The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

 

GOLF

BRITISH OPEN

SANDWICH, Round I leaders: 68 Hennie Otto (RSA) l 69 Davis Love III (US), Greg Norman (Aus) l 70 S.K.Ho (Kor), Fredrik Jacobson (Swe) l 71 Fred Couples (US), Gary Evans, Mathias Gronberg (Swe), Charles Howell III (US), Thomas Levet (Fra), Scott McCarron (US), Tom Watson (US) l 72 Ben Curtis (US), Jesper Parnevik (Swe), John Rollins (US), Nobuhitu Sato (Jpn), Katsuyoshi Tomori (Jpn), Andrew Oldcorn (GBR) l 73 Robert Allenby (Aus), Thomas Bjorn (Den), Steve Flesch (US), Mark Foster (GBR), Sergio Garcia (Spa), Retief Goosen (RSA), Skip Kendall (US), Peter Lonard (Aus), Sandy Lyle (GBR), David Lynn (GBR) , Gary Murphy (Irl), Mark O’Meara (US), Craig Parry (Aus), Marco Ruiz (Par), Tiger Woods (US), Ian Woosnam (GBR) l 74 Chad Campbell (US), Kenneth Ferrie (GBR), Alastair Forsyth (GBR), Jim Furyk (US), Soren Kjeldsen (Den), Stephen Leaney (Aus), Justin Leonard (US), Len Mattiace (US), Phil Mickelson (US), Jarrod Moseley (Aus), Jose Maria Olazabal (Spa), Corey Pavin (US), Kenny Perry (US), Nick Price (Zim), Phillip Price (GBR), Andrew Raitt (GBR), Chris Smith (US), Mike Weir (Can), A-Gary Wolstenholme (GBR) l 75 Stuart Appleby (Aus), Angel Cabrera (Arg), Stewart Cink (US), Darren Clarke (GBR), John Daly (US), Fred Funk (US), Padraig Harrington (Irl), Jonathan Kaye (US), Eduardo Romero (Arg), Vijai Singh (Fij), Anthony Wall (GBR) l 76 Rich Beem (US), Markus Brier (Aut), Luke Donald (GBR), Nick Faldo (GBR), Niclas Fasth (Swe), Todd Hamilton (US), Anders Hansen (Den), Dudley Hart (US), Lee Janzen (US), Shingo Katayama (Jpn), Bernhard Langer (Ger), Cameron Percy (Aus), Hal Sutton (US), Duffy Waldorf (US), Lee Westwood (GBR), Adam Mednick (Swe), Mathew Goggin (Aus) l 77 Steven Bowditch (Aus), Tom Byrum (US), K.J.Choi (Kor), Jose Coceres (Arg), Brian Davis (GBR), Joe Durant (US), Gary Emerson (GBR), Bob Estes (US), Brad Faxon (US), Peter Fowler (Aus), Pierre Fulke (Swe), David Howell (GBR), Trevor Immelman (RSA), Raphael Jacquelin (Fra), Tom Lehman (US), Paul McGinley (Irl), Mark Roe (GBR), David Smail (NZ), Christopher Smith (GBR) l 78 Mark Calcavecchia (US), Michael Campbell (NZ), Ben Crane (US), Robert-Jan Derksen (Ned), Ernie Els (RSA), J.L.Lewis (US), Peter O’Malley (Aus), Craig Perks (NZ), Ian Poulter (GBR), Chris Riley (US), Charl Schwartzel (RSA), Jeff Sluman (US), Steen Tinning (Den), Scott Verplank (US) l 79 A-Ricky Barnes (US), Chris DiMarco (US), Andrew George (GBR), Mark McNulty (Zim), Marten Olander (Swe), Greg Owen (GBR), Justin Rose (GBR), Rory Sabbatini (RSA), Hideto Tanihara (Jpn), Paul Wesselingh (GBR) l 80 Bradley Dredge (GBR), Ignacio Garrido (Spa), Jay Haas (US), Soren Hansen (Den), Euan Little (GBR), Jyoti Randhawa (Ind), Mark Smith (GBR), David Toms (US) l 81 Cliff Kresge (US), Paul Lawrie (GBR), Hirofumi Miyase (Jpn), Iain Pyman (GBR) l 82 A-Scott Godfrey (GBR), Malcolm Mackenzie (GBR), Rolf Muntz (Ned), Nick O’Hern (Aus), Adam Scott (Aus), Toru Taniguchi (Jpn), Simon Wakefield (GBR), Adam Le Vesconte (Aus) l 83 David Duval (US), Philip Golding (GBR), Shigeki Maruyama (Jpn), Noboru Sugai (Jpn), Anthony Sproston (GBR) l 85 Robert Coles (GBR) l 86 Steve Elkington (Aus), Charles Challen (GBR).

SWIMMING

WORLD CHAMPIONSHIPS

BARCELONA, Men’s one metre springboard diving final: 1.Xu Xiang (Chn) 431.94points 2.Wang Kenan (Chn) 412.41 3.Joona Puhakka (Fin) l Duet final: 1.Anastasia Davydova/Anastasia Yermakova (Rus) 99.084pts 2.Miya Tachibana/Miho Takeda (Jpn) 98.084 3.Gemma Mengual/Paola Tirados (Spa) 96.667.

FOOTBALL

CONCACAF GOLD CUP

MIAMI, Colombia 1 (Mauricio Molina 79) Guatemala 1 (Carlos Ruiz 21 pen) l Mexico 0 Honduras 0

calcutta league

Super Div: Railway FC 0 Tollygunge Agragami 0 l First div. Group A SAIL 1 (Sundarlal Hembram) Aryan 1 (Rakesh Das) l Howrah Union 2 Eastern Coalfields 1 l Group B: Bata 5 (Biswajit Biswas 3, Chandan Das, Amit Pal) Garalgacha 1 (Naba Kumar Sil) l Behala Youth 1 ( Manas Dhar) Aikya Sammelani 1 ( Mihir Barua) l Barisha 1 ( Robin Ghosh Dastidar) Milan Samity 0 l Taltala DS 1 ( Mrinmoy Chakroborty) Sporting Union 0 l Rajasthan 2 ( Bappaditya Khanra 2) Tangra FC 0.

CRICKET

TOUR MATCH

TAUNTON, Match drawn. South Africa 326/4 decl. and 245/4 decl.; Somerset 245/7 decl. and 109/3.

COUNTY CHAMPIONSHIP

DAY III, DIVISION I: BLACKPOOL: Kent 602/6 decl. (E.Smith 203, M.Walker 150, M.Ealham 95, G.Jones 66 n.o.). Lancashire 347/7 (M.Chilton 114, C.Schofield 66, C.Hooper 60) l LEICESTER: Leicestershire 320 (P.DeFreitas 103, D.Stevens 51) and 186/5 (D.Stevens 50). Sussex 416 (A.Cottey 147, M.Prior 96, R.Montgomerie 52; P.DeFreitas 5/55) l SOUTHGATE: Warwickshire 496 (D.Brown 113, A.Giles 96, T.Frost 84). Middlesex 244/8 (A.Giles 4/75) l DIVISION II: CHESTER-LE-STREET: Yorkshire 448 (C.White 135 n.o., A.McGrath 86, A.Gray 60) and 103/6. Durham 327 (M.Gough 54, G.Pratt 51, G.Bridge 50; S.Kirby 4/93) l SOUTHAMPTON: Glamorgan 437 (M.Maynard 129, A.Dale 123) and 33/3. Hampshire 185 (M.Kasprowicz 5/48) and 449 (N.Pothas 121, D.Mascarenhas 75, R.Hindley 68 n.o., S.Katich 53; R.Croft 5/117) l WORCESTER: Derbyshire 163 (M.Mason 5/43) and 51/5 (Kabir Ali 3/27). Worcestershire 301 (S.Rhodes 81 n.o., Kabir Ali 68; D.Cork 4/60).

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

DIVISION I: CHELMSFORD: Essex 252/8 (N.Hussain 98). Gloucestershire 255/3 (C.Spearman 101, I.Harvey 96). Gloucestershire bt Essex by 7 wkts. Gloucestershire 4 points.

TENNIS

ATP DUTCH OPEN

AMSTERDAM, Round II: Ruben Ramirez Hidalgo (Spa) bt Juan Ignacio Chela (3, Arg) 6-1, 6-1 l Raemon Sluiter (6, Ned) bt Stanislaus Wawrinka (Swi) 6-1, 6-4 l Albert Montanes (Spa) bt Giorgio Galimberti (Ita) 6-4, 6-3 l Markus Hipfl (Aut) leads John van Lottum (Ned) 2-1, play suspended because of rain.

ATP STUTTGART MEET

Quarter finals: Tommy Robredo (9, Spa) bt Filippo Volandri (Ita) 6-4, 6-2.

For the book

India will participate in the world wrestling championships in freestyle, Greco Roman and the women’s events in Turkey from August 22 to 31, according to the Wrestling Federation of India.


Top
Email This Page