Immelman (RSA), Brad Faxon (US) l 277 Bernhard Langer (Ger), Dan Forsman (US), Steve Flesch (US) l 278 Toshi Izawa (Jpn), Peter Jacobsen (US), Fred Funk (US) l 279 Jay Haas (US), Paul Casey (GBR), Ernie Els (RSA), Retief Goosen (RSA) l 280 Charles Howell III (US), Fred Couples (US) l 281 Peter Lonard (Aus), Justin Leonard (US), Mike Weir (Can), Phil Mickelson (US), Angel Cabrera (Arg), Shaun Micheel (US), Colin Montgomerie (GBR) l 282 Ben Curtis (US), Len Mattiace (US), Sergio Garcia (Spa) l 283 Justin Rose (GBR), Chris DiMarco (US), Eduardo Romero (Arg), David Toms (US), Ian Poulter (GBR), Hal Sutton (US) l 284 Jeff Sluman (US), Padraig Harrington (GBR), Paul Azinger (US) l 285 Ben Crane (US), Robert-Jan Derksen (Swe), Nick Price (Zim), Alex Cejka (Ger) l 286 Steve Allan (Aus), Lee Westwood (GBR), Stuart Appleby (Aus), Bob Estes (US), Scott Verplank (US) l 287 Rory Sabbatini (RSA), Scott Hoch (US) l 288 Kenny Perry (US), Chad Campbell (US), Jerry Kelly (US), K.J. Choi (Kor), Mark Calcavecchia (US) l 289 Niclas Fasth (Swe), Paul McGinley (GBR), Kaname Yokoo (Jpn) l 290 Thomas Bjorn (Den), Phil Golding (GBR), Stewart Cink (US) l 291 Tim Clark (RSA), Craig Parry (Aus), Adam Scott (Aus) l 292 Pierre Fulke (Swe), Philip Price (GBR), John Rollins (US), Rich Beem (US) l 293 Steen Dinning (Den), Jonathan Byrd (US), Kevin Na (Kor), Jesper Parnevik (Swe), Stephen Leaney (Aus), Michael Campbell (NZ) l 294 Robert Karlsson (Swe), Hennie Otto (Ger), Bob Burns (US), Ignacio Garrido (Spa), Rocco Mediate (US) l 295 Jarrod Moseley (Aus), Nick Faldo (GBR) l 296 Fredrik Jaobson (Swe) l 308 Gene Sauers (US).

CHESS

ABU DHABI MEET

Round VII: (Indians unless specified): Smbat Lputian (5.5, Arm) bt Vasily Yemelin (5, Rus) l Leksandr Poluljahov (5, Rus) drew Evgeny Vladimirov (5, Kaz) l Gabriel Sargissian (5.5, Arm) bt Goran Dizdar (4.5, Cro) l Javad Maherramzade (4.5, Aze) lost to Pavel Kotsur (5.5, Kaz) l Jobava Baadur (5, Geo) bt Tahir Vakhidov (4, Uzb) l Alexei Barsov (4.5, Uzb) drew Mamedyarov Shakhriyaz (4.5, Aze) l Ziaur Rahman (4.5, Ban) drew Dmitry Svetushkin (4.5, Mda) l Sandipan Chanda (4.5) drew P. Harikrishna (4.5) l Merab Gagunashvili (4.5, Geo) bt Abhijit Kunte (4) l Edvins Kengis (4, Lat) drew Sergey Kayumov (4, Uzb) l Tejas Bakre (3.5) lost to Ramil Hasangatin (4.5, Rus) l Al Sayed Mohamed (3, Egy) lost to Chandrashekhar Gokhale (4) l Manthan Choksi (2.5) drew Atousa Pourkashiyan (2.5, Iri).

WOMEN’S ASIAN MEET

Round IX: Koneru Humpy 7 drew Le Kieu Thien Kim (Vie) 6 l S. Vijayalakshmi 5.5 lost to Hoang Thanh Trang (Vie) 6.5 l Wang Yu (Chn) 5 lost to D. Harika 6.5 l Gu Xiaobing (Chn) 5.5 drew Xu Yuanyuan (Chn) 6 l Huang Qian (Chn) 5.5 drew Zhang Jilin (Chn) 5.5 l Bhagyashree Thipsay 5 lost to Shen Yang (Chn) 6 l Zhao Xue (Chn) 5 drew Li Ruofan (Chn) 5.5 l S. Meenakshi 4.5 lost to Nguyen Thanh Anh (Vie) 5.5 l Tania Sachdev 5 drew Aarthie Ramaswamy 4.5 l Ruan Lufei (Chn) 4.5 drew Maria Sergeeva (Kaz) 4.5 l Nisha Mohota 4 lost to Tian Tian (Chn) 5 l Wang Pin (Chn) 4.5 bt Safira Shahnaz 4 l Saimeera Ravi 3.5 lost to Koneru Chandrahawsa 3.5 l J.E. Kavitha 4 drew Y. Pratibha 4 l Anupama Gokhale 3 lost to Swati Ghate 4 l M.R. Sangeetha 4 lost to Swati Mohota 3 l Parveen Syeda Shabana (Ban) 2.5 bt Vineetha Wijesuriya (SL) 3 l Malinicheva Lidiya (Uzb) 0.5 lost to Eesha Karavade 3.5 l P. Priya 3 bt K. Lakshmi Praneetha 2.

TENNIS

LONG ISLAND MEET

Final: Paradorn Srichaphan (1, Tha) bt James Blake (US) 6-2, 6-4.

ATHLETICS

WORLD CHAMPIONSHIP

(Finals only): Women’s 100m: 1.Kelli White (US) 10.85 2.Torri Edwards (US) 10.93 3. Zhanna Block (Ukr) 10.99.

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Aston Villa 0 Liverpool 0 l Middlesbrough 0 Arsenal 4 (Thierry Henry 5, Gilberto Silva 13, Sylvain Wiltord 22, 60).

GERMAN FIRST DIVISION

Hamburg SV 0 Bayern Munich 2 (Claudio Pizarro 14, Elber 78).

FRANCE FIRST DIVISION

Paris St Germain 2 (Pauleta 15, Reinaldo 49) Monaco 4 (Ludovic Giuly 35, 90+4, Manuel Adebayor 37, Sebastien Squillaci 58).

SPAIN SUPER CUP

PALMA DE MALLORCA, Real Mallorca 2 (Arnold Bruggink 45+1, Samuel Eto’o 48) Real Madrid 1 (Luis Figo 19).

WORLD U-17 CHAMPIONSHIP

HELSINKI, quarter finals: TURKU: Brazil 3 United States 0 l TAMPERE: Spain 5 Portugal 2.

calcutta league

Super div: East Bengal 4 (Mike Okoro 3, Shylo Malsawmtluanga) RFC 0. First div. Gr A: CFC 3 (Kumaresh Bhawal 2, Shyamal Dutta) Sonali Shibir 1 (Robi Debnath) l Peerless 0 SAIL 0 l FCI 1 (Ashim Sarbaiva) ECL SA 0 l Police AC 2 (Probir Ghosh 2) City AC 0 l George Telegraph 0 Aryan 0 2nd div relegation play-off 2nd leg: Kumartuli Instt 4 Young Bengal 2 l How Town 4 Chandni SC 3 (both tie-breaks). 3rd div. championship play-off quarters: Subhasdwip 7 Rashbehari 6 l Central Cal 3 N. Entally 2 (tie-breaks).

For the book

Ritwick Bhattacharya, the first Indian to win a title in the world professional squash circuit, will be the main attraction of the All India Harish Chandra Golecha Memorial squash tournament in Jaipur beginning on September 2.


Top
Email This Page