The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

ATP & WTA ORDINA OPEN

Den Bosch (Netherlands), Menís Round I: Ramon Sluiter (Ned) bt Karol Beck (Svk) 6-3, 7-5 l Fernando Vicente (Spa) bt Davide Sanguinetti (Ita) 0-6, 7-6 (12-10), 6-2 l Tommy Robredo (6, Spa) bt Frank Moser 5-7, 7-6 (7-1), 6-2 l Dennis van Scheppingen (Ned) bt Feliciano Lopez (Spa) 3-6, 6-4, 6-3 lParadorn Srichaphan (2, Tha) bt Paul Logtens (Ned) 6-4, 4-6, 6-4 l Christophe Rochus (Bel) bt Mario Ancic (Cro) 6-2, 6-3 l Kenneth Carlsen (Den) bt Yves Allegro (Swi) 6-4, 6-3 l Sjeng Schalken (3, Ned) bt Albert Portas (Spa) 6-2, 6-2.

Womenís Round I: Tina Pisnik (Slo) bt Flavia Pennetta (Ita) 6-3, 6-1 l Stephanie Cohen-Aloro (Fra) bt Iveta Benesova (Cze) 7-5, 6-2 l Elena Dementieva (4, Rus) bt Emilie Loit (Fra) 7-6 (7-3), 7-5 l Anca Barna (Ger) bt Virginia Ruano Pascual (Spa) 6-1, 6-0 l Katarina Srebotnik (Slo) bt Maja Matevzic (Slo) 6-2, 6-4 l Marlene Weingartner (Ger) bt Ashley Harkleroad (7, US) 6-7, 6-3, 6-4 l Iroda Tulyaganova (6, Uzb) bt Lina Krasnoroutskaya (Rus) 6-3, 6-0 l Cara Black (Zim) bt Henrieta Nagyova (Svk) 6-3, 6-2 l Ludmila Cervanova (Svk) bt Michaella Krajicek (Ned) 6-3, 6-1.

ATP NOTTINGHAM OPEN

Nottingham, Round I: Alex Bogdanovic (GBR) bt Jan-Michael Gambill (5, US) 6-4, 5-7, 6-4 l Alexander Popp (Ger) bt Vincent Spadea (4, US) 7-5, 6-4 l Nenad Zimonjic (Yug) bt Jonathan Marray (GBR) 6-2, 6-4 l Hicham Arazi (Mor) bt Sargis Sargsian (Arm) 6-4, 3-6, 6-3 l Mardy Fish (8, US) bt Lee Hyung-taik (Kor) 6-4, 3-6, 6-1 l Wayne Arthurs (Aus) bt Bob Bryan (US) 7-6 (19-17), 7-5 l Arvind Palmer (GBR) bt Paul-Henri Mathieu (Fra) 6-4, 7-6 (7-4) l Vladimir Voltchkov (Blr) bt Justin Gimelstob (US) 6-1, 7-5.

WTA EASTBOURNE INTERNATIONAL

Eastbourne (England), Round I: Alexandra Stevenson (US) bt Lucie Ahl (GBR) 6-3, 6-3 l Conchita Martinez (Spa) bt Francesca Schiavone (Ita) 6-1, 6-3 l Silvia Farina Elia (Ita) bt Clarisa Fernandez (Arg) 6-2, 6-1.

MEN'S SATELLITE

New Delhi, Men's singles Round II: Vishal Uppal (Ind) bt Yew Ming-si (Mal) 7-5, 7-6 (7/2) l Brian Hung (HK) bt Mustafa Ghouse 6-7 (6/8), 6-7 (4/7) l Kedar Tembe (Ind) bt Ajay Ramaswami (Ind) 6-4, 6-0 l Daniel Kiernan (GBR) bt Manoj Mahadeven (Ind) 4-6, 6-4, 4-6 l Prakash Amritraj (Ind) bt Punna Vishal (Ind) 6-4, 6-0 l Vijay Kannan (Ind) bt Chatwinder Singh (Ind) 6-1, 6-3 l Vinod Sridhar (Ind) bt Stephen Amritraj (Ind) 6-0, 6-2 l Round I: Dong H Choi (Kor) bt Anywat Dalodom (Tha) 6-3, 6-1 l Katsushi Fukuda (Jpn) bt Saurabh Singh (Ind) 6-0, 6-1 l Hiu Tung-yu (HK) bt Ling Tu (HK) 6-2, 6-2 l Hayato Furukawa (Jpn) bt Sonchat Ratiwatana (Tha) 6-3, 7-6 (7/4).

CRICKET

Lanka vs WI Cricket Board Presidentís XI

Kingstown (St Vincent), Three-dayer: Sri Lanka 299 and 66/1 (M. Atapattu 59, H. Tillekeratne 40; Taylor 22/2) West Indies Cricket Board Presidentís XI 296 (R. Hinds 83, D. Ganga 54; Mirando 43/2) Match drawn

For the book

Third seed Shruti Shetty of Chennai beat Mumbaiís Shanaz Madraswala 9-0, 9-0, 9-0 while Madhura Paranjpe of Mumbai overcame citymate Avani Shetty by the same margin in the first round of the U-17 all-India open squash meet in Mumbai Tuesday.


Top
Email This Page