The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

ATP STELLA ARTOIS MEET

LONDON, Second round (Wednesday): Richard Krajicek (Ned) bt Jan Vacek (Cze) 7-5, 2-6, 6-3 l Lleyton Hewitt (1, Aus) bt Raemon Sluiter (Ned) 7-6 (8-6), 3-6, 7-6 (7-3) l Cyril Saulnier (Fra) bt Max Mirnyi (12, Blr) 7-6 (7-2), 6-4 l Taylor Dent (11, US) bt Cecil Mamiit (US) 6-4, 6-4 l Greg Rusedski (GBR) bt Hicham Arazi (Mor) 6-4, 6-4 l Sebastien Grosjean (6, Fra) bt Michel Kratochvil (Swi) 6-3, 6-4 l Anthony Dupuis (Fra) bt Alex Bogdanovic (GBR) 3-6, 7-6 (8-6), 7-6 (11-9) l Sjeng Schalken (5, Ned) bt Todd Martin (US) walkover l Marc Rosset (Swi) bt Jarkko Nieminen (9, Fin) 7-5, 7-5 l Dick Norman (Bel) bt Andre Sa (Bra) 6-3, 7-6 (9-7).

WTA EDGBASTON OPEN

BIRMINGHAM, Second round (Wednesday): Elena Dementieva (1, Rus) bt Tara Snyder (US) 7-5, 6-1 l Tina Pisnik (16, Slo) bt Adriana Serra Zanetti (Ita) 6-2, 6-4 l Tatiana Perebiynis (Ukr) bt Laura Granville (9, US) 6-0, 2-6, 6-4 l Eleni Daniilidou (2, Gre) bt Meilen Tu (US) 7-5, 6-1 l Stephanie Foretz (Fra) bt Elena Likhovtseva (8, Rus) 6-3, 6-4 l Marie-Gaianeh Mikaelian (11, Swi) bt Zuzana Ondraskova (Rus) 6-1, 6-2 l Tamarine Tanasugarn (10, Tha) bt Roberta Vinci (Ita) 6-4, 6-2 l Marion Bartoli (Fra) bt Evie Dominikovic (Aus) walkover l Magdalena Maleeva (3, Bul) bt Jane O'Donoghue (GBR) 6-2, 6-4 l Cho Yoon-jeong (SKor) bt Jill Craybas (US) 7-5, 7-5 l Maria Sharapova (Rus) bt Nathalie Dechy (5, Fra) 6-3, 6-2 l Maria Vento-Kabchi (Ven) bt Janet Lee (Tai) 2-6, 7-5, 6-2.

ATP HALLE OPEN

HALLE, Second round (Wednesday): Jiri Novak (Cze) bt Stefan Koubek (Aut) 6-4, 6-3 l Radek Stepanek (Cze) bt Rainer Schuettler (2, Ger) 6-4, 6-7 (6-8), 6-3 l Nicolas Kiefer (Ger) bt Feliciano Lopez (Spa) 6-1, 3-6, 7-5 l Mikhail Youzhny (6, Rus) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-4, 7-5 l First round: Fabrice Santoro (Fra) bt Brian Vahaly (US) 6-2, 4-6, 6-3 l (Thursday): Roger Federer (1, Swi) bt Fernando Vicente (Spa) 4-6, 6-2, 6-1 l Karol Kucera (Svk) bt Fabrice Santoro (Fra) 6-3, 6-3.

WTA VIENNA GRAND PRIX

VIENNA, Second round (Wednesday): Jelena Dokic (1, Yug) bt Rita Grande (Ita) 6-2, 5-7, 6-2 l Vera Zvonareva (2, Rus) bt Ani Maret (Est) 6-4, 6-2 l Karolina Sprem (Cro) bt Anna Pistolesi (3, Isr) 6-4, 3-6, 7-5 l Silvia Farina Elia (4, Ita) bt Klara Koukalova (Cze) 6-3, 7-5 l Anca Barna (Ger) bt Clarisa Fernandez (5, Arg) 6-4, 4-6, 6-2 l Paola Suarez (6, Arg) bt Patricia Wartusch (Aut) 6-1, 6-3 l Denisa Chladkova (7, Cze) bt Janette Husarova (Svk) 6-1, 6-3 l Maja Matevzic (8, Slo) bt Eva Fislova (Svk) 7-6 (7-5), 4-6, 6-4.

FOOTBALL

INTERNATIONAL FRIENDLies SAN PEDRO SULA (Honduras): Honduras 1 (Jose Luis Pineda 16) Chile 2 (Hector Tapia 45pen, Mark Gonzalez 60) l EAST RUTHERFORD (New Jersey): Ecuador 2 (Otilino Tenorio 26 & 61) Peru 2 (Roberto Silva 42, Andres Mendoza 55) l ABUJA (Nigeria): Nigeria 0 Brazil 3 (Gil 34, Luis Fabiano 38, Adriano Leite 81).

EURO 2004 QUALIFIERS

GROUP TWO: In Oslo, Norway 1 (Ole Gunnar Solskjaer 78pen) Romania 1 (Ioan Ganea 64) l In Luxembourg, Luxembourg 0 Denmark 2 (Claus Jensen 22, Thomas Gravesen 50) l GROUP THREE: In Olomouc (Czech Republic), Czech Republic 5 (Vladimir Smicer 41, Jan Koller 72pen, Jiri Stajner 81, Vratislav Lokvenc 88, 90+2) Moldova 0 l In Innsbruck, Austria 5 (Rene Aufhauser 33, Mario Haas 47, Roland Kirchler 52, Roman Wallner 62, Harald Cerny 69) Belarus 0 l GROUP FOUR: In Serrevalle, San Marino 0 Hungary 5 (Zoltan Boor 5, Krisztian Lisztes 20, 82, Krisztian Kenesei 62, Imre Szabics 77) l In Stockholm, Sweden 3 (Anders Svensson 16, 71, Marcus Allback 43) Poland 0 l GROUP FIVE: In Kaunas, Lithuania 0 Iceland 3 (Thordur Gudjonsson 60, Eidur Gudjohnsen 72, Hermann Hreidarsson 90+4) l In Torshavn, Faroe Islands 0 Germany 2 (Miroslav Klose 89, Fredi bobic 90+2) l GROUP SIX: In Athens, Greece 1 (Angelos Haristeas 86) Ukraine 0 l In Belfast, Northern Ireland 0 Spain 0 l GROUP SEVEN: In Istanbul, Turkey 3 (Nihat Kahveci 27, Gokdeniz Karadeniz 48, Hakan Sukur 59) Macedonia 2 (Vlatko Grozdanovski 23, Artim Sakiri 29) l In Middlesbrough, England 2 (Michael Owen 62pen, 73) Slovakia 1 (Vladimir Janocko 31) l GROUP EIGHT: In Tallinn, Estonia 0 Croatia 1 (Niko Kovac 77) l In Gand (Belgium): Belgium 3 (Bart Goor 20, 68, Wesley Sonck 44) Andorra 0 l GROUP NINE: In Baku, Azerbaijan 2 (Gurban Gurbanov 88pen, Samir Aliyev 90+1) Serbia and Montenegro (Branko Boskovic 27) l In Helsinki, Finland 0 Italy 2 (Francesco Totti 32, Alessandro Del Piero 73) l GROUP TEN: In Dublin, Ireland 2 (Gary Doherty 43, Robbie Keane 59) Georgia 0 l In Geneva, Switzerland 3 (Bernt Haas 10, Alexander Frei 32, Ricardo Cabanas 72) Albania 2 (Altin Lala 23, Ervin Skela 86pen).

CRICKET

CHELTENHAM & GLOUCESTER TROPHY

LONDON, Quarter final (Wednesday): At Leicester, Worcestershire 216/8 in 50 ovs. (A. Singh 74, D. Leatherdale 62). Leicestershire 141 in 43.5 ovs. Worcestershire won by 75 runs l At Derby: Derbyshire 271 in 50 ovs. (M. Kaif 81, M. Di Venuto 51; A. Mahmood 4/49). Surrey 134 in 33.4 ovs. (G. Welch 4/26). Derbyshire won by 137 runs l At Edgbaston: Warwickshire 204 in 47.4 ovs. (N. Knight 88, J. Troughton 52; I. Harvey 5/23). Gloucestershire 206/5 in 40.5 ovs. (P. Weston 88). Gloucestershire won by five wkts. l At Old Trafford: Lancashire 252/7 in 50 ovs (M. Loye 74). Middlesex 195 in 49.1 ovs. (P. Martin 4/34). Lancashire won by 57 runs.

For the book

A record number of 100 motorsport enthusiasts will be seen in action at the annual Dutchess Club women’s car rally to be held in Chennai on June 22.


Top
Email This Page