The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

WTA ACURA CLASSIC

CARLSBAD, QUARTER FINALS: Kim Clijsters (2, Bel) bt Lisa Raymond (US) 6-2, 6-2 l Justine Henin-Hardenne (3, Bel) bt Nadia Petrova (Rus) 6-0, 6-2 l Lindsay Davenport (4, US) bt Chanda Rubin (6, US) 6-3, 6-3 l Svetlana Kuznetsova (Rus) bt Elena Likhovtseva (Rus) 6-2, 6-3.

ATP LA CUP

QUARTER FINALS: Mark Philippoussis (5, Aus) bt Gustavo Kuerten (4, Bra) 6-3, 3-6, 7-6 (7-5) l Wayne Ferreira (7, RSA) bt Sebastien Grosjean (2, Fra) 7-6 (7-4), 6-7 (4-7), 6-2 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Vince Spadea (8, US) 1-6, 7-5, 6-3 l Lleyton Hewitt (1, Aus) bt Kenneth Carlsen (Den) 6-7 (3-7), 6-4, 6-3.

ATP WASHINGTON CLASSIC

QUARTER FINALS: Fernando Gonzalez (4, Chi) bt Max Mirnyi (7, Blr) 7-6 (7-3), 6-2 l Andre Agassi (1, US) bt James Blake (6, US) 3-6, 7-5, 6-3 l Andy Roddick (2, US) bt Mardy Fish (11, US) 6-1, 6-4 l Tim Henman (10, GBR) bt Paradorn Srichaphan (3, Tha) 7-6 (7-5), 7-5.

ATP & WTA POLISH OPEN

SOPOT, MENíS QUARTER FINALS: Luis Horna (Per) bt Juan Carlos Ferrero (1, Esp) 6-1, 7-6 (7-1) l Guillermo Coria (3, Arg) bt Olivier Mutis (8, Fra) 6-3, 6-4 l Ruben Ramirez Hidalgo (Esp) bt Galo Blanco (Esp) 6-7 (7-9), 6-4, 6-0 l David Ferrer (Esp) bt Andreas Vinciguerra (Swe) 6-1, 6-2.

WOMENíS SEMI-FINALS: Anna Pistolesi (3, Isr) bt Patty Schnyder (2, Sui) 5-7, 6-4, 6-2 l Klara Koukalova (Cze) bt Petra Mandula (8, Hun) 4-6, 6-3, 6-0.

FOOTBALL

FEDERATION CUP

CALCUTTA, QUARTER FINAL: Mahindra 3 (James Singh, S. Venkatesh, Raphael Akakpo) Air India 0.

CALCUTTA LEAGUE

FIRST DIVISION, GROUP B: Muslim Institute 1 Rajasthan 1 l Behala Youth 1 Sporting Union 0 l Barisha 0 United Students 0 l Taltola DS 0 Bata SC 0 l Victoria 0 Manoharpukur Milan Samity 0 l Aikya Sammilani 3 Janbazar 1.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIVISION I: CANTERBURY: Kent 189 & 284. Essex 183 & 235 (A. Flower 83, M. Muralidharan 6/61) Kent won by 55 runs l GRACE ROAD: Leicestershire 259 & 156/2. Lancashire 479 l TRENT BRIDGE: Nottinghamshire 254 & 160/5. Middlesex 278 (S. Koenig 75, S. MacGill 4/78) l HOVE: Sussex 429 & 69/2. Surrey 355 (M. Ramprakash 104, S. Mushtaq 68). DIVISION II: NEW ROAD: Worcestershire 237 & 120/4 (S. Peters 56). Glamorgan 156 l RIVERSIDE: Durham 345 & 168 (P. Jones 5/42). Somerset 139 & 56 (S. Akhtar 4/9) Durham won by 318 runs l CHELTENHAM: Gloucestershire 263 (M. Windows 73) . Yorkshire 226 (G. Hamilton 68)

BADMINTON

WORLD CHAMPIONSHIP

BIRMINGHAM, QUARTER FINALS: WOMENíS SINGLES: Mia Audina Tjiptawan (3, Ned) bt Kanako Yonekura (8, Jpn) 11-5, 11-0 l Gong Ruina (4, Chn) bt Xie Xingfang (6, Chn) 13-11, 11-4 l Zhou Mi (5, Chn) bt Wang Chen (1, HK) 11-6, 5-11, 11-4 l Zhang Ning (2, Chn) bt Camilla Martin (7, Den) 11-6, 11-0.

MENíS SINGLES: Shon Seung-mo (13, Kor) bt Chen Hong (1, Chn) 5-15, 17-14, 15-9 l Xia Xuanze (5, Chn) bt Kenneth Jonassen (2, Den) 17-14, 12-15, 15-10 l Wong Choong Hann (9, Mas) bt Sony Dwi Kuncoro (6, Ina) 15-8, 15-5 l Bao Chunlai (Chn) bt Mohammed Roslin Hashim (Mas) 15-7, 15-10.

GOLF

SCANDINaViAN MASTERS

MALMO, ROUND II: 136 Nick Dougherty (GBR) l 139 Luke Donald (GBR), Mark James (GBR), Maarten Lafeber (Ned) l 140 Peter Hedblom (Swe), Robert Karlsson (Swe) l 141 Philip Archer (GBR), Arjun Atwal (Ind), Mark Foster (GBR), David Gilford (GBR), Fred Jacobson (Swe), Soren Kjeldsen (Den), Bernhard Langer (Ger), Carlos Rodiles (Esp), Mark Roe (GBR), Adam Scott (Aus), Simon Wakefield (GBR).

BUICK OPEN

GRAND BLANC, ROUND II: 131 Chris DiMarco (US) l 133 David Sutherland (US), Paul Gow (Aus) l 135 Neal Lancaster (US), Andrew Magee (US), Garrett Willis (US) l 136 Paul Goydos (US), Hal Sutton (US), Kenny Perry (US), Danny Briggs (US) l 137 John Daly (US), Paul Azinger (US), Kaname Yokoo (Jpn), Todd Barranger (US), Hank Kuehne (US).

CHESS

DORTMUND OPEN

ROUND II: V. Anand (0.5, Ind) lost to Teimour Radjabov (1, Aze) l Viktor Bologan (1.5, Mda) drew Vladimir Kramnik (1.5, Rus) l Peter Leko (1, Hun) drew Arkadi Naiditsch (0.5, Ger).

BRITISH OPEN

EDINBURGH, FINAL ROUND (Only Indians): Joseph Gallagher (7.5, Sui) drew Abhijit Kunte (8.5, Ind) l Jonathan Rowson (7.5, Sco) drew P. Harikrishna (8, Ind) l Paul Motwani (8, Sco) bt Tejas Bakre (7, Ind) l Ameet Ghasi (7, Eng) drew Surya Sekhar Ganguly (7, Ind) l Peter Sowray (7, Eng) bt Neelotpal Das (6, Ind) l S. Vijayalakshmi (6, Ind) lost to Abdulla al-Rakib (6.5, Ind) l Thomas Rendle (6, Eng) drew Dibyendu Barua (6, Ind) l Laurence Webb (6, Eng) drew Sundararajan Kidambi (6, Ind) l Craig Hanley (6, Eng) drew Nisha Mohota (6, Ind) l Robert Gwaze (5.5, Zim) lost to Gurpreet Pal Singh (6.5, Ind) l Iain Gorlay (5.5, Sco) drew Aarthie Ramaswamy (5.5, Ind) l S. Meenakshi (5.5, Ind) bt David Adams (4.5) l Swati Ghate (5, Ind) drew Samuel Williams (5, Eng) l Thomas Nixon (5, Eng) drew Eesha Karavade (4.5, Ind).

NATIONAL B MEET

R.B. Ramesh (4) bt M Srinivasa Rao (3) l D. P. Singh (3.5) drew G. B. Prakash (3.5) l Swapan Mitra (3) lost to M. R. Venkatesh (4) l V. Saravanan (3.5) drew G.B. Joshi (3.5) l P. Konguvel (4) bt Arjun Tiwari (3) l Anand Awadhia (3) lost to D.V. Prasad (3.5) l Koneru Humpy (3.5) bt Jayant Gokhale (2.5) l C. J Arvind (3) drew Sriram Jha (3) l S. Satyapragyan (3) drew C. Natarajan (3) l Rahul Shetty (3.5) beat Somak Palit (2.5) l Sayantan Dutta (3) drew N. Sudhakar Babu (3) l Deepan Chakravarthy (3.5) bt P. K. Singh (2.5) l Arghayadip Das (2.5) lost to Suvrajit Saha (3.5) l Shasikant Kutwal (3.5) beat Roktim Bandopadhyay (2.5) l C. S. Gokhale (3.5) bt Manoj Mishra (2.5) l E. P. Nirmal (3) drew Nassir Wajih (3) l K. Rathnakaran (3) drew Ramu Kandi (3) l K. Vishveswaran (3.5) beat Biswajit Chatterjee (2.5) l Shankar Roy (3) drew Gurpreet Singh Maras (3). For the book

David Beckham made his Real Madrid debut in their 4-0 victory over the China Dragon team in Beijing on Saturday. Luis Figo, Fernando Morientes (twice) and Javier Portillo scored the goals for the Spanish champions


Top
Email This Page