The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

LONG ISLAND MEET

LONG ISLAND, Round II: Paradorn Srichaphan (1, Tha) bt Sargis Sargsian (Arm) 6-3, 6-4 l Juan Ignacio Chela (Arg) bt Olivier Rochus (Bel) 7-6 (7-3), 6-1 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Flavio Saretta (Bra) 6-3, 6-1 l Jeff Morrison (US) bt Mikhail Youzhny (Rus) 7-6 (9-7), 6-3.

NEW HAVEN MEET

NEW HAVEN, quarter finals: Elena Dementieva (Rus) bt Cara Black (Zim) 6-1, 6-1 l Lindsay Davenport (US) bt Magui Serna (Spa) 6-0, 7-5 l Amelie Maresmo (2, Fra) bt Ai Sugiyama (8, Jpn) 6-4, 6-4 l Jennifer Capriati (3, US) bt Anna Pistolesi (Isr) 6-4, 5-7, 6-1.

CHESS

ABU DHABI MEET

Round V: Jobava Baadur (4, Geo) drew Evgeny Vladimirov (4, Kaz) l Valeri Neverov (3.5, Ukr) drew Vasily Yemelin (4, Rus) l Smbat Lputian (3.5, Arm) drew Saidali Yuldashev (3.5, Uzb) l Ziaur Rahman (3, Ban) lost to Gabriel Sargissian (4, Arm) l Ramil Hasangatin (3, Rus) lost to P. Harikrishna (4) l Sandipan Chanda (3.5) drew Pavel Kotsur (3.5, Kaz) l Goran Dizdar (3.5, Cro) drew Javad Maherramzade (3.5, aze) l Edvins Kengis (3, Lat) drew Igors Rausis (3, Ban) l Sergey Kasparov (3, Blr) drew Mamedyarov Shakhriyaz (3, Aze) l Elmar Magerramov (3, Aze) drew El Gindy Essam (3, Egy) l Sergey Ionov (3, Rus) drew Sergey Kayumov (3, Uzb) l Ghaem Maghami (2.5, Iri) lost to Imad Abdelnabbi (3.5, Egy) l Alexander Raetsky (2.5, Rus) lost to Aleksander Poluljahov (3.5, Rus) l Tejas Bakre (3) drew Tahir Vakhidov (3, Uzb) l Alexei Barsov (3) Adly Ahmed (3, Egy) l Chandrashekhar Gokhale (2.5) lost to Abhijit Kunte (3.5) l Ahmed Esam Aly (3.5, Egy) bt Rufat Bagirov (3.5, Aze) l Niaz Murshed (3, Ban) bt Manthan Choksi (2).

ASIAN WOMEN'S MEET

KOZHIKODE, Round VI: D. Harika 5 drew with K. Humpy 5 l Xu Yuanyuan (Chn) 4.5 bt Vijayalakshmi 4 l Zhao Xue (Chn) 4.5 bt Gu Xiaobing (Chn) 3.5 l Zhang Jilin (Chn) 4 drew Wang Yu (Chn) 4 l Aarthie Ramaswamy 3.5 drew Le Kieu Thien Kim (Vie) 4 l Hoang Thanh Trang (Vie) 4 bt Swati Ghate 3 l Li Ruofan (Chn) 3.5 drew Huang Qian (Chn) 3.5 l Safira Shahnaz 3.5 drew Tania Sachdev 3.5 l Wan pin (chn) 2.5 lost to Bhagyashree Thipsay 4 l Maria Sergeeva (Kaz) 3.5 bt J.E. Kavitha 2.5 l Ruan Lufei (Chn) 3 drew Shen Yang (Chn) 3 l Y. Pratibha 2.5 drew Nguyen Thi Thanh Anh (Vie) 2.5 l P. Priya 2 lost to Nisha Mohota 3 l S. Meenakshi 3 bt Vineetha Wijesuriya (SL) 2 l Tian Tian (Chn) 3 bt Eesha Karavade 1.5 l Koneru Chandrahawsa 2.5 bt Parveen Syeda Shabana (Ban) 1.5 l Saimeera Ravi 2.5 bt Swati Mohota 1.5 l Anupama Gokhale 2.5 bt M.R. Sangeetha 1 l K. Lakshmi Praneetha 1 bt Malinicheva Lidiya 0.5.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

First Division, Gr. A: Milan Bithee 1 (Debu Mondal) Salkia Friends 0 l Customs 1 (Dhiman Sinha) Kalighat 0 l BNR 1 (Moinul Haq) Kidderpore 0.

GOLF

AKRON MEET

AKRON, Round I: 64 Ben Curtis (US), Sergio Garcia (Spa) l 65 Darren Clarke (GBR), Tiger Woods (US) l 66 David Toms (US), Chris Riley (US), Scott Verplank (US), Davis Love III (US) l 67 Fred Couples, Ernie Els (RSA), Jeff Sluman (US), Niclas Fasth (Swe), Retief Goosen (RSA) l 68 Bob Estes (US), Hal Sutton (US), Colin Montgomerie (GBR), Brad Faxon (US), Phil Mickelson (US), Jerry Kelly (US), Jonathan Kaye (US), Phillip Price (GBR) l 69 Craig Parry (Aus), Robert Allenby (Aus), Jesper Parnevik (Swe), Vijai Singh (Fij) l 70 Trevor Immelman (RSA), Lee Westwood (GBR), Eduardo Romero (Arg), Paul McGinley (GBR), Toshi Izawa (Jpn), Angel Cabrera (Arg), Stuart Appleby (Aus), Peter Lonard (Aus) l 71 Mike Weir (Can), Bernhard Langer (Ger), Kevin Na (Kor), Steen Tinning (Den) l 72 Thomas Bjorn (Den), Pierre Fulke (Swe), Robert Karlsson (Swe), Justin Rose (GBR), Alex Cejka (Ger), Hennie Otto (RSA), Paul Casey (GBR), Adam Scott (Aus) l 73 Ian Poulter (GBR), Kaname Yokoo (Jpn), Padraig Harrington (Irl), Tim Clark (RSA), Robert-Jan Derksen (Ned), Rory Sabbatini (RSA), Nick Price (Zim), K.J. Choi (Kor) l 74 Ignacio Garrido (Spa), Michael Campbell (NZ), Steve Allan (Aus), Nick Faldo (GBR) l 75 Fredrik Jacobson (Swe), Stephen Leaney (Aus) l 76 Phil Golding (GBR), Jarrod Moseley (Aus).

For the book

Manipur emerged the overall winner in the 23rd national junior boys' and girls' taekwondo championship held in Bhopal.


Top
Email This Page