The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

ATHLETICS

LAUSANNE GRAND PRIX

MENíS

400 metres hurdles: 1. Felix Sanchez (Dom) 47.08 secs 2. Dean Grffiths (Jam) 48.83 3.Danny McFarlane (Jam) 48.99 l 1,500 metres: 1. Cornelius Chirchir (Ken) three minutes 34.06 seconds 2. Bernard Lagat (Ken) 3:34.27 3. Laban Rotich (Ken) 3:34.35 l 110 metres hurdles: 1. Allen Johnson (US) 13.06 2. Stanislavs Olijars (Lat) 13.08 3. Xiang Liu (Chi) 13.17 l 5,000 metres: 1. Kenenisa Bekele (Eth) 13:06.04 2. Sammy Kipketer (Ken) 13:07.78 3. Leonard Mucheru (Ken) 13:08.50 l 200 metres: 1. Coby Miller (US) 20.04 2. Darvis Patton (US) 20.14 3. Ramon Clay (US) 20.34 l 3,000 metres steeplechase: 1. Ezekiel Kemboi (Ken) 8:06.37 2. Kipkirui Misoi (Ken) 8:10.83 3. Paul Koech (Ken) 8:15.00 l Triple jump: 1. Marian Oprea (Rom) 17.32 2. Kenta Bell (US) 16.92 3. Alexander Martinez (Cub) 16.85 l Discus: 1. Robert Fazekas (Hun) 64.98 metres 2. Lars Riedel (Ger) 64.29 3. Michael Mollenbeck (Ger) 63.61 l 100 metres: 1. Deji Aliu (Ngr) 10.04 2. Bernard Williams (US) 10.10 3. Maurice Greene (US) 10.11 l 800 metres: 1. Wilfred Bungei (Ken) 1:44.53 2. Andre Bucher (Swi) 1:44.86 3. Nicolas Wachira (Ken) 1:45.04 l Pole vault: 1. Dmitri Markov (Aus) 5.85 2. Aleksandr Averbukh (Isr) 5.80 3. Derek Miles (US) 5.75.

WOMENíS

400 metres: 1. Lorraine Fenton (Jam) 49.71 seconds 2. Jana Pittman (Aus) 50.98 3. Svetlana Pospelova (Rus) 51.12 l 100 metres: 1. Chandra Sturrup (Bah) 11.12 2. Christine Arron (Fra) 11.15 3. Torri Edwards (US) 11.20 l 3,000 metres: 1. Yelena Zadorozhnaya (Rus) 8:35.50 2. Meseret Defar (Eth) 8:43.36 3. Tatyana Tomashova (Rus) 8:44.78 l 100 metres hurdles: 1. Gail Devers (US) 12.57 2. Brigitte Foster (Jam) 12.61 3. Miesha McKelvy (US) 12.66 l 800 metres: 1. Maria Mutola (Moz) 1:56.58 2. Diane Cummins (Can) 1:58.89 3. Faith Macharia (Ken) 1:59.23 l Javelin: 1. Steffi Nerius (Ger) 63.81 2. Tatyana Shikolenko (Rus) 63.52 3. Mikaela Ingberg (Fin) 62.68 l High jump: 1. Vita Palamar (Ukr) 1.97 2= Inha Babakova (Ukr) 1.97 2= Hestri Cloete (RSA) 1.97.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

Super Division: East Bengal 3 Mohammedan AC 0 l First Division, Group A: Customs 1 FCI 1 l City AC 0 George Telegraph 0 l Sonali Shibir 0 Salkia Friends 1.

CHESS

WORLD JUNIOR MEET

NAKCHIVAN (AZERBAIJAN), BOYS' ó ROUND XI: Sergei Azarov (8, Blr) drew Shakhriyar Mamedyarov (8.5, Aze) l Vitaly Bachin (7, Rus) lost to Sergey Erenburg (8, Isr) l P. Harikrishna (7) drew Vugar Gashimov (7, Aze) l Surya Shekhar Ganguly (7.5) beat Levan Pantsulaia (6.5, Geo) l Alexander Zubov (7, Ukr) drew Dimitros Mastrovasilis (7, Gre) l Kadir Guseinov (7.5, Aze) beat Dmitry Schneider (6, US) l Jatautis Donatas (6.5, Ltu) drew G. Rohit (6.5) l Izoria Zviad (6, Geo) drew Kritz Leonid (6, Geo) l P Magesh Chandran (6) beat Kozak Leonid (5, Uzb) l Safarli Eltaj (6, Aze) beat Abhijeet Gupta (4.5) l Anton Allemann (4.5, Sui) lost to J. Deepan Chakravarthy (5.5) l Agayev Nidjat (5, Aze) drew S. Arun Prasad (5)

GIRLS' ó ROUND IX: Nana Dzagnidze (8.5, Geo) beat Afag Khudaverdieva (5, Aze) l Dronavalli Harika (6) lost to Ekaterina Ubiennykh (6, Rus) l Zehra Topel (5, Tur) lost to Zeinab Mamedjarova (6.5, Aze) l Cristina Calotescu (6, Rom) beat Makka Ioulia (4.5, Gre) l Eesha Karavade (5) drew Tania Sachdev (5.5) l Saheli Nath (5) drew Morales Mendoza Luciana (5, Per) l Maria Sergeeva (5, Kaz) beat Turkan Mamedjarova (4, Aze) l Shukurova Meihriban (5, Aze) beat Cecile Henriette Van Der Merwe (4, RSA) l Aytaj Ismailova (4.5, Aze) beat Martina Valickova (3.5, Cze) l Alieva Tarana (2, Aze) drew Mahima Rajmohan (3.5).

For the book

Kenya's Pamela Chepchumba was handed a two-year ban by Athletics Kenya (AK) on Wednesday after testing positive for the blood-boosting drug EPO at the World Cross Country championships. Chepchumba, 24, finished sixth in the women's 8-km race at Lausanne in March.


Top
Email This Page