The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA EDGBASTON OPEN

Birmingham, Quarter final (Friday): Maria Sharapova (Rus) bt Elena Dementieva (1, Rus) 2-6, 7-6 (7-4), 6-2 l Eleni Daniilidou (2, Gre) bt Tamarine Tanasugarn (10, Tha) 3-6, 7-6 (7-5), 7-6 (7-4) l Shinobu Asagoe (Jpn) bt Maria Vento-Kabchi (Ven) 4-6, 6-2, 7-6 (7-2) l Magdalena Maleeva (3, Bul) bt Stephanie Foretz (Fra) 6-7 (5-7), 6-2, 6-3.

Queen’s Club meet

London, Quarter final (Friday): Andy Roddick (3, US) bt Taylor Dent (11, US) 6-3, 7-6 (7-3) l Tim Henman (7, GBR) bt Anthony Dupuis (Fra) 6-1, 6-4 l Andre Agassi (2, US) bt Xavier Malisse (8, Bel) 6-4, 7-5 l Sebastien Grosjean (6, Fra) bt Lleyton Hewitt (1, Aus) 6-3, 6-4.

WTA VIENNA GRAND PRIX

Vienna, Semi-final (Friday): Karolina Sprem (Cro) bt Vera Zvonareva (2, Rus) 3-6, 6-4, 7-5 l Paola Suarez (6, Arg) bt Anca Barna (Ger) 3-6, 6-2, 6-4.

ATP HALLE OPEN

Halle, Quarter final (Friday): Mikhail Youzhny (6, Rus) bt Jiri Novak (3, Cze) 6-4, 6-4 l Arnaud Clement (8, Fra) bt Karol Kucera (Svk) 7-5, 6-7 (5-7), 7-6 (8-6) l Nicolas Kiefer (Ger) bt Radek Stepanek (Cze) 7-5, 6-3 l Roger Federer (1, Swi) bt Younes El Aynaoui (5, Mor) 7-, 7-6 (7-3).

CHESS

asian youth championship

Kozhikode, Final round (Friday): Boys U-14, G. Rohit (Ind) 6 drew with Rahul Sangma (Ind) 5 l Nguyen Ngoc Troung (Vie) 5 drew with D. Sai Srinivas (Ind) 5 l Abhijeet Gupta (Ind) 5.5 bt G.N. Gopal (Ind) 4.5 l Shah Vishal Vijay (Ind) 4 drew with Baltabayev Nursultan (Sri) 4 l M. Suraj (Ind) 4.5 bt R. Premnath (Ind) 3.5 l Toufighi Tamijani Homayoon (Iran) 4.5 bt G. Balachandar (Ind) 3.5 l P. Saravana Krishnan (Ind) 3 lost to K. Vijay Keerthi (Ind) 4 l Navin Khanna (Ind) 4 bt P. Karthikeyan (Ind) 3 l R. Srinivasan (Ind) 4 bt T.V. Vijaya Raghavan (Ind) 2.5 l R. Behmardi Kalantari (Iran) 3.5 bt I.T. Palawatta (Sri) 2.5 l Aswin Jayaram (Ind) 3.5 bt H. Bhor Akshay (Ind) 2.5 l Ankit Chauhan (Ind) 2 lost to Nguyen Viet Chung (Vie) 3 l V. Sandeep (Ind) 2 lost to K.V. Ven Prakash (Ind) l Sanchit Chauhan (ind) 2 lost to Aman Chahal (Ind) 2.5 l U-12, Y. Sandeep (Ind) 5.5 drew with K. Narayanan (Ind) 5 l R. Ashwath (Ind) 4.5 drew with Le Quang Liem (Vie) 5.5 l P.P. Prachura (Ind) 4.5 drew with Mankeyev Rollan (Kaz) 4.5 l B. Adhiban (Ind) 4 drew with Navneet Sharma (Ind) 4 l S. Nitin (Ind) 3 lost to B. Adithya (Ind) 4 l Kamli Amogh (Ind) 4 bt Sankalp Modwal (Ind) 3 l Abhishek Kelkar (Ind) 4 bt R. Mahudesswaran (Ind) 3 l Swapnil A. Shah (Ind) 3 drew with Yuzvendra S. Chahal (Ind) 3 l Shakthi Ediriweera (Sri) 1.5 lost to R. Adithya Vikas (Ind) 3.5 l Abhishe Ravi (Ind) 1.5 lost to P. Sai Sashank (Ind) 3 l U-10, Parimarjan Negi (Ind) 5 drew with S. Sethuraman (Ind) 5 l S. Ravi Teja (Ind) 5.5 bt N. Srinath (Ind) 4.5 l Viani Antonio D'chun (Ind) 5 drew with K. Priyadarshan (Ind) 5 l Dhaval Sanjay Adhav (Ind) 4.5 bt Shah Fenil (Ind) 4 l Mirzaei Saleh (Iran) 4 drew with Koohestani Md Azad (Iran) 4 l Omkar Sanjay Davate (Ind) 4.5 bt Udesi Aditya (Ind) 3.5 l Chua Zheng Yuan Terry (Sig) 4 bt Wong Tsui Hern Daryl (Sin) 3.5 l Sahej Grover (Ind) 4 bt Shiven Kosla (Ind) 3 l G. Madhukiran (Ind) 4 bt A. Balkishan (Ind) 3 l Oshadhi V. Kottachchy (Sri) 3 drew with Christer Jon Aplin (Sin) 3 l Girls U-14, J. Rajasurya (Ind) 5.5 drew with N. Raghav (Ind) 4.5 l Luong Nhate Linh (Vie) 5 drew with Soumya Swaminathan (Ind) 4.5 l Pham Bich Ngoc (Vie) 5 bt H.P. Pallavi Maiy (Ind) 4.5 l Saheli Nath (Ind) 4 lost to S. Harini (Ind) 4.5 l Saba A. Mhate (Ind) 4 bt Ketaki S. Kulkarni (Ind) 3 l Anjanaa N. Sowjanyaa (Ind) 3.5 drew with Kiran Monisha Mohanty (Ind) 3.5 l Mary Ann Gomes (Ind) 3 drew with V.K. Sindhu (Ind) 3.5 l Sia Xin Yun Suzanna (Sin) 3.5 bt G. Prateeka (Ind) 2.5 l Kajri Pradip Chokshi (Ind) 2 lost to H. Sowmya (Ind) 3.5 l S. Roshni (Ind) 3 bt M. Gamage Yasoda (Sri) 1.5 l U-12, Lakshmi Praneetha (Ind) 7 bt Dhyani B. Dave (Ind) 3 l I. Ramya Krishna (Ind) 6 bt M. Pragna Patavi (Ind) 4 l Pon N. Krithikha (Ind) 4 drew with Manogna Mandova (Ind) 4 l P.K. Jayashree (Ind) 3 lost to Ngo Dieh Hoa (Vie) 4.5 l R. Aparna (Ind) 4 w/o M. Gayatri Velu (Ind) 3 l Dhara Gupta (Ind) 3 lost to P. Kulkarni Bhakti (Ind) 4 l Mitali Madhukar Patil (Ind) 4 bt K.S. Ratnamanik Yam (Ind) 2.5 l Indrani (Ind) 1 lost to Ashvithi Walallwita (Sri) 2.5 l U-10, P. Lakshmi Sahiti (Ind) 6 lost to Pranali Madhu Kar Patil (Ind) 4.5 l Nguyen Ngoc Phuong (Vie) 4 lost to Rucha S. Pujari (Ind) 5.5 l V. Chaitanya (Ind) 4.5 drew with Mohana Priya (Ind) 4 l V. Bhavna (Ind) 4.5 bt Sai Nirupama Kotepal (Ind) 3 l Teenu Thomas Thaliyath (Ind) 3.5 bt Kiruba H. Arasu (Ind) 3 l Abylkassymova Raushan (Kaz) 3.5 bt Adeline Gan Li Ling (Mal) 1 l G. Sirisha (Ind) 2 lost to C.H. Savetha (Ind) 3.

CRICKET

TOUR MATCH

BELFAST, One-day (Friday): : Zimbabwe 182 in 49.5 ovs. (D. Ebrahim 52). Ireland 184 for no loss in 33.4 ovs. (J. Mollins 107 n.o.). Ireland won by 10 wkts.

GOLF

US OPEN

OLYMPIA FIELDS (Illinois) Second round (Friday): 133 Jim Furyk (US), Vijai Singh (Fij) (US) l 135 Stephen Leaney (Aus), Jonathan Byrd (US) l 136 Justin Leonard (US), Fredrik Jacobson (Swe), Tiger Woods (US), Eduardo Romero (Arg), Nick Price (Zim) l 137 Tom Watson (US), Robert Damron (US) l 138 Brandt Jobe (US), Dan Forsman (US), Ian Leggatt (Can), Woody Austin (US), Stewart Cink (US), Tom Byrum (US) l 139 Brett Quigley (US), Darren Clarke (GBR), Tim Petrovic (US), Alex Cejka (Ger), Kirk Triplett (US), Cliff Kresge (US), David Toms (US), Darron Stiles (US), Ernie Els (RSA) l 140 Angel Cabrera (Arg), Billy Mayfair (US), Mark Calcavecchia (US), Jonathan Kaye (US), Hidemichi Tanaka (Jpn), Mike Weir (Can), Mark O'Meara (US), Chad Campbell (US), Ryan Dillon (US), Phil Mickelson (US), Bernhard Langer (Ger), Dicky Pride (US), Lee Janzen (US) l 141 Peter Lonard (Aus), Justin Rose (GBR), Trip Kuehne (US), Padraig Harrington (Ire), Loren Roberts (US), Jay Williamson (US) l 142 Olin Browne (US), Ricky Barnes (US), Steve Lowery (US), Len Mattiace (US), John Maginnes (US), Fred Couples (US), Chris Anderson (US), Kevin Sutherland (US) l 143 Sergio Garcia (Spa), Chris DiMarco (US), J.P. Hayes, Marco Dawson (US), Niclas Fasth (Swe), Charles Howell III (US), John Rollins (US), Retief Goosen (RSA), Fred Funk (US), Kenny Perry (US), Brian Henninger (US), Scott Verplank (US), Colin Montgomerie (GBR), Brian Davis (GBR), Jay Don Blake (US).

For the book

India will not take part in relay swimming of the Special Olympics in Dublin after one of the swimmers of the four-member squad — Sumit Kumar of Haryana — failed to procure his passport due to some “difficulty” in verification.


Top
Email This Page