The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

GOLF

KEMPER OPEN

POTOMAC, Final round (Monday): 270 Rory Sabbatini (RSA) l 274 Duffy Waldorf (US), Joe Durant (US), Fred Funk (US) l 275 Bernhard Langer (Ger), J.L. Lewis (US) l 276 Davis Love III (US), Tom Gillis (US), Niclas Fasth (Swe) l 277 Scott Laycock (Aus), Todd Fischer (US), Chris DiMarco (US) l 278 Cliff Kresge (US), Patrick Sheehan (US), Marco Dawson (US), Padraig Harrington (Ire) l 279 Robert Gamez (US), Hal Sutton (US), Rich Beem (US) l 280 Dan Forsman (US), Brett Quigley (US) l 282 Glen Hnatiuk (Can) l 285 Hidemichi Tanaka (Jpn) l 286 Richard Johnson (Swe), Paul Lawrie (GBR) l 287 Craig Parry (Aus), Stuart Appleby (Aus) l 288 Robert Allenby (Aus), John Senden (Aus) l 289 Alex Cejka (Ger), Jose Maria Olazabal (Spa), Per-Ulrik Johansson (Swe) l 291 Carlos Franco (Par) l 295 Tim Clark (RSA) l 297 Steven Alker (NZ).

CHESS

ASIAN YOUTH CHAMPIONSHIP

KOZHIKODE, Fourth round: Boys U-14, G. Rohit (Ind) 4 bt Toufighi Tamijani Homayoon (Ira) 3 l Aswin Jayaram (Ind) 2.5 lost to Nguyen Ngoc Truong Son (Vie) 4 l Abhijeet Gupta (Ind) 3 bt Behmardi Kalantari (Ira) 2 l Rahul Sangma (Ind) 3 bt Navin Khanna (Ind) 2 l G.N. Gopal (Ind) 2.5 drew with Dasari Sai Srinivas (Ind) 2.5 l K. Vijay Keerthi (Ind) 3 bt Shah Vishal Vijay (Ind) 1.5 l Nguyen Viet Chung (Vie) 2 drew with P. Saravana Krishnan (Ind) 2 l Joshua Tan Hoong Yu (Mal) 1.5 lost to M. Suraj (Ind) 2.5 l R. Premnath (Ind) 2.5 bt I.T. Palawatta (Sri) 1.5 l Baltabayev Nursultan (Kaz) 2 bt R. Srinivasan (Ind) 1 l G. Balachandar (Ind) 1.5 drew with Aman Chahal (Ind) 1.5 l Sanchit Chauhan (Ind) 1 lost to P. Karthikeyan (Ind) 2 l K.V. Ven Prakash (Ind) 1 drew with Ankit Chauhan (Ind) 1.5 l V. Sandeep (Ind) 1 drew with H. Bhor Akshay (Ind) 1 l Boys’ U-12 : Le Quang Liem (Vie) 3.5 bt P.P. Prachura (Ind) 3 l Yuzvendra Chahal (Ind) 2.5 lost to Y. Sandeep (Ind) 3.5 l S. Karthikeyan (Ind) 2 lost to K. Narayanan (Ind) 3.5 l R. Ashwath (Ind) 2.5 drew with Navneet Sharma (Ind) 2.5 l S. Nitin (Ind) 2 drew with Abhishek Kelkar (Ind) 2.5 l Swapnil Shah (Ind) 2 drew with R. Mahudeeswaran (Ind) 2 l B. Adhiban (Ind) 1.5 drew with Kamli Am Ogh (Ind) 1.5 l R. Adithya Vikas (Ind) 1 lost to Mankeyev Rollan (Kaz ) 2 l Sankalp Modwal (Ind) 2 bt P. Sai Sashank (Ind) 1 l B. Adithya (Ind) 2 bt Mofathami Mohammed (Ira) 1 l Abhishek Ravi (Ind) 1 drew with Shakthi Ediriweera (Sri) 0.5 l Boys’ U-10: N. Srinath (Ind) 3.5 drew with Parimarjan Negi (Ind) 3 l Koohestani Azad (Ira) 2.5 lost to Omkar Sanjay Davate (Ind) 3.5 l K. Priyadarshan (Ind) 3 drew with Dhaval Sanjay Adhav (Ind) 2.5 l Udesi Aditya (Ind) 2.5 drew with Shah Fenil (Ind) 2 l M.A. Akila Hemal Ratnayage (Sri) 2 lost to S.P. Sethuraman (Ind) 3 l Viani Antonio D’Chun (Ind) 3 bt Oshadhi Kottahachchy (Sri) 2 l S. Ravi Teja (Ind) 3 bt Vishal Thakre (Ind) 2 l G. Madhukiran (Ind) 2.5 bt Mirzaei Saleh (Iran) 1.5 l Lam Thanh Nhon (Vie) 1 .5 drew with Chua Zheng Yuan Terry (Sin) 2 l Hareesh Babu Kandi (Ind) 1 lost to Sahej Grover (Ind) 2 l Shiven Kosla (Ind) 2 bt Ankit Rajpara (Ind) 1 l A. Balkishan (Ind) 1 lost to Wong Tsui Hern Daryl (Sin) 2 l Tuietayev Maksat (Kaz) 2 bt R. Eswar (Ind) 1 l Christer Jon Aplin (Sin) 1 drew with Fong Yip Siang (Mal) 0.5 l Girls’ U-14: Luong Nhate Linh (Vie) 3 lost to J. Rajasurya (Ind) 4 l Pham Bich Ngoc (Vie) 3.5 bt Ketaki Kulkarni (Ind) 2 l Saheli Nath (Ind) 3 bt G. Prateeka (Ind) 2 l H.P. Pallavi Maiya (Ind) 3 bt S. Roshni (Ind) 2 l Kiran Monisha Mohanty (Ind) 2 drew with Mary Ann Gomes (Ind) 2 l Sowmya Swaminathan (Ind) 2.5 bt S. Harini (Ind) 2 l M. Rajadarshini (Ind) 1.5 lost to V.K. Sindhu (Ind) 2.5 l H. Sowmya (Ind) 1.5 drew with Anjanaa Sowjanyaa (Ind) 2 l Sia Xin Yun Suzanna (Sin) 1 lost to N. Raghavi (Ind) 2 l U. Gamage Yasoda (Rri) 1.5 drew with K. Nayana Rao (Ind) 1 l Kajri Pradip Chokshi (Ind) 0 lost to Saba Mhat (Ind) 1.5.

CRICKET

ONE-DAY TOUR MATCH

CHELMSFORD (Monday): Essex 284/6 in 50 ovs. (A. Flower 115 n.o., J. Foster 56); Pakistan 234 all out in 46.1 ovs. (Y. Hameed 82). Essex won by 50 runs.

TENNIS

WTA GRAND PRIX

VIENNA, First round (Monday): Denisa Chladkova (7, Cze) bt Evelyn Fauth (Aut) 7-5, 6-3 l Rita Grande (Ita) bt Iveta Benesova (Cze) 6-4, 6-2 l Patricia Wartusch (Aut) bt Maria Emilia Camerin (Ita) 6-4, 6-4 l Maja Matevzic (8, Slo) bt Angelika Roesch (Ger) 6-3, 6-1 l Clarisa Fernandez (5, Arg) bt Ashley Harkleroad (US) 6-0, 6-0 l Klara Koukalova (Cze) bt Cristina Torrens Valero (Spa) 6-2, 3-6, 6-4.

wta EDGBASTON OPEN

BIRMINGHAM, First round (Monday): Jane O’Donoghue (GBR) bt Elena Baltacha (GBR) 6-7 (4-7), 7-5, 1-0 retd. l Els Callens (Bel) bt Nicole Pratt (15, Aus) 6-3, 6-2 l Tamarine Tanasugarn (10, Tha) bt Antonella Serra Zanetti (Ita) 6-4, 6-2 l Laura Granville (9, US) bt Ansley Cargill (US) 6-2, 6-2 l Evie Dominikovic (Aus) bt Stephanie Cohen-Aloro (Fra) 6-7 (2-7), 6-1, 7-6 (7-3) l Angelique Widjaja (Ina) bt Wynne Prakusya (Ina) 6-3, 6-7 (5-7), 7-5 l Marion Bartoli (Fra) bt Emilie Loit (13, Fra) 6-1, 6-3 l Jill Craybas (US) bt Vanessa Webb (Can) 6-4, 3-6, 6-2 l Roberta Vinci (Ita) bt Alicia Molik (Aus) 6-2, 3-6, 6-3 l Tina Pisnik (16, Slo) bt Saori Obata (Jpn) 6-1, 5-7, 6-2 l Shinobu Asagoe (Jpn) bt Samantha Reeves (US) 6-1, 7-5 l Virginie Razzano (Fra) bt Lindsay Lee-Waters (US) 2-6, 6-2, 6-3 l Cho Yoon-jeon (SKor) bt Emmanuelle Gagliardi (Swi) 6-4, 2-6, 6-4 l Zuzana Ondraskova (Cze) bt Akiko Morigami (Jpn) 6-2, 3-6, 7-5.

ATP STELLA ARTOIS MEET

LONDON, First round (Monday): Jan Vacek (Cze) bt Goran Ivanisevic (Cro) 6-2, 6-2 l Greg Rusedski (GBR) bt Robby Ginepri (15, US) 7-6 (7-5), 3-6, 6-0 l Hicham Arazi (Mor) bt Andrei Stoliarov (Rus) 7-6 (7-2), 3-6, 6-3 l Jan-Michael Gambill (10, US) bt Thomas Enqvist (Swe) 7-6 (7-5), 7-6 (7-5) l Anthony Dupuis (Fra) bt Wayne Arthurs (16, Aus) 6-4, 7-6 (10-8) l Cyril Saulnier (Fra) bt Scott Draper (Aus) 6-4, 6-4 l Cecil Mamiit (US) bt Olivier Mutis (Fra) 6-4, 4-6, 6-3 l Rik De Voest (RSA) bt Petr Luxa (Cze) 6-3, 6-4 l Ivo Karlovic (Cro) bt Justin Gimelstob (US) 7-6 (7-4), 4-6, 7-6 (7-3) l Richard Krajicek (Ned) bt Mark Philippoussis (14, Aus) 7-6 (7-4), 6-3 l Peter Luczak (Aus) bt Vladimir Voltchkov (Blr) 6-3, 4-6, 6-2 l Todd Martin (US) bt Ricardo Mello (Bra) 6-2, 6-1 l Mario Ancic (Cro) bt Julian Knowle (Aut) 6-2, 6-1.

ATP HALLE OPEN

HALLE, First round (Monday): Lars Burgsmueller (Ger) bt Jean-Claude Scherrer (Swi) 6-4, 5-7, 6-4 l Rainer Schuettler (2, Ger) bt Kenneth Carlsen (Den) 6-3, 6-4 l Younes El Aynaoui (5, Mor) bt Christopher Koderisch (Ger) 6-1, 6-2 l Feliciano Lopez (Spa) bt Nikolay Davydenko (Rus) 7-6 (7-5), 6-3.

For the book

In a bid to give fresh impetus to cricketing activities in the state, the Sikkim Cricket Association (SCA) has urged the Board of Control for Cricket in India (BCCI) to accord it full affiliation and work for the establishment of a cricket stadium in the state.


Top
Email This Page