The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

FOOTBALL

PRIMERA LIGA

Alaves 0 Real Betis 1 (Fernando 57) l Barcelona 2 (Javier Saviola 23, Gaizka Mendieta 67pen) Malaga 1 (Dely Valdes 56pen) l Deportivo Coruna 3 (Enrique Romero 14, Roy Makaay 78, Juan Carlos Valeron 85) Atletico Madrid 2 (Demetrio Albertini 7pen, Fernando Correa) l Racing Santander 5 (Rodolfo Bodipo 6, 39, Javi Guerrero 75, Pablo Cesar 78, 82) Espanyol 2 (Savo Milosevic 63, Maxi Rodriguez 87) l Real Mallorca 1 (Walter Pandiani 80pen) Rayo Vallecano 1 (Roberto Peragon 70) l Real Sociedad 1 (Xabi Alonso 35) Valencia 1 (Anthony Reveillere 37) l Sevilla 1 (Marcos Vales 50) Recreativo Huelva 0 l Valladolid 0 Osasuna 2 (Cesar Palacios 11, Valdo 44) l Villarreal 1 (Victor 4) Athletic Bilbao 1 (Joseba Etxeberria 30).

INTERNATIONAL FRIENDLY

WOLFSBURG, Germany 4 (Carsten Ramelow 41, Paul Freier 53, Fredi Bobic 61, Tobias Rau 90+1) Canada 1 (Kevin McKenna 20).

GOLF

WALES OPEN

NEWPORT, Final round: 270 Ian Poulter (GBR) l 273 Darren Fichardt (RSA), Jonathan Lomas (GBR), Jarrod Moseley (Aus) l 275 Mark McNulty (Zim), Andrew Coltart (GBR) l 276 Santiago Luna (Esp), Peter Fowler (Aus), Phillip Price (GBR) l 278 Iain Pyman (GBR), Jarmo Sandelin (Swe), Jamie Donaldson (GBR), Bradley Dredge (GBR), Fredrik Jacobson (Swe) l 279 Richard Green (Aus), Jean-Francois Remesy (Fra), Roger Chapman (GBR) l 280 Terry Price (Aus), Peter Lawrie (Ire), Christian Cevaer (Fra).

MEMORIAL TOURNAMENT

DUBLIN (OHIO), Final round: 275 Kenny Perry (US) l 277 Lee Janzen (US) l 278 Mike Weir (Can) l 279 Tiger Woods (US), Vijai Singh (Fij) l 280 Stewart Cink (US) l 281 Chad Campbell (US), Retief Goosen (RSA) l 282 Mark Calcavecchia (US) l 283 Jose Maria Olazabal (Esp) l 285 Justin Leonard (US), John Rollins (US) l 286 Jesper Parnevik (Swe), Padraig Harrington (Ire), Robert Gamez (US), K.J. Choi (Kor), Ernie Els (RSA) l 287 John Huston (US), Stuart Appleby (Aus), Jeff Sluman (US) l 288 Peter Lonard (Aus), Jay Haas (US), Ben Crane (US) l 289 Tim Herron (US), Shigeki Maruyama (Jpn), Jim Furyk (US).

ATHLETICS

INTERNATIONAL MEETING

HENGELO (NETHERLANDS), MEN 100 metres: 1. Uchenna Emedolu (Ngr) 10.19 seconds 2. Nicolas Macrozonaris (Can) 10.29 3. Darren Campbell (GBR) 10.33 l 800 metres: 1. Wilfred Bungei (Ken) 1 minute 43.05 seconds 2. Bram Som (Ned) 1:45.11 3. Hezekiel Sepeng (RSA) 1:45.36 l One mile: 1. James Kwalia (Ken) 3:50.39 2. Gert-Jan Liefers (Ned) 3:51.39 3. Anis Selmouni (Mor) 3:52.66 l 10,000 metres: 1. Kenenisa Bekele (Eth) 26:53.70 2. Haile Gebrselassie (Eth) 26:54.58 3. Sileshi Sihine (Eth) 26:58.76 l 3,000 metres steeplechase: 1. Paul Koech (Ken) 8:06.68 2. Reuben Kosgei (Ken) 8:09.65 3. Michael Kipyego (Ken) 8:13.02 l Pole vault: 1. Romain Mesnil (Fra) 5.75 metres 2. Richard Spiegelburg (Ger) 5.70 3. Lars Boergeling (Ger) 5.60 l Shot put: 1. Maunuel Martinez (Esp) 20.88 2. Bradley Snyder (Can) 20.55 3. Tepa Reinikainen (Fin) 20.28 l Hammer: 1. Andriy Skvaruk (Ukr) 79.77 2. Adrian Annus (Hun) 79.06 3. Igor Astapkovich (Blr) 78.55 l WOMEN 100 metres: 1. Kim Gevaert (Bel) 11.24 2. Endurance Ojokolo (Ngr) 11.30 3. Juliet Campbell (Jam) 11.41 l 800 metres: 1. Mina Ait Hammou (Mar) 2:00.41 2. Susan Scott (GBR) 2:01.08 3. Monika Gradzki (Ger) 2:01.43 l 1,500 metres: 1. Margaret Ngotho (Ken) 4:08.91 2. Veerle Dejaeghere (Bel) 4:09.04 3. Jackline Maranga (Ken) 4:09.62 l 5,000 metres: 1. Elvan Abeylegesse (Tur) 15:06.75 2. Benita Johnson (Aus) 15:13.67 3. Lornah Kiplagat (Ken) 15:22.97 l High jump: 1. Marina Kuptsova (Rus) 2.02 2. Blanka Vlasic (Cro) 1.98 3. Inha Babakova (Ukr) 1.96 l Discus: 1. Vera Pospisilova (Cze) 63.61 2. Irina Yatchenko (Blr) 63.58 3. Natalya Sadova (Rus) 62.85 l Hammer: 1. Manuela Montebrun (Fra) 71.54 2. Olga Kuzenkova (Rus) 70.84 3. Mihaela Melinte (Rom) 70.73.

2003 ASIAN GRAND PRIX, SECOND LEG

COLOMBO, MEN 100m: 1. Gennaidy Chernivol (Kaz) 10.60 2. S.P.N. Hemantha (SL) 10.84 3. Sanjay Ghosh (Ind) 10.86 l 110m hurdles: 1. Janjal Narongdech (Tha) 14.35 2. Mohammed Faiz (Mas) 14.43 3. I. K. de Silva (SL) 14.45 l Long jump: 1. Mohammed al Khuwalid (KSA) 7.96 2. Maha Singh (Ind) 7.50 3. Ahmed F. al Dossary (KSA) 7.36 l Javelin: Sercey Voynov (Uzb) 79.06 2. A.B.P. Nishantha (SL) 74.27 3. Harmindar Singh (Ind) 65.84 l Discus: 1. Abbas Samimi (Irn) 61.41 2. Al Dawooi Sultan (KSA) 59.66 3. Anil Kumar (Ind) 57.96 l 4 x 100 relay: 1. Sri Lanka 40.77 2. India 41.41 3. Sri Lanka A 42.07 l WOMEN 100m hurdles: 1. Triscia Roberts (Tha) 13.42 2. Sriyani Kulawansa (SL) 13.59 3. Soma Biswas (Ind) 14.68 l Shot put: 1. Du Xianhui (Sin) 18.07 2. Zhang Guirong (Sin) 17.47 3. Juthaporn Karaeyan (Tha) 16.27 l 100m: 1. Susanthika Jayasinghe (SL) 11.53 2. Guzel Khubbieva (Uzb) 11.70 3. Orranut Klomdee (Tha) 11.82 l 400m: 1. Damayanthi Darsha (SL) 52.74 2. Svetlana Bodrilakaya (Kaz) 53.23 3. D.H.M. Priyadharshani (SL) 55.15 l 4 x 100 relay: 1. Thailand 44.71 2. Sri Lanka 46.12 3. India 47.36.

CRICKET

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

DAY III Division I: CANTERBURY, Lancashire 347 & 334 (M. Loye 86, S. Law 67). Kent 267 & 123/4 l NOTTINGHAM, Essex 203 & 359 (A. Habib 151, J. Foster 85). Nottinghamshire 79 & 215 (G. Napier 5/66). Essex won by 268 runs l THE OVAL: Surrey 480 & 233/3 decl. (I. Ward 135). Sussex 307 & 12/0 l Division II: DERBY, Worcestershire 374 & 51/1. Derbyshire 179 & 245 (D. Cork 52; M. Hayward 4/67). Worcestershire won by 9 wkts l NORTHAMPTON, Glamorgan 269 & 220 (J. Hughes 73). Northamptonshire 262 & 172 (P. Jaques 59; M. Kasprowicz 6/72). Glamorgan won by 55 runs l HEADINGLEY, Durham 280 & 200 (J. Lewis 66; C. Silverwood 4/40). Yorkshire 220 & 93 (D. Pretorius 4/15). Durham won by 167 runs.

ENGLISH NATIONAL LEAGUE, ONE-DAYERS

Division I: LEICESTER, Leicestershire Foxes 234/6 in 45 ovs (B. Hodge 63). Gloucestershire Gladiators 235/7 in 43.4 ovs (M. Windows 76). Gloucestershire Gladiators won by 3 wkts l Division II: EDINBURGH, Scottish Saltires 201/8 in 45 ovs (J. Kent 57). Hampshire Hawks 202/4 in 43 ovs (R. Smith 82 n.o., D. Kenway 51). Hampshire Hawks won by 6 wkts.

TOUR MATCH, ZIMBABWE vs MIDDLESEX

SHENLEY, Day III: Middlesex 516/6 decl. & 86/1 (R. Weston 41). Zimbabwe 401/4 decl. (M. Vermeulen 59, S. Carlisle 137, G. Flower 65).

For the book

Manchester City will play in the qualifying round of next season's Uefa Cup after England finished top of the Uefa Fair Play rankings last season, European soccer's governing body said on Monday.


Top
Email This Page