The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

STUTTGART OPEN

STUTTGART, semi-finals: Guillermo Coria (2, Arg) bt Feliciano Lopez (Spa) 6-4, 6-0 l Tommy Robredo (9, Spa) bt Fernando Gonzalez (6, Chi) 6-2, 4-1 (Gonzalez withdrew due to injury).

ATP DUTCH OPEN

AMSTERDAM, semi-finals: Nicolas Massu (7, Chi) bt Luis Horna (Per) 6-3, 4-0 retd l Raemon Sluiter (6, Ned) bt Albert Montanes (Spa) 7-6 (7-4), 1-6, 6-3.

FED CUP, WORLD GROUP PLAY-OFFS

JAKARTA, Germany bt Indonesia 3-2 (Indonesian names first): Wynne Prakusya lost to Anca Barna 6-4, 0-6, 4-6 l Angelique Widjaja lost to Barbara Rittner 4-6, 1-6 l Angelique Widjaja bt Anca Barna 6-3, 6-1 l Wynne Prakusya lost to Barbara Rittner 4-6, 6-2, 3-6 l Prakusya/Widjaja bt Vanessa Henke/Angelika Roesch 6-2, 6-2 l GIFU, Japan lead Sweden 2-0 (Japanese names first): Shinobu Asagoe bt Sofia Arvidsson 6-3, 7-5 l Ai Sugiyama bt Hanna Nooni 6-3, 6-4l WINTERTHUR, Switzerland lead Israel 1-0 (Swiss names first) Patty Schnyder bt Tzipi Obziler 6-1, 7-5 l NEUDORFL, Austria lead Canada 1-0 (Austrian names first): Patricia Wartusch bt Maureen Drake 6-3, 6-7 (3-7), 6-2 l VARAZDIN, Croatia lead Brazil 2-0 (Croatian names first): Silvija Talaja bt Bruna Colosio 7-6 (7-5), 6-3 l Karolina Sprem bt Joana Cortez 6-1, 6-0 l WOLLONGONG, Australia and Colombia were tied at 1-1 (Australian names first): Samantha Stosur lost to Fabiola Zuluaga 6-4, 1-6, 4-6 l Alicia Molik bt Catalina Castano 7-6 (8-6), 4-6, 6-2 l PILAR, Argentina and Hungary were tied at 1-1 (Argentine names first): Clarisa Fernandez bt Rita Kuti is 6-3, 6-1 l Natalia Gussoni lost to Petra Mandula 3-6, 4-6 l QUARTER FINALS: WASHINGTON, US lead Italy 2-0 (US names first): Meghann Shaughnessy bt Francesca Schiavone 6-3, 6-4 l Chanda Rubin bt Rita Grande 6-3, 6-3 l PORTOROZ, Russia lead Slovenia 2-0 (Slovenian names first): Maja Matevzic lost to Anastasia Myskina 4-6, 1-6 l Katarina Srebotnik lost to Elena Dementieva 1-6, 3-6 l CHARLEROI, Belgium lead Slovakia 1-0 (Belgian names first): Justine Henin-Hardenne bt Janette Husarova 7-5, 6-4l OVIEDO, France lead Spain 2-0 (Spanish names first) Magui Serna lost to Nathalie Dechy 3-6, 4-6 l Maria Sanchez-Lorenzo lost to Amelie Mauresmo 3-6, 3-6.

FOOTBALL

CONCACAF GOLD CUP

FOXBORO, quarter-finals:United States 5 (Landon Donovan 22, 25, 55, 76, Steve Ralston 42) Cuba 0 l El Salvador 2 (Gilberto Murgas 34 penalty, Alfredo Pacheco 54) Costa Rica 5 (Erick Scott 11, Walter Centeno 45+2, 68) l Brazil 2 (Kaka 42, 66) Colombia 0

SWIMMING

WORLD CHAMPIONSHIP

BARCELONA, Menís 25 km open water: 1.Yury Kudinov (Rus) 5:: 2: 20 2.David Meca (Spa) 5::02:20.4 3.Petar Stoichev (Bul) 5::02:20.6 l Womenís 25 km open water: 1.Edith van Dijk (Ned) 5::35:43.5 2.Britta Kamrau (Ger) 5:35:46. 3.Angela Mauer (Ger) 5:35:46.5 l Menís 10m platform diving final: 1.Alexandre Despatie (Can) 716.91 points 2.Mathew Helm (Aus) 697.74 3.Tian Liang (Chn) 696.06.

ATHLETICS

MADRID GRAND PRIX

MADRID, Menís 200m1.Frank Fredericks (Nam) 20.24 seconds 2.Francis Obikwelu (Por) 20.59 3.Claudio Roberto Souza (Bra) 20.70 l 400m 1.Alleyne Francique (Grn) 44.78 2.Derrick Brew (US) 45.03 3.Brandon Simpson (Jam) 45.17 l 800m 1.Mbulaeni Mulaudzi (RSA) 1:44.42 2.Hezekiél Sepeng (RSA) 1:44.53 3.Wilson Kipketer (Den) 1:45.03 l 1,500 m 1.Juan Carlos Higuero (Spa) 3:34.54 2.Abdelkader Hachlaf (Mor) 3:35.03 3.Michael East (GBR) 3:35.49 l 3,000m 1.Luke Kipkosgei (Ken) 7:49.39 2.David Chemweno (Ken) 7:49.72 3.Sergiy Lebid (Ukr) 7:49.84 l 110m hurdles: 1.Maurice Wignall (Jamaica) 13.39 2.Arend Watkins (US) 13.55 3.Micah Harris (US) 13.65 l 400m hurdles: 1.Bershawn Jackson (US) 48.23 2.Periklis Iakovakis (Gre) 48.51 3.Ian Weakley (Jam) 49.04 l High jump 1.Matt Hemingway (US) 2.30 metres 2. Mikhail Tsvetkov (Rus) 2.30 3.James Nieto (US) 2.30 l Pole vault 1.Aleksandr Averbukh (Isr) 5.93 2.Nick Hysong (US) 5.78 3.Vadim Strogalyov (Rus) 5.73 l Long jump: 1.Joan Lino Martinez (Cub) 8.20 2.Savante Stringfellow (US) 8.13 3.Yago Lamela (Spa) 8.09 l Shot put 1.Manuel Martinez (Spa) 20.96 2.Christian Cantwell (US) 20.89 3.Kevin Toth (US) 20.87 l Discus 1. Robert Fazekas (Hungary) 67.07 2. Virgilijus Alekna (Lithuania) 66.20 3. Dmitriy Shevchenko (Russia) 65.02 l Womenís event: 200m 1.Kim Gevaert (Bel) 22.66 2.Natalya Safronnikova (Blr) 23.00 3.Lauren Hewitt (Aus) 23.18 l 800m 1.Maria de Lourdes Mutola (Moz) 1:55.55 2.Faith Macharia (Ken) 1:59.67 3.Hayley Tullett (GBR) 2:00.49 l 1,500m1.Suzy Favor Hamilton (US) 4:02.89 2.Joanne Pavey (GBR) 4:03.91 3.Yuliya Kosenkova (Rus) 4:04.38 l 3,000m 1.Benita Johnson (Aus) 8:38.45 2.Zhor El Kamch (Mor) 8:42.46 3.Olga Yegorova (Rus) 8:51.44 l 100mhurdles 1.Brigitte Foster (Jam) 12.62 2.Donica Merriman (US) 12.69 3.Glory Alozie (Spa) 12.75 l Long jump: 1.Inessa Kravets (Ukr) 6.76 2.Jade Johnson (GBR) 6.69 3.Elva Goulbourne (Jam) 6.68 l Javelin: 1.Nikolett Szabo (Hun) 62.12 2.Tatyana Shikolenko (Rus) 61.55 3.Laverne Eve (Bah) 59.68.

CHESS

ASIAN JUNIOR CHAMPIONSHIP

NEGOMBO (SRI LANKA), Boysí Round II: Nguyen Ngoc Truong 2.0 (Vie) bt S. Arun Prasad 1.0 (Ind) l Abhijit Gupta 1.0 (Ind) lost to P. Magesh Chandran 2.0 (Ind) l Himanshu Kumar (Ind) 1.0 lost to J. Deepan Chakkravarthy 2.0 (Ind) l Deep Sengupta 1.0 (Ind) lost to Akbarnia Seyed Arash 2.0 (Iri) l Wijesinghe D D 1.0 (SL) lost to P. Mokal 2.0 (Ind) l S. Poobesh Anand 2.0 (Ind) bt Hoang Canh-huan 1.0 (Vie) l Wijethunga C 1.0 (SL) lost to Akshay Raj Kore 2.0 (Ind) l O. Khamzim 2.0 (Kaz) bt Dimuthu Priyadarshana 1.0 (SL) l G. Rohit 1.5 (Ind) bt Foudzi Johan Iskanda (Mas) 0.5 l Girlsí Round II: D. Harika 2.0 (Ind) bt H. Nilavoli 1.0 (Ind), Saheli Nath 1.0 (Ind) lost to Tania Sachdev (2.0) l Y. Prathiba 2.0 (Ind) bt Mahima Rajmohan 1.0 (Ind) l J. E. Kavitha 1.0 (Ind) lost to Kruttika Nadig 2.0 (Ind) l Luong Phong-hanh 2.0 (Vie) bt N. Vinuthna 1.0 (Ind) l J. Rajasurya 1.5 (Ind) drew with Mary Ann Gomes 1.5 (Ind) l W. Chinthamani 1.5 (SL) bt L Ayodya 0.5 (SL).

GOLF

BRITISH OPEN

SANDWICH, Round III leaders: 212 Thomas Bjorn (Den) l 213 Davis Love III (US) l 214 Ben Curtis (US), Sergio Garcia (Spa), Kenny Perry (US), Vijai Singh (Fij), Tiger Woods (US) l 215 S.K.Ho (Kor), Phillip Price (GBR) l 216 Gary Evans (GBR), Pierre Fulke (Swe), Fredrik Jacobson (Swe), Peter Lonard (Aus) l 217 Stuart Appleby (Aus), Chad Campbell (US), Fred Couples (US), Nick Faldo (GBR)

For the book

Tamil Nadu's Pradeep John and A. Manoharan will represent India in the 2003 world tour for men's beach volleyball. The first leg of the tour will commence on July 25 in Portugal. The second one kicks off on August 1 in Austria.


Top
Email This Page