The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

GOLF

SCOTTISH OPEN

LOCH LOMOND, Round I leaders: 64 Ernie Els (RSA) l 66 David Howell (GBR) l 67 Martin Maritz (RSA), Peter O’Malley (Aus), Phillip Price (GBR), Terry Price (Aus), Brett Rumford (Aus) l 68 Tim Clark (RSA), Paul Eales (GBR), Peter Hedblom (Swe) l 69 Darren Clarke (GBR), Julien Clement (Swi), Nicolas Colsaerts (Bel), Marcel Siem (Ger), Paul Casey (GBR), Bradley Dredge (GBR), Carl Pettersson (Swe), Iain Pyman (GBR), Julien van Hauwe (Fra) l 70 Fredrik Andersson (Swe), a-Ricky Barnes (US), Klas Eriksson (Swe), Gregory Havret (Fra), Scott Henderson (GBR), Mikael Lundberg (Swe), David Lynn (GBR), Gary Murphy (Irl), Ian Poulter (GBR), Raymond Russell (GBR), Adam Scott (Aus), Steve Webster (GBR), Peter Lonard (Aus), John Rollins (US), A-Stuart Wilson (GBR), Ian Garbutt.

GREATER MILWAUKEE OPEN

MILWAUKEE, Round I leaders: 64 Jay Don Blake (US) l 65 Kirk Triplett (US) l 66 Shigeki Maruyama (Jpn), Joel Edwards (US), Jerry Kelly (US), Brett Quigley (US), Kenneth Staton (US) l 67 Mark Calcavecchia (US), Notah Begay III (US), Tommy Armour III (US), Kent Jones (US), Joey Sindelar (US), Billy Mayfair (US) l 68 Dennis Paulson (US), Billy Andrade (US), Patrick Sheehan (US), Willie Wood (US), Kelly Gibson (US), Michael Muehr (US), Ian Leggatt (Can), Peter Jacobsen (US) l 69 Mike Hulbert (US), David Sutherland (US), Kenny Perry(US), Hal Sutton (US), Gene Sauers (US), Rocco Mediate (US), Pat Bates (US), Arron Oberholser (US), John Morse (US), Kaname Yokoo (Jpn), Robert Gamez (US), Loren Roberts (US), Spike McRoy (US), Joe Durant (US), Doug Barron (US), John Senden (Aus), Richard S. Johnson (Swe), Jim Carter (US), Todd Fischer (US), Deane Pappas (RSA), Steven Alker (NZ), Steve Allan (Aus), Simon Nash (Aus) l 70 Stephen Ames (Tri), Carlos Franco (Par), Greg Chalmers (Aus), K.J. Choi (Kor), Grant Waite (NZ) l 71 David Frost (RSA), Gavin Coles (Aus) l 72 Akio Sadakata (Jpn), Hidemichi Tanaka (Jpn), Kenichi Kuboya (Jpn), Brenden Pappas (RSA), Anthony Painter (Aus) l 73 Richard Zokol (Can), James H. McLean (Aus), Paul Gow (Aus) l 74 Alex Cejka (Ger), Yusaku Miyazato (Jpn) l 75 Gabriel Hjertstedt (Swe) l 79 Taichiro Kiyota (Jpn).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

Day II, DIVISION I: MAIDSTONE: Kent 362 (E.Smith 149, G.Jones 82; D.Vettori 4/74) and 418/3 decl (R.Key 140, E.Smith 113, A.Symonds 103); Nottinghamshire 156 (J.Gallian 51; Mohammad Sami 8/64) and 29/2 l SOUTHGATE: Middlesex 620/7 decl (A.Strauss 147, D.Nash 103 n.o., E.Joyce 102, P.Weekes 75); Leicestershire 221/3 (V.Sehwag 130, J.Maubders 55; C.Keegan 3/68) l ARUNDEL: Essex 340 (N.Hussain 95, G.Napier 89 n.o.; J.Lewry 5/72); Sussex 282/8 (P.Cottey 107, T.Ambrose 88; S.Brant 3/53, A.Grayson 3/30) l EDGBASTON: Surrey 355 (A.Hollioake 88, A.Stewart 74; N.Carter 5/75) and 282/3 (M.Ramprakash 121 n.o., M.Butcher 118). Warwickshire 245 (D.Brown 61; Azhar Mahmood 4/61, Bicknell 3/62) l DIVISION II: DERBY: Derbyshire 89 (J.Lewis 6/48, I.Harvey 3/18) and 226/4 (M.Di Venuto 116 n.o.; I.Harvey 3/45). Gloucestershire 277 (C.Spearman 85; D.Cork 4/75) l CHESTER-LE-STREET: Durham 327 (G.Pratt 150; M.Cawdron 6/87) vs Northamptonshire 320/8 (P.Jaques 109) l CARDIFF: Glamorgan 349 (R.Croft 122; N.McLean 5/79, I.Blackwell 3/93) and 113/3; Somerset 233 (I.Blackwell 82, M.Burns 50; M.Kasprowicz 4/53).

FOUR-DAY TOUR MATCH

DARWIN, Day II: Northern Territory Chief Minister’s XI 189 (Michael Clarke 79) and 32/3. Bangladesh 139.

FOOTBALL

calcutta league

First division, Group A: George Telegraph 2 (Amit Biswas, Habib Ali) Customs 0 l Salkia Friends 1 (Sujoy Malo) City AC 0 l Kalighat 0 Eastern Coalfields 0 l Khidirpur SC 1 (Shyam Sundar Das) Police AC 0 l Aryan 1 (Rakesh Das) Howrah Union 0

CHESS

north sea cup

Ebsjerk (Denmark), Round VII:K. Sasikiran (5.5, Ind) drew Peter Heine Nielsen (3) l Luke McShane (5.5, GBR) bt Lars Schandorff (2.5, Den) l Alexey Dreev (5, Rus) bt Curt Hansen (4, Den) l Koneru Humpy (1) lost to Dominiguez Lenier (3, Cub) l Michal Krasenkow (3, Pol) drew Bruzon Lazaro (2.5, Cub).

TENNIS

ATP SWISS OPEN

GSTAAD, Round II: Roger Federer (1, Swi) bt Jean-Rene Lisnard (Fra) 6-1, 6-2 l Rainer Schuettler (2, Ger) bt Christophe Rochus (Bel) 6-3, 7-6 (8-6) l Radek Stepanek (8, Cze) bt Michel Kratochvil (Swi) 6-3, 7-6 (7-5) l David Sanchez (Spa) bt Alex Corretja (7, Spa) 6-4, 6-4.

WTA PALERMO INTERNATIONAL

PALERMO, Round II: Francesca Schiavone (3, Ita) bt Adriana Serra Zanetti (Ita) 6-2, 6-1 l Yuliana Fedak (Ukr) bt Renata Voracova (Cze) 6-3, 7-6 (7-4) l Dinara Safina (9, Rus) bt Claudine Schual (Lux) 7-5, 6-4 l Henrieta Nagyova (Svk) bt Emilie Loit (7, Fra) 6-3, 6-2.

HALL OF FAME CHAMPIONSHIP

LONDON, Round II: Robby Ginepri (4, US) bt Dennis Van Scheppingen (Ned) 6-4, 7-6 (7-3) l Juergen Melzer (8, Aut) bt Julian Knowle (Aut) 6-3, 5-7, 6-4 l Jeff Salzenstein (US) bt Alex Kim (US) 6-1, 5-7, 6-3 l Ivan Miranda (Per) bt Andrei Stoliarov (Rus) 7-6 (7-3), 6-1 l Gregory Carraz (Fra) bt Chris Guccione (Aus) 6-7 (5-7), 7-6 (7-5), 6-4 l Justin Gimelstob (US) bt Zack Fleishman (US) 1-6, 6-3, 6-3 l Quarter finals: Bob Bryan (US) bt Cyril Saulnier (Fra) 6-4, 6-3.

ATP SWEDISH OPEN

BASTAD, Round II: Carlos Moya (1, Spa) bt Robin Soderling (Swe) 6-3, 6-4 l Jonas Bjorkman (Swe) bt David Ferrer (Spa) 6-2, 6-1 l Tommy Robredo (2, Spa) bt Hicham Arazi (Mor) 4-6, 6-2, 6-4 l Filippo Volandri (Ita) bt Olivier Mutis (Fra) 6-3, 6-0.

For the book

Pierre van Hooijdonk is leaving Feyenoord to sign a two-year contract with Turkish side Fenerbahce, the Dutch club said on Friday. He scored 52 goals in 61 league matches for Feyenoord to help them win the 2002 Uefa Cup.


Top
Email This Page