The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

ATP INDIANAPOLIS CHAMPIONSHIP

ROUND II: Mardy Fish (6, US) bt Chris Guccione (Aus) 7-5, 6-7 (5-7), 6-4 l Andy Roddick (1, US) bt Cyril Saulnier (Fra) 6-7 (7-5), 6-3, 7-6 (7-4) l Jan-Michael Gambill (5, US) bt Thomas Enqvist (Swe) 6-2, 6-2 l Nicolas Kiefer (14, Ger) bt Prakash Amritraj (Ind) 6-3, 6-1 l Wesley Moodie (RSA) bt Brian Vahaly (12, US) 6-3, 4-6, 7-6 (7-1) l Sjeng Schalken (3, Ned) bt Ivan Miranda (Per) 6-3, 6-1.

ROUND I: Gregory Carraz (Fra) bt Noam Okun (Isr) 4-6, 6-3, 6-4 l Ivo Heuberger (Sui) bt Harel Levy (Isr) 6-1, 6-1 l Janko Tipsarevic (Yug) bt Nenad Zimonjic (Yug) 7-6 (7-5), 6-4 l Alex Bogomolov Jr (US) beat Alex Kim (US) 6-3, 1-6, 6-4.

ATP CROATIAn OPEN

UMAG, ROUND I: Stanislas Wawrinka (Sui) bt Roko Karanusic (Cro) 6-4, 6-4 l Filippo Volandri (7, Ita) bt Attila Savolt (Hun) 6-3, 6-0 l Jean-Rene Lisnard (Fra) bt Julian Knowle (Aus) 6-4, 6-3 l Rafael Nadal (6, Esp) bt Adrian Voinea (Rom) 6-3, 1-0 retd l Sasa Tuksar (Cro) bt Albert Montanes (Esp) 7-5 retd l Magnus Norman (Swe) bt Ruben Ramirez Hidalgo (Esp) 4-6, 6-3, 7-5 l David Ferrer (8, Esp) bt Hicham Arazi (Mar) 6-0, 3-1 retd l Fernando Gonzales (2, Chi) bt Lovro Zovko (Cro) 6-4, 6-4.

ATP AUSTRIAN OPEN

KITZBUEHEL, ROUND II: Werner Eschauer (Aus) bt Alex Corretja (12, Esp) 6-4, 6-4 l Feliciano Lopez (13, Esp) bt Florin Mergea (Rom) 6-3, 6-4 l Mariano Zabaleta (9, Arg) bt Victor Hanescu (Rom) 6-2, 7-5.

ROUND I: Nicolas Massu (Chi) bt Stefan Koubek (Aut) 6-4, 3-6, 6-4 l Alex Peya (Aut) bt Galo Blanco (Esp) 4-6, 6-3, 7-6 (8-6) l Luis Horna (Per) bt Daniel Koellerer (Aus) 6-3, 6-2 l Olivier Mutis (Fra) bt Andreas Seppi (Ita) 6-3, 6-4 l Albert Portas (Esp) bt Bohdan Ulihrach (Cze) 6-4, 6-2 l Fernando Verdasco (Esp) bt Anthony Dupuis (Fra) 1-6, 7-6 (7-5), 6-4.

WTA PALO ALTO CHAMPIONSHIP

ROUND I: Alexandra Stevenson (US) bt Teryn Ashley (US) 6-7 (5-7), 6-3, 6-1 l Maria Vento-Kabchi (Ven) bt Nadia Petrova (8, Rus) 6-1, 7-6 (7-4) l Francesca Schiavone (Ita) bt Jill Craybas (US) 6-3, 6-1 l Marie-Gaianeh Mikaelian (Sui) bt Julia Vakulenko (Ukr) 6-1, 6-2 l Alina Jidkova (Rus) bt Sarah Taylor (US) 6-1, 6-4 l Amber Liu (US) bt Tara Snyder (US) 2-6, 6-3, 6-2.

CRICKET

ENGLISH ONE DAY LEAGUE

HOVE: Sussex 169/9. Durham 161 (G. Muchall 58) Sussex won by 8 runs.

FOOTBALL

PRE-SEASON FRIENDLY

SEATTLE: Manchester United 4 (Van Nistelrooy 7, Giggs 28, Solskjaer 39, Bellion 72) Celtic 0.

CALCUTTA LEAGUE

First Division, Group B: Behala Youth 2 Janbazar 1 l Rajasthan 1 Taltala DS 0 l Anishilani 2 Sporting Union 1 l Tangra FC 2 United Students 2

SWIMMING

WORLD CHAMPIONSHIP

BARCELONA, FINALS: MEN: 200m freestyle: 1. Ian Thorpe (Aus) 1:45.14 2. Pieter Van Den Hoogenband (Ned) 1:46.43 3. Grant Hackett (Aus) 1:46.85 l 100m backstroke: 1. Aaron Peirsol (US) 53.61 2 Arkady Vyatchanin (Rus), Matthew Welsh (Aus) 53.92.

MENíS WATER POLO, QUARTER FINALS: Hungary 13 Slovakia 5 l United States 2 Greece 4 l Italy 7 Australia 3 l Spain 3 Serbia Montenegro 7.

WOMEN: 100m breaststroke: 1. Luo Xuejuan (Chn) 1:06.80, 2. Amanda Beard (US) 1:07.42, 3. Leisel Jones (Aus) 1:07.47 l 100m backstroke: 1. Antje Buschschulte (Ger) 1:00.50, 2= Louise Ornstedt (Den) 1:00.86, Katy Sexton (US) 1:00.86 l 1500m freestyle: 1. Hannah Stockbauer (Ger) 16:00.18 2. Hayley Peirsol (US) 16:09.64, 3. Jana Henke (Ger) 16:10.13.

CHESS

BRITISH CHAMPIONSHIP

EDINBURGH, ROUND II: Daniel Gormally (1.5, Eng) drew Stuart Conquest (1.5, Eng) l P. Harikrishna (2, Ind) bt Enamul Hossain (1, Ban) l Neelotpal Das (1.5, Ind) drew Jonathan Rowson (1.5, Sco) l S. Kidambi (1.5, Ind) drew Paul Motwani (1.5, Sco) l Ziaur Rahman (1.5, Ban) drew Stewart Haslinger (1.5, Eng) l Tejas Bakre (1.5, Ind) drew Joseph Gallagher (1.5, Sui) l Adam Hunt (2, Eng) bt Abhijit Kunte (1, Ind) l Aaron Summerscale (2, Eng) bt Peter Sowray (1, Eng) l Swati Ghate (2, Ind) bt Nicholas Pert (1, Eng) l Dibyendu Barua (1, Ind) bt Nicholas Thomas (1, Eng) l S. S. Ganguly (1.5, Ind) bt James Simpson (1, Eng) l Adam Ashton (1, Eng) lost to S. Vijayalakshmi (1, Ind) l Neil McDonald (1, Eng) bt Joe Redpath (1, Sco) l Aarthi Ramaswamy (1.5, Ind) bt Gordon Meyer (0.5, RSA) l Eesha Karavade (0.5, RSA) drew Bret Addison (1, Eng) l Nisha Mohota (1, Ind) bt David Guthrie (0, NZ) l Matthew Simons (0.5, Eng) drew S. Meenakshi (0.5, Ind) l Gurpreet Pal Singh (1, Ind) bt Alan Walton (0, Eng).

ASIAN JUNIOR MEET

NEGOMBO, ROUND VI: BOYS: Abhijit Gupta (4.5, Ind) drew Deepan Chakravarthy (4.5, Ind) l Deep Sengupta (4.5, Ind) drew Akshayraj Kore (4.5, Ind) l Akbarnia Seyed Arash (4, Irn) lost to P. Magesh Chandran (4.5, Ind) l Nguyen Ngoc Truong Son (4, Vie) drew S. Poobesh Anand (4, Ind) l G. Rohit (4, Ind) drew Khamzim Olzhas (4, Kaz) l Chan Tze Wei (3, Vie) lost to Prathmesh Mokal (4, Ind) l D. D. Wijesinghe (3.5, Ind) drew D. R. N. K B. Dehigama (3.5, SL) l S. Arun Prasad (3.5, Ind) bt Chandrasiri Thilina (3, SL) l M. K. Russell (2.5, SL) lost to Hoang Canh Huan (3.5, Vie) l I. T. Palawatta (3.5, SL) bt Sunther Kumar (2.5, SL).

GIRLS: Y. Prathiba (5, Ind) drew Luong Phong Hanh (4.5, Vie) l Kruttika Nadig (4, Ind) drew Tania Sachdev (4.5, Ind) l Saheli Nath (5, Ind) bt Rajmohan Mahima (3.5, Ind) l Donavalli Harika (3, Ind) lost to Kathryn Ann Cruz (4, Phi) l Yasoda U. G. Methmali (3, SL) lost to Mary Ann Gomas (4, Ind) l H. Nilavoli (4, Ind) bt D.M.P. Maheshika (3, SL) l J. Rajasurya (4, Ind) bt L. Ayodya (2.5, SL) l J.E. Kavitha (3.5, Ind) bt Konara Harshani (2.5, SL) l Dissanayaka Rushani (2, SL) lost to N Vinuthna (3, Ind) l B.D. Umesha (2, SL) lost to Wettasighe Samanthi (3, SL).

HOCKEY

CHAMPIONS CHALLENGE

JOHANNESBURG: Malaysia 4 England 1 l New Zealand 2 Spain 3 l South Korea 2 South Africa 3.

 

For the book

The World Cup for the gay and bisexual rugby players will take place in London. Thirty gay rugby clubs from the US, Canada, Argentina, Australia and New Zealand are expected to take part.


Top
Email This Page