The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

WTA CANADIAN OPEN

TORONTO, SEMI-FINALS: Lina Krasnoroutskaya (Rus) bt Paola Suarez (Arg) 6-4, 4-6, 7-5 l Justine Henin-Hardenne (2, Bel) bt Elena Dementieva (9, Rus) 6-3, 6-7 (5-7), 6-2.

ATP CINCINNATI MASTERS

SEMI-FINALS: Mardy Fish (US) bt Rainer Schuettler (8, Ger) 7-6 (7-4), 7-6 (8-6) l Andy Roddick (7, US) bt Max Mirnyi (Blr) 7-6 (7-5), 6-4..

GOLF

US PGA CHAMPIONSHIP

ROCHESTER, ROUND III: 206 Shaun Micheel (US), Chad Campbell (US) l 209 Mike Weir (Can) l 210 Tim Clark (RSA) l 211 Billy Andrade (US), Briny Baird (US), Alex Cejka (Ger), Ernie Els (RSA) l 212 Fred Funk (US), Charles Howell III (US), Vijai Singh (Fij) l 213 Robert Gamez (US), Jay Haas (US), Phil Mickelson (US), Rod Pampling (Aus), Tom Pernice Jr (US), Loren Roberts (US), Adam Scott (Aus) l Hal Sutton (US) l 214 Woody Austin (US), Toshi Izawa (Jpn), Lee Janzen (US), Frank Lickliter II (US), Kevin Sutherland (US) l 215 Carlos Franco (Par), Jim Furyk (US), Tim Herron (US), Scott McCarron (US) l 216 Luke Donald (GBR) l 217 Fred Couples (US), Niclas Fasth (Swe), Todd Hamilton (US), Padraig Harrington (Irl), J.L. Lewis (US), Peter Lonard (Aus), Rocco Mediate (US), Jesper Parnevik (Swe), Kenny Perry (US), Duffy Waldorf (US) l 218 Stuart Appleby (Aus), Bob Burns (US), David Toms (US) l 219 Aaron Baddeley (Aus), Angel Cabrera (Arg), Jose Coceres (Arg), Gary Evans (GBR), Jonathan Kaye (US), Len Mattiace (US), Geoff Ogilvy (Aus), Ian Poulter (GBR), Tiger Woods (US) l 220 Robert Allenby (Aus), Mark Calcavecchia (US), Bob Estes (US), Scott Hoch (US), Shigeki Maruyama (Jpn) l 221 Trevor Immelman (RSA), Rory Sabbatini (RSA), Phil Tataurangi (NZ) l 222 Ben Crane (US), Joe Durant (US), Bernhard Langer (Ger) l 223 Paul Casey (GBR), Chris DiMarco (US), Brian Gay (US) l 224 Jose Maria Olazabal (Esp), Eduardo Romero (Arg) l 225 Michael Campbell (NZ) l 226 Billy Mayfair (US) l 228 KJ Choi (Kor).

FOOTBALL

FRENCH FIRST DIVISION

AJ Auxerre 3 (Kanga Gauthier Akale 10, Bonaventure Kalou 32, Lionel Mathis 87) Racing Strasbourg 2 (Danijel Ljuboja 42, Eric Mouloungui 89) l Montpellier 0 Olympique Lyon 2 (Cacapa 11, Eric Carriere 26) l Ajaccio 1 (Mamadou Bagayoko 88) Nantes 3 (Frederic Da Rocha 23, Sylvain Armand 43, Gregory Pujol 51) l En Avant Guingamp 1 (Nicolas Gousse 23) Girondins Bordeaux 3 (Deivid 6, Jean-Claude Darcheville 32, 53) l Le Mans 1 (Fernando D’Amico 22) Nice 1 (Everson 43) l Metz 0 Paris St Germain 1 (Jerome Leroy 65) l Monaco 2 (Emmanuel Adebayor 38, Vassilis Zikos 45) Bastia 0 l Sochaux 1 (Souleymane Diawara 57) Stade Rennes 1 (Alexander Frei 80) l Toulouse 0 Lille 3 (Dimitri Manchev 38, 65, Philippe Brunel 71).

GERMAN FIRST DIVISION

Kaiserslautern 0 Werder Bremen 1 (Johan Micoud 66) l Bor. Moenchengladbach 0 VfB Stuttgart 1 (Cacau 33) l Hertha Berlin 0 SC Freiburg 0 l Hansa Rostock 3 (Martin Max 18, 54, 66) Eintracht Frankfurt 0 l Bayer Leverkusen 4 (Franca 2, Oliver Neuville 9, 51, Daniel Bierofka 72) Hanover 96 0 l Bayern Munich 2 (Claudio Pizarro 20, Sebastian Deisler 26) VfL Bochum 0 l Borussia Dortmund 3 (Marcio Amoroso 46, 56, Jan Koller 61) TSV 1860 Munich 1 (Francis Kioyo 87).

PREMIER LEAGUE

Arsenal 2 (Thierry Henry 35, Robert Pires 58) Everton 1 (Tomasz Radzinski 84) l Birmingham City 1 (David Dunn 36) Tottenham Hotspur 0 l Blackburn Rovers 5 (Lorenzo Amoruso 17, David Thompson 29, Brett Emerton 52, Andy Cole 79, 87) Wolverhampton Wanderers 1 (Steffen Iversen 71) l Fulham 3 (Steve Marlet 18, Junichi Inamoto 56, Louis Saha 70) Middlesbrough 2 (Carlos Marinelli 10, Szilard Nemeth 81) l Leicester City 2 (Paul Dickov 5, Les Ferdinand 10) Southampton 2 (Kevin Phillips 76, James Beattie 80) l Manchester United 4 (Ryan Giggs 35, 74, Paul Scholes 77, Ruud van Nistelrooy 87) Bolton Wanderers 0 l Portsmouth 2 (Teddy Sheringham 42, Patrik Berger 63) Aston Villa 1 (Gareth Barry 84).

WORLD U-17 CHAMPIONSHIP

HELSINKI: GROUP A: China 1 Colombia 2 l Finland 0 Mexico 2 l TURKU: GROUP B: Australia 1 Nigeria 2 l Argentina 2 Costa Rica 0.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIVISION I: EDGBASTON: Leicestershire 346 & 195 (M. Wagh 4/20, Waqar Younis 4/37). Warwickshire 277 & 267/2 (N. Knight 122 n.o., M Wagh 58, J. Troughton 55 n.o.) Warwickshire won by 8 wkts l HOVE: Sussex 385 & 265/3 (C. Adams 147 n.o., R. Montgomerie 70). Lancashire 377 (S. Law 96, M. Chilton 65, G. Chapple 54, Mushtaq Ahmed 6/124) l LORD’S: Middlesex 407 & 165 (P. Weekes 51, M. Muralidharan 4/38). Kent 477 (D. Fulton 86, A. Khan 78, A. Symonds 71, M. Ealham 58) & 96/2 Kent won by 8 wkts.

DIVISION II: TAUNTON: Somerset 476 & 26/0. Northamptonshire 681/5 dec. (M. Hussey 331 n.o., D. Sales 125, T. Bailey 101 n.o.) l SOPHIA GARDENS: Durham 355 & 174. Glamorgan 444 & 86/2. Glamorgan won by 8 wkts.

U-19 ‘TEST MATCH’

CHELMSFORD, DAY I: England 229 (H. le Roux 5/59). South Africa 48/1.

HOCKEY

CHAMPIONS TROPHY

AMSTELVEEN: Pakistan 4 (M. Ali 6, Abbas 11, 31, Khalid 64) Australia 4 (Schubert 14, 70 Elder 33, Butler 67) l Netherlands 4 (Reckers 63, Taekema 64, Evers 68, R. Brouwer 70) India 3 (Jugraj Singh 44, Dipak Thakur 51, Gagan Ajit Singh 62).

CHESS

ABU DHABI meet

ROUND I: Smbat lputian (1, Arm) bt Tatjana Vasilevich (Ukr) l Ahmed Adly (Egy) lost to Evgeny Vladimirov (1, Kaz) l Gabriel Sargissan (1, Arm) bt Nelson Mariano (Phi) l Sale Srdjan (Cro) lost to Jobava Baadur (1) l Edvinc Kengis (1, Lat) bt Ezat Mohammed (0) l Ahmed Esam Aly (Egy) lost to Mamedyarov Shakhriya (1, Aze) l Merab Gagunashvili (1, Geo) bt Taleb Moussa (UAE) l Eid Fadi (Lib) lost to Dmitry Svetushkin (1, Mda) l Elmar Magerramov (0) lost to Malyshev Vasilij (1, Rus) l Chandrashekhar Gokhale (0.5, Ind) drew Mikheil Mchedlishvili (0.5, Geo) l Valeri Neverov (1, Ukr) bt Tissir Mohamed (Mar) l Amin Bassem (Egy) drew P. Harikrishna (0.5) l Sergey Ionov (1, Rus) bt Himdan Maher (Egy) l Salem Ghuloom (UAE) lost to Vasily Yemelin (1, Rus) l Ghaem Maghami (0.5, Iri) drew Velikhanli Firuza (0.5, Ukr) l Mohandesi Shahin (0.5, Iri ) drew Pavel Kotsur (0.5, Kaz) l Ziaur Rahman (0.5, Ban) drew Illijin Neboisa (0.5, Rom) l Lauridsen Jesper (1, Den) bt Saidali Iuldashev (0, Uzb) l Yehya Ahmed (0.5, Egy) drew Abhijit Kunte (0.5, Ind) l Sandipan Chanda (1, Ind) bt Mashinskaya Lulia (Rus) l hmed Abbas Khouri (UAE) lost to Tejas Bakre (1, Ind).

For the book

World champion Valentino Rossi snapped a four-race losing streak by winning the Czech Moto GP in Brno on Sunday. The Italian Honda rider came in ahead of Spanish title rival and teammate Sete Gibernau in 44:18.907 seconds. Australian Troy Bayliss was third.


Top
Email This Page