The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

CHESS

WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPs

NAKHCHIVAN (AZERBAIJAN), BOYS' - Round VI: Alexander Zubov (4.5, Ukr) drew Surya Shekhar Ganguly (4.5) l Kritz Leonid (4, Ger) lost to Kadir Guseinov (5, Aze) l Izoria Zviad (4.5, Geo) beat Marcin Dziuba (4, Pol) l Dimitros Mastrovasilis (3.5, Gre) lost to Shakhriyaz Mamedyarov (4.5, Aze) l P. Magesh Chandran (3.5) lost to Vugar Gashimov (4.5, Aze) l P. Harikrishna (4) drew Jan Werle (4, Ned) l Sergei Azarov (4, Blr) beat Deepan Chakkravarthy (3) l S. Arun Prasad (3.5) drew Levan Pantsulaia (3.5, Geo) l Dmitry Schneider (4, US) beat Pacheco Marco (3, Per) l Rustem Sadykov (4, Kaz) beat Johannes Mayedi Mabusela (3, RSA) l Sergey Erenburg (3, Isr) drew Andrei Murariu (3, Rom) l Charles Monroy (2.5, Fra) lost to Kanep Meelis (3.5, Est) l Vitaly Bachin (3.5, Rus) beat Linus Olsson (2.5, Swe) l Jirka Jiri (2.5, Cze) lost to Giga Kuparadze (3.5, Geo) l Craig Hanley (2.5, Eng) lost to Kozak Leonid (3.5, Uzb) l Rauf Mamedov (3.5, Aze) beat Christian Esplana (2.5, Per) l G. Rohit (3) beat Wang Hao Yuan (2, Can) l Urfan Sevdimaliev (2, Aze) lost to Abhijit Gupta (3) l Gashimov Sarkhan (2.5, Aze) drew Nidjat Agaev (2.5, Aze) l Frans-Willem Vermaak (2, RSA) lost to Steven Geinaert (3, Bel) l Safarli Eltaj (2.5, Aze) beat Anton Allemann (1.5, Sui) l Jatautis Donatas (2.5, Ltu) beat Agaragimov Djakhangir (1, Aze) l Hugues Masse (1.5, Can) drew Allajov Ramil (1, Aze) l Gara Baladjaev (1.5, Aze) drew Yilmaz Mustafa (1.5, Tur) l David Murray (1.5, Irl) drew Martin Osttveit (1, Nor). Round V: Dziuba drew Guseino l Gashimov drew Kritz Leonid l Zviad drew Mastrovasilis l S.S.Ganguly beat Sadykov l Zubov beat Azarov l Mamedyarov beat Schneider l Jiri lost to Harikrishna l Pantsulaia drew Mabusela l Magesh Chandran beat Hanley l Kuparadze lost to Werle l Kozak Leonid drew Erenburg l Kanep drew Mamedov l Deepan beat Gashimov l Geinaert lost to Pacheco l Abhijeet lost to Arun l Wang Hao Yuan lost to Bachin l Esplana beat Jatautis l Agaev drew Rohit l Murariub beat Eltaj l Allemann lost to Monroy l Olsson beat Baladjaev l Mustafa lost to Sevdi Maliev l Vermaak beat Murray l Agaragimov drew Masse l Allajov drew Osttveit.

GIRLS' - Round IV: Cristina Calotescu (3, Rom) lost to Nana Dzagnidze (4, Geo) l Dronavalli Harika (3.5) beat Shahna Agaeva (2.5, Aze) l Maria Sergeeva (2.5, Kaz) drew Shukurova Meihriban (2.5, Aze) l Zeinab Mamedjarova (2.5, Aze) drew Eesha Karvade (2.5) l Tania Sachdev (2.5) drew Ekaterina Ubiennykh (2.5, Rus) l Aytaj Ismailova (2.5, Aze) beat Nargiz Mammadova (2, Aze) l Afag Khudaverdieva (2.5, Aze) beat Ioulia Makka (1.5, Gre) l Saheli Nath (2.5) beat Anne Marie Charbonneau (1.5, Can) l Luciana Morales Mendoza (2, Per) drew Laman Rzaeva (2, Aze) l Zehra Topel (2, Tur) beat Nowak Dominika (1, Pol) l Ezgi Yilmaz (1, Tur) lost to Martina Valickova (2, Cze) l Turkan Mamedjarova (1.5, Aze) beat Van Der Merwe Cecile Henriette (1, RSA) l Margiz Umudova (0.5, Aze) lost to Mahima Rajmohan (1.5) l Melanie Verot (1, Fra) beat Tarana Alieva (0, Aze).

CRICKET

WORCESTERSHIRE vs SOUTH AFRICA, ONE-DAYER

WORCESTER, South Africa 261/4 (G. Smith 65, J. Kallis 66, J. Rudolph 48 n.o.). Worcestershire 192 (J. Kemp 77; A. Dawson 4/26). South Africa won by 69 runs.

TENNIS

ITF SATELLITE MASTERS

New Delhi, Semi-finals: Prakash Amritraj bt Sunil Sipaeya 6-3, 6-3 l Febi Widhiyanto (Ina) bt Yew Ming Si (Mas) 3-6, 6-4, 7-5.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

SUPER DIVISION: Rly FC 1 Wari 0 l Tollygunge Agragami 0 Eastern Railway 0 l FIRST DIVISION, GROUP B: Victoria AC 3 (Ashim Das hattrick) Tangra FC 1 (Arup Ghosh) l Garalgachha 3 (Pradyut Jana, Prashanta Sarkar, Basudeb Bera) Behala Youth 1 (Pradip Modak).

For the book

A 20-member taekwondo team from South Korea will give demonstrations in the traditional martial art of Korea in New Delhi on Saturday and in Mumbai on June 30 to mark the 30th anniversary of diplomatic relations between India and the Republic of Korea.


Top
Email This Page