The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

AKRON MEET

AKRON, Sunday Round III: 201 Darren Clarke (GBR) l 202 Jonathan Kaye (US) l 203 Chris Riley (US) l 204 Tiger Woods (US), Davis Love III (US) l 205 Steve Flesch (US), Hal Sutton (US), Retief Goosen (RSA), Brad Faxon (US) l 206 Jim Furyk (US), Robert Allenby (Aus), Fred Funk (US), Vijai Singh (Fij) l 207 Dan Forsman (US) l 208 Paul Azinger (US), Ian Poulter (GBR), Colin Montgomerie (GBR), Trevor Immelman (RSA), Ernie Els (RSA), Peter Jacobsen (US) l 209 Bernhard Langer (Ger), Toshi Izawa (Jpn), Sergio Garcia (Spa), Scott Verplank (US), Fred Couples (US), Paul Casey (GBR), David Toms (US) l Round II Saturday: 133 David Toms (US), Chris Riley (US) l 134 Fred Funk (US), Vijai Singh (Fiji) l 135 Brad Faxon (US), Darren Clarke (GBR) l136 Retief Goosen (RSA), Davis Love III (US) l137 Peter Jacobsen (US), Dan Forsman (US), Jonathan Kaye (US), Hal Sutton (US), Ernie Els (RSA), Tiger Woods (US) l 138 Paul Casey (GBR), Steve Flesch (US), Trevor Immelman (RSA), Mark Calcavecchia (US), Jim Furyk (US), Robert Allenby (Aus), Rich Beem (US), Colin Montgomerie (GBR), Fred Couples (US)l 139 Chris DiMarco (US), Jerry Kelly (US), Scott Verplank (US) l 140 Nick Price (Zim), Alex Cejka (Ger), Charles Howell III (US), Shaun Micheel (US), Lee Westwood (GBR), Ben Curtis (US), Sergio Garcia (Spa) l 141 Nick Faldo (GBR), Ian Poulter (GBR), Len Mattiace (US), Hennie Otto (Ger), Jay Haas (US), Paul Azinger (US), Angel Cabrera (Arg), Stewart Cink (US), Toshi Izawa (Jpn), Paul McGinley (Irl), Jesper Parnevik (Swe), Scott Hoch (US), Phil Mickelson (US), Jeff Sluman (US) l 142 Steve Allan (Aus), Tim Clark (RSA) l Adam Scott (Aus), Bob Estes (US) l 143 Robert-Jan Derksen (Swe), Mike Weir (Can), Peter Lonard (Aus), Phillip Price (GBR), Niclas Fasth (Swe) l 144 Stephen Leaney (Aus), Justin Leonard (US), Bob Burns (US), Chad Campbell (US), K.J. Choi (Kor), Padraig Harrington (Irl), Kaname Yokoo (Jpn), Robert Karlsson (Swe), Pierre Fulke (Swe), Thomas Bjorn (Den), Bernhard Langer (Ger), Eduardo Romero (Arg), Craig Parry (Aus) l 145 Phil Golding (US), Michael Campbell (NZ), Rory Sabbatini (RSA), Justin Rose (GBR), Steen Tinning (Den), Stuart Appleby (Aus) l 146 Fredrik Jacobson (Swe), Ben Crane (US) l 147 John Rollins (US) l 148 Ignacio Garrido (Spa), Kenny Perry (US), Jonathan Byrd (US) l 149 Gene Sauers (US) l 150 Jarrod Moseley (US) l 151 Rocco Mediate (US), Kevin Na (US).

CHESS

ASIAN WOMEN’S MEET

Round VIII:(Indians unless specified) Hoang Thanh Trang (Vie) 5.5 drew K. Humpy 6.5 l D. Harika 5.5 drew Le Kieu Thien Kim (Vie) 5.5 l Zhang Jilin (Chn) 5 drew S. Vijayalakshmi 5.5 l Xu Yuanyuan (Chn) 5.5 bt Zhao Xue (Chn) 4.5 l Li Ruofan (Chn) 5 drew Bhagyashree Thipsay 5 l Maria sergeeva (Kaz) 4 lost to Wang Yu (Chn) 5 l Aarthie Ramaswamy 4 lost to Xu Xiaobing (Chn) 5 l S. Meenakshi 4.5 drew Tania Sachdev 4.5 l Safira Shahnaz 4 lost to Huang Qian (Chn) 4 l Shen Yang (Chn) 5 bt Y. Pratibha 3.5 l Nguyen Thi Thanh Anh (vie) 4.5 bt Saimeera Ravi 3.5 l Tian Tian (Chn) 4 bt J.E. Kavitha 3.5 l Swati Ghate 3 lost to Nisha Mohota 4 l Ruan Lufei (Chn) 4 bt Vineetha Wijesuriya (SL) 3 l Eesha Karavade 2.5 lost to Wang Pin (Chn) 3.5 l Swati Mohota 3 drew Anupama Gokhale 3 l Koneru Chandrahawsa 3.5 bt P. Priya 2 l M. R. Sangeetha 3 bt Malinicheva Lidya (Uzb) 0.5 l K. Lakshmi Praneetha 2 bt Parveen Syeda Shabana (Ban) 1.5.

ABU DHABI MEET

Round VI: (Indians unless specified): Evgeny Vladimirov (4.5, Kaz) drew Gabriel Sargissian (4.5, Arm) l Vasily Yemelin (5) bt Jobava Baadur (4, Geo) l P. Harikrishna (4) lost to Leksandr Poluljahov (4.5, Rus) l Imed Abdelnabbi (3.5, Egy) lost to Smbat Lputian (4.5, Arm) l Javad Maherrmszad (4.5, Aze) bt Valeri Neverov (3.5, Ukr) l Pavel Kotsur (4.5, Kaz) bt Saidali Yuldashev (3.5, Uzb) l Dizdar Goran (4.5, Cro) bt Ahmed Esam Aly (3.5, Egy) l Abhijit Kunte (4) drew Sandipan Chanda (4) l Ramil Hasangatin (3.5, Rus) drew Edvins Kengis (3.5, Lat) l Mamedyarov Shakhriyaz (4, Aze) bt Amir Bagheri (3, Iri) l Igors Rausis (3.5, Ban) drew Merab Gagunashrilim (3.5, Geo) l Mikheil McHedlishvili (3.5, Geo) drew Tejas Bakre (3.5) l Chandrashekhar Gokhale (3) drew Alexander Raetsky (3, Rus) l Tony Molina (2.5, Phi) bt Manthan Chokshi (2) l Round V: Jobava Baadur (4, Geo) drew Evgeny Vladimirov (4, Kaz) l Valeri Neverov (3.5, Ukr) drew Vasily Yemelin (4, Rus) l Smbat Lputian (3.5, Arm) drew Saidali Yuldashev (3.5, Uzb) l Ziaur Rahman (3, Ban) lost to Gabriel Sargissian (4, Arm) l Ramil Hasangatin (3, Rus) lost to P. Harikrishna (4) l Sandipan Chanda (3.5) drew Pavel Kotsur (3.5, Kaz) l Goran Dizdar (3.5, Cro) drew Javad Maherramzade (3.5, Aze) l Edvins Kengis (3, Lat) drew Igors Rausis (3, Ban) l Sergey Kasparov (3, Blr) drew Mamedyarov Shakhriyaz (3, Aze) l Elmar Magerramov (3, Aze) drew El Gindy Essam (3, Egy) l Sergey Ionov (3, Rus) drew Sergey Kayumov (3, Uzb) l Ghaem Maghami (2.5, Iri) lost to Imad Abdelnabbi (3.5, Egy) l Alexander Raetsky (2.5, Rus) lost to Aleksander Poluljahov (3.5, Rus) l Tejas Bakre (3) drew Tahir Vakhidov (3, Uzb) l Alexei Barsov (3) Adly Ahmed (3, Egy) l Chandrashekhar Gokhale (2.5) lost to Abhijit Kunte (3.5) l Ahmed Esam Aly (3.5, Egy) bt Rufat Bagirov (3.5, Aze) l Niaz Murshed (3, Ban) bt Manthan Choksi (2).

FOOTBALL

GERMAN FIRST DIVISION

Eintracht Frankfurt 0 Hertha Berlin 0 l SC Freiburg 4 (Zlatan Bajramovic 14, 28 Andreas Zeyer 34, Alexander Oaschwili 90) Borussia Moenchengladbach 1 (Arie Van Lent 68) l VfB Stuttgart 2 (Cacau 8, Zvonimir Soldo 14) Kaiserslautern 0 l Werder Bremen 4 (Angelos Charisteas 13, Tim Borowski 28, Ailton 35, Nelson Valdez 81) Schalke 04 (1 Victor Agali 82) l Cologne 1 (Dirk Lottner 56) Borussia Dortmund 0 l TSV 1860 Munich 1 (Danny Schwarz 59) VfL Wolfsburg 0 l VfL Bochum 1 (Tomas Zdebel 64) Bayer Leverkusen 0.

PREMIER LEAGUE

Bolton Wanderers 2 (Youri Djorkaeff 3pen, Kevin Davies 25) Blackburn Rovers 2 (Matt Jansen 50, Dwight Yorke 90) l Chelsea 2 (Lilian Nalis 3og, Adrian Mutu 45) Leicester City 1 (James Scowcroft 40) l Everton 3 (Gary Naysmith 7, David Unsworth 20, Steve Watson 35) Fulham 1 (Barry Hayles 69) l Manchester City 1 (David Sommeil 90) Portsmouth 1 (Yakubu Ayegbeni 24) l Newcastle United 1 (Alan Shearer 26) Manchester United 2 (Ruud van Nistelrooy 51, Paul Scholes 59) l Southampton 0 Birmingham City 0 l Tottenham Hotspur 2 (Mauricio Taricco 41, Frederic Kanoute 71) Leeds United 1 (Alan Smith 5) Wolverhampton Wanderers 0 Charlton Athletic 4 (Jason Euell 5, Claus Jensen 15, Shaun Bartlett 25, 33).

FRENCH FIRST DIVISION

Girondins Bordeaux 2 (Deivid 11, Mauricio Pochettino 28) AJ Auxerre 0 l Olympique Marseille 2 (Didier Drogba 35, Brahim Hemdani 85pen) Sochaux 0 l Bastia 1 (Florian Maurice 88pen) Montpellier 0 l Lille 1(Vladimir Manchev 47) Metz 1 (Pape Thiaw 2) l Olympique Lyon 0 Toulouse 0 l Nantes 1 (Shiva Nzigou 78 Le Mans 0 l Nice 2 (Lilian Laslandes 13pen, 65) l AC Ajaccio 2 (Noe Pamarot 23og, Lilian Laslandes 58og) l Stade Rennes 0 En Avant Guingamp 0 l Racing Strasbourg 0 RC Lens 1 (Daniel Moreira 15) .

WORLD U-17 MEET

Quarter finals: HELSINKI: Colombia 2 Costa Rica 0 l LAHTI: Argentina 2 Mexico 0.

HOCKEY

champions trophy

Pakistan 4 (Abbas 31, 61, Jawad 42, Butt 67) India 3 (Jugraj Singh 26, Prabhjot Singh 35, Thakur 50) l Argentina 2 (Almada 37, Vila 61) Germany 1 (Koepp 64).

TENNIS

NEW HAVEN MEET

Final: Jennifer Capriati (3, US) bt Lindsay Davenport (1, US) 6-2, 4-0 (retd) l Semi-finals: Jennifer Capriati (3, US) bt Amelie Maresmo (2, Fra) 6-3, 3-1 (retd) l Lindsay Davenport (1, US) bt Elena Dementieva (Rus) 6-4, 6-2.

LONG ISLAND mEET

Semi-finals: Paradorn Srichaphan (1, Tha) bt Nicolas Kiefer (Ger) 6-0, 6-2 l James Blake (US) bt Younes El Aynaoui (7, Mor) 6-3, 6-1 l quarter finals: Paradorn Srichaphan (1, Thai) bt Jeff Morrison (US) 6-4, 6-3 l Younes El Aynaoui (7, Mor) bt Gustavo Kuerten (2, Bra) 7-6 (7-4), 6-4 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Juan Ignacio Chela (Arg) 6-1, 3-0 retd l James Blake (US) bt Jarkko Nieminen (Fin) 4-6, 6-2, 6-3.

ATHLETICS

world championships

Women’s 20km walk: 1.Yelena Nikolayeva (Rus)1 hour 26:52 minutes 2.Gillian O’Sullivan (Irl)1:: 27:34 3.Valentina Tsybulskaya (Blr) 1:: 28:10 l Women’s 10,000m: 1. Berhane Adere (Eth) 30:04.18 2.Werknesh Kidane (Eth) 30:07.15

3.Sun Yingjie (Chn) 30:07.20

For the book

North Korean journalists scuffled with South Korean demonstrators holding an anti-North protest at the world university games on Sunday before riot police broke up the fight. Trouble flared when at least four North Korean reporters rushed to confront a dozen activists protesting against human rights abuses in the North. Over 100 riot police moved in to restore order.


Top
Email This Page