The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

ATP SWISS OPEN

GSTAAD, Semi-final: Jiri Novak (3, Cze) bt Radek Stepanek (8, Cze) 7-5, 6-1 l Quarter finals: Jiri Novak (3, Cze) bt Juan-Ignacio Chela (5, Arg) 6-3, 6-3 l Radek Stepanek (8, Cze) bt Rainer Schuettler (2, Ger) 6-4, 6-2 l Roger Federer (1, Sui) bt David Sanchez (Spa) walkover l Gaston Gaudio (4, Arg) bt Stefan Koubek (Aut) 6-3, 6-1.

ATP SWEDISH OPEN

BASTAD, Quarter finals: Nicolas Lapentti (6, Ecu) bt Rafael Nadal (Spa) 3-6, 6-3, 7-6 (8-6) l Mariano Zabaleta (5, Arg) bt Mikhail Youzhny (4, Rus) 4-6, 7-5, 6-1 l Carlos Moya (1, Spa) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-4, 6-3 l Tommy Robredo (2, Spa) bt Filippo Volandri (Ita) 6-4, 6-4.

HALL OF FAME CHAMPIONSHIP

LONDON, Quarter finals: Juergen Melzer (8, Aut) bt Jeff Salzenstein (US) 7-5, 7-6 (9-7) l Gregory Carraz (Fra) bt Justin Gimelstob (7, US) 2-6, 6-1, 7-6 (7-3) l Robby Ginepri (4, US) bt Ivar Miranda (Per) 7-5, 6-2.

WTA PALERMO INTERNATIONAL

PALERMO, Quarter-finals: Katarina Srebotnik (4, Slo) bt Yuliana Fedak (Ukr) 7-5, 2-6, 6-1 l Dinara Safina (9, Rus) bt Francesca Schiavone (3, Ita) 6-3, 6-2 l Ludmila Cervanova (Svk) bt Henrieta Nagyova (Svk) 6-1, 3-6, 7-5 l Anabel Medina Garrigues (Spa) bt Virginie Razzano (8, Fra) 2-6, 6-1, 7-6 (7-3).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIV I: At Maidstone: Kent 362 (E. Smith 149, G. Jones 82; D. Vettori 4/74) & 418/3 decl. (R. Key 140, E. Smith 113, A. Symonds 103); Nottinghamshire 156 (J. Gallian 51; M. Sami 8/64) & 337 (J. Gallian 106, K. Pietersen 62, C. Cairns 58; M. Sami 7/50). Kent won by 287 runs l At Southgate: Middlesex 620/7 decl. (A. Strauss 147, D. Nash 103 n.o., E. Joyce 102, P. Weekes 75); Leicestershire 447 (V. Sehwag 130, J. Maubders 55, B. Hodge 52, P. Nixon 52 n.o.; C. Keegan 6/144) & 148/2 (D. Maddy 74 n.o., B. Hodge 57 n.o.) l At Arundel: Essex 340 (N. Hussain 95, G. Napier 89 n.o.; J. Lewry 5/72) & 254/6 (A. Grayson 71, A. Flower 54, A. Habib 53; M. Davis 3/44); Sussex 359 (P. Cottey 107, T. Ambrose 88; S. Brant 3/53, A. Grayson 4/47) l At Edgbaston: Surrey 355 (A. Hollioake 88, A. Stewart 74; N. Carter 5/75) & 450/5 decl. (M. Ramprakash 182 n.o., M. Butcher 118, A. Mahmood 50 n.o.). Warwickshire 245 (D. Brown 61; A. Mahmood 4/61, Bicknell 3/62) & 304/5 (M. Powell 91, I. Bell 71, M. Waugh 51, I. Trott 51) l DIV II: At Derby: Derbyshire 89 (J. Lewis 6/48, I. Harvey 3/18) & 356 (M. Di Venuto 148, L. Sutton 81 n.o.; M. Ball 4/65, I. Harvey 3/58); Gloucestershire 277 (C. Spearman 85; D. Cork 4/75) & 171/5 (J. Rhodes 62 n.o.). Gloucestershire won by 5 wkts. l At Chester-le-Street: Durham 327 (G. Pratt 150; M. Cawdron 6/87) & 199 (M. Gough 53; J. Brown 7/69); Northamptonshire 322 (P. Jaques 109) & 206/2 (P. Jaques 81, M. Hussey 72) l At Cardiff: Glamorgan 349 (R. Croft 122; N. McLean 5/79, I. Blackwell 3/93) & 307 (M. Maynard 101, J. Maher 62; N. McLean 4/84, K. Dutch 3/56); Somerset 233 (I. Blackwell 82, M. Burns 50; M. Kasprowicz 4/53) & 129/3.

FOUR-DAY TOUR MATCH

DARWIN, Day III: Northern Territory Chief Ministerís XI 189 (M. Clarke 79) & 136. Bangladesh 139 and 90/4 (J. Omar 44).

GOLF

scottish open

LOCH LOMOND, Round II: 131 Ernie Els (RSA) l 135 Phillip Price (GBR), Terry Price (Aus) l 136 Tim Clark (RSA) l 137 Bradley Dredge (GBR) l 138 Peter Lonard (Aus), Ian Poulter (GBR), Martin Maritz (RSA) l 139 Darren Clarke (GBR), Ian Garbutt (GBR), David Howell (GBR), Brett Rumford (Aus), Jarmo Sandelin (Swe) l 140 Nicolas Colsaerts (Bel), John Daly (US), Peter Hedblom (Swe), Iain Pyman (GBR), Mark Roe (GBR), Robert Karlsson (Swe), David Lynn (GBR), Shaun Webster (GBR) l 141 Alastair Forsyth (GBR), Colin Montgomerie (GBR), Carl Pettersson (Swe), Anders Hansen (Den), Scott Henderson (GBR), Brian Davis (GBR), Paul Eales (GBR), Fredrik Andersson (Swe).

GREATER MILWAUKEE OPEN

MILWAUKEE, Round II: 132 Jay Don Blake (US) l 133 Brett Quigley (US), Jerry Kelly (US), Patrick Sheehan (US) l 135 Loren Roberts (US), Joey Sindelar (US), Steve Allan (Aus), Shigeki Maruyama (Jpn), Joel Edwards (US), Heath Slocum (US), Tommy Armour III (US) l 136 Kenny Perry (US) l 137 Robert Gamez (US), Todd Fischer (US), Dennis Paulson (US), Mark Calcavecchia (US), Arron Oberholser (US), Carlos Franco (Par) l 138 Kent Jones (US), Michael Muehr (US), K.J. Choi (Kor), Richard S. Johnson (Swe), David Sutherland (US), Scott Hoch (US), Billy Andrade (US), J.P. Hayes (US), Rocco Mediate (US), Kenneth Staton (US) l 140 Steven Alker (NZ), Greg Chalmers (Aus), Brenden Pappas (RSA), Deane Pappas (RSA) l 141 Stephen Ames (Tri), Gavin Coles (Aus), Hidemichi Tanaka (Jpn) l 142 Grant Waite (NZ), John Senden (Aus), Kenichi Kuboya (Jpn).

CHESS

NORTH SEA CUP

ESBJERG, (Denmark), Round VIII: Alexey Dreev (6, Rus) bt K. Sasikiran (5.5, Ind) l Peter Heine Nielsen (3.5, Den) drew Luke McShane (6, Eng) l Curt Hansen (4.5, Den) drew Bruzon Lazaro (3, Cub) l Leneir Dominiguez (3.5, Cub) drew Michal Krasenkow (3.5, Pol) l Lars Schandorff (3, Den) drew Koneru Humpy (1.5, Ind).

FOOTBALL

WOMENíS WORLD CUP QUALIFIER

TOKYO, Play-off second leg: Japan 2 (Homare Sawa 56, Karina Maruyama 83) Mexico 0. (First leg result: 2-2 in Mexico City. Japan qualify).

calcutta league

Super Division: Railway FC 1 (Dinesh Shaw) Ever-ready 0 l Wari AC 1 (HImadri Chakraborty) Bhratri Sangha 1 (Seikh Ohidul Islam) l First Division, Group A: Peerless 2 Milan Bithee 1 l FCI 2 (Ashim Chakraborty, Sandip Karmakar) CFC 0 l BNR 1 (Bolai Mondal) Sonali Shibir 0.

For the book

Pondicherry chief minister N. Rangasamy said on Saturday that a cricket stadium would be constructed in Thattanchavady in the Union Territory. the site for the stadium would be acquired in six months.

Top
Email This Page