The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA LOS ANGELES OPEN

Round II: Kim Clijsters (1, Bel) bt Emilie Loit (Fra) 6-1, 6-1 l Lindsay Davenport (2, US) bt Barbara Schett (Aut) 6-3, 6-1 l Svetlana Kuznetsova (Rus) bt Jelena Dokic (5, Yug) 4-6, 7-6 (7-5), 6-3 l Amanda Coetzer (8, RSA) bt Aranxta Parra (Esp) 6-1, 6-1 l Virginia Ruano Pascual (Esp) bt Elena Dementieva (9, Rus) 6-3, 5-7, 7-5 l Meghann Shaughnessy (10, US) bt Fabiola Zuluaga (Col) 3-6, 6-3, 7-6 (7-4) l Nicole Pratt (Aus) bt Eleni Daniilidou (12, Gre) 6-2, 6-7 (5-7), 6-3 l Paola Suarez (Arg) bt Elena Bovina (13, Rus) 2-6, 7-5, 7-5 l Viktoriya Kutuzova (Ukr) bt Alexandra Stevenson (15, US) 6-3, 3-3 retired l Francesca Schiavone (16, Ita) bt Tamarine Tanasugarn (Tha) 5-7, 6-3, 6-0 l Rita Grande (Ita) bt Angelique Widjaja (Ina) 6-4, 1-6, 6-4.

WTA HELSINKI OPEN

Round II: Karolina Sprem (8, Cro) bt Barbara Rittner (Ger) 6-7 (5-7), 7-5, 6-4 l Petra Mandula (4, Hun) bt Tatiana Perebiynis (Ukr) 6-2, 6-2 l Vera Douchevina (Rus) bt Denisa Chladkova (3, Cze) 6-2, 6-3 l Round I: Jelena Kostanic (Cro) bt Flavia Pennetta (5, Ita) 6-4, 7-6 (10-8) l Myriam Casanova (Sui) bt Rita Kuti Kis (Hun) 3-6, 6-4, 6-1 l Anna Pistolesi (2, Isr) bt Jana Hlavackova (Cze) 6-3, 6-4 l Marta Marrero (Esp) bt Evgenia Koulikovskaya (Rus) 6-3, 3-6, 7-6 (8-6).

ATP MASTERS SERIES

MONTREAL, Round II: Paradorn Srichaphan (11, Tha) bt Daniel Nestor (Can) 7-5, 6-4 l Roger Federer (3, Sui) bt Greg Rusedski (GBR) 6-4, 6-3 l Max Mirnyi (Blr) bt Lleyton Hewitt (5, Aus) 7-5, 6-7 (4-7), 7-5 l Sebastien Grosjean (9, Fra) bt Ramon Delgado (Par) 6-3, 6-2 l Tommy Robredo (16, Esp) bt Wayne Black (Zim) 6-0, 6-2 l Jiri Novak (10, Cze) bt James Blake (US) 7-6 (7-5), 6-3 l Rainer Shuettler (8, Ger) bt Yevgeny Kafelnikov (Rus) 6-1, 6-4 l Andy Roddick (6, US) bt Juan Ignacio Chela (Arg) 7-6 (8-6), 6-2 l Feliciano Lopez (Esp) bt Paul-Henri Mathieu (Fra) 6-4, 3-6, 7-5 l Karol Kucera (Svk) bt Martin Verkerk (15, Ned) 7-6 (12-10), 7-6 (7-3) l Andre Agassi (1, US) bt Nikolay Davydenko (Rus) 7-6 (7-3,) 6-2 l Vincent Spadea (US) bt Arnaud Clement (Fra) 6-0, 6-7 (5-7), 7-5 l David Nalbandian (Arg) bt Tim Henman (GBR) 6-4, 6-4 l Simon Larose (Can) bt Jose Acasuso (Arg) 7-6 (7-5), 1-6, 7-5 l Juan Carlos Ferrero (2, Esp) bt Younes El Aynaoui (Mar) 6-3, 6-4 l Karol Beck (Svk) bt Mariano Zabaleta (Arg) 6-1, 6-1.

CRICKET

ENGLISH LEAGUE

DIVISION I: HEADINGLEY, Warwickshire Bears 273/6 (N. Knight 95, J. Troughton 77). Yorkshire Phoenix 274/3 (S. Fleming 139 n.o.). Yorkshire Phoenix won by 7 wkts l DIVISION II: NORTHAMPTON, Northamptonshire Steelbacks 319/7 (M. Hussey 123, P. Jaques 76). Scottish Saltires 244 (R. Dravid 114). Northamptonshire Steelbacks won by 75 runs.

CHESS

DORTMUND OPEN

Round VI: Viktor Bologan (5, Mda) beat Arkadi Naiditsch (2, Ger) l Petr Leko (2, Hun) lost to Viswanathan Anand (3) l Teimour Radjabov (2.5, Aze) drew Vladimir Kramnik (3.5, Rus).

NATIONAL B MEET

NAGPUR, Round X: R.B. Ramesh (8.5) drew Sriram Jha (8) l S. Satyapragyan (7.5) drew Rahul Shetty (8) l N.K. Mishra (7) lost to Koneru Humpy (8) l Pankaj Joshi (7) lost to M.R. Venkatesh (8) l N. Sudhakar Babu (7) drew Saptarshi Roy (7) l Atanu Lahiri (6.5) lost to B.S. Shivanandan (7.5) l Singh Vikramjit (6.5) drew Deepan Chakravarthy (7) l L. Imocha (6.5) lost to Suvrajit Saha (7.5) l V. Saravanan (7.5) bt J. Ramakrishna (6.5) l Roktim Bandopadhyay (7.5) bt Yogesh Gore (6.5) l Prathamesh Mokal (7.5) bt P.D.S. Girinath (6.5) l Vishal Sareen (7.5) bt Manish Kumar (6.5) l C.S. Gokhale (7.5) bt K.V. Shantaram (6.5) l Himanshu Sharma (7.5) bt V. Koshy (6.5) l Argayadip Das (7.5) bt Rishipal Singh (6.5) l G.B. Prakash (7) bt V. Hariharan (6.5) l Rahul Sangma (6) lost to D.V. Prasad (7) l Sayantan Dutta (6) lost to Nassir Wajih (7) l K. Vishveswaran (7) bt Ravikumar (6) l Shasikant Kutwal (7) bt Poobesh Anand (6) l P. Konguvel (7) beat P.K. Singh (6) l V.R. Kamble (7) bt Amit Pal Singh (6) l Appolosana (6) lost to S. Arun Prasad (7) l Debashish Chakroborty (6) lost to Sahu Sekhar Chandra (7) l M Srinivasa Rao (6) bt Jaydev Saha (6) l Srikar K S (6) lost to G.B. Joshi (7) l Dinesh Sharma (6) drew Prasanna Iyer (6.5).

FOOTBALL

FRIENDLY

LISBON, Sporting Portugal 3 (Luis Filipe 25, Joao Pinto 62, 80) Manchester United 1 (Hugo Vieira 87og).

CHAMPIONS LEAGUE

Second qualifying round, second leg: GLASGOW, Celtic (Sco) 1 (Gvildys og-21) FBK Kaunas (Ltu) 0. Celtic win 5-0 on aggregate) l VALETTA, Sliema Wanderers (Mlt) 0 FC Copenhagen (Den) 6 (Jonsson 17, 43, Norregaard 39, Chetcuti 46-og, Zuma 49, Roll Larsen 65). Copenhagen win 10-1 on aggregate l ZAGREB, Dynamo Zagreb (Cro) 2 (Mijatovic 60, Drpic 63) NK Maribor (Slo) 1 (Balajic 11). Dynamo Zagreb win 3-2 on aggregate l GRAZ, GAK Graz (Aut) 2 (Sick 14, Kollmann 75) KF Tirana (Alb) 1 (Agolli 92). GAK win 7-2 on aggregate l SOLNA (SWEDEN): Djurgarden (Swe) 2 (Johansson 10, Wowoah 77) Partizan Belgrade (Yug) 2 (Ilic 62, Malbasa 67-pen). Partizan win on away goals rule after tie finished 3-3 on aggregate l HELSINKI, HJK Helsinki (Fin) 1 (Maekelae 64) MTK Budapest (Hun) 0. MTK win 3-2 on aggregate l SOFIA, CSKA Sofia (Bul) 1 (Lima 90-pen) FC Pyunik (Arm) 0. CSKA win 3-0 on aggregate l PRAGUE, Slavia Prague (Cze) 2 (Kuka 42, Skacel 73) Leotar Trebinje (Bih) 0. Slavia win 4-1 on aggregate l NICOSIA, Omonia Nicosia (Cyp) 2 (Rauffmann 16, Charalambous 51) Wisla Krakow (Pol) 2 (Zurawski 5, 72). Wisla win 7-4 on aggregate l SKOPJE, Vardar (Mkd) 1 (Dos Santos 65) CSKA Moscow (Rus) 1 (Gogniev 31). Vardar win 2-1 on aggregate l DONETSK, Shakhtar Donetsk (Ukr) 2 (Vukic 60, Brandao 89) Sheriff Tiraspol (Mol) 0. Shakhtar Donetsk win 2-0 on aggregate l BUDAPEST, Maccabi Tel Aviv (Isr) 1 (Pantsil 25) MSK Zilina (Svk) 1 (Sninsky 16). Zilina win 2-1 on aggregate.

CALCUTTA LEAGUE

First division, Group B: Victoria SC 0 Aikya Sammilani 1 (Sudip Das) l Behala Youth 0 United Students 0 l Garalgacha 1 (Prasanta Sarkar) Tangra FC 0.

For the book

The four-day Raid-de-Himalaya will be held from October 7-10 and cover a distance of 2000 km through rugged hilly terrain, high mountain passes and tribal areas in Himachal Pradesh. It will be flagged off from Shimla and end in Manali.


Top
Email This Page