The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA STRABOURG INTERNATIONAL

STRASBOURG, Quarter finals (Thursday): Karolina Sprem (Cro) bt Maja Matevzic (Slo) 7-6 (7-0), 3-6, 6-2 l Silvia Farina Elia (7, Ita) bt Anastasia Myskina (2, Rus) 6-2, 6-3 l Vera Zvoranareva (6, Rus) bt Marion Bartoli (Fra) 6-1, 6-2 l Ashley Harkleroad (US) bt Emilie Loit (Fra) 6-1, 6-4.

ATP AUSTRIAN GRAND PRIX

ST POELTEN (Austria), Quarter finals (Thursday): Nikolay Davydenko (6, Rus) bt Anthony Dupuis (Fra) 7-5, 6-1 l David Sanchez (8, Spa) bt Mario Ancic (Cro) 6-1, 6-4 l Martin Verkerk (Ned) bt Flavio Saretta (Bra) 7-6 (7-4), 7-6 (7-2) l Andy Roddick (1, US) bt Richard Krajicek (Ned) 7-5, 6-1.

WTA MADRID OPEN

MADRID, Quarter final (Thursday): Chanda Rubin (1, US) bt Paola Suarez (5, Arg) 6-2, 6-4 l Iroda Tulyaganova (7, Uzb) bt Cara Black (Zim) 7-5, 6-4 l Barbara Schett (Aut) bt Clarisa Fernandez (4, Arg) 6-2, 6-3.

WORLD TEAM CUP TOURNAMENT

DUESSELDORF (Thursday): RED GROUP, Spain bt Australia 2-1 (Australian names first) l Singles, Lleyton Hewitt bt Carlos Moya 6-2, 3-6, 6-3 l Wayne Arthurs lost to Alex Corretja 6-3, 5-7, 5-7 l Doubles, Mark Philippoussis/Todd Reid lost to Corretja/Fernando Vincente 1-6, 1-6 l Czech Republic bt US 2-1 (US names first) l James Blake bt Jiri Novak 7-5, 4-6, 6-3 l Todd Martin lost to Radek Stepanek 2-6, 5-7 l Doubles, Blake/Mardy Fish lost to Novak/Stepanek 3-6, 6-4, 1-6 l (Wednesday): BLUE GROUP, Argentina bt Germany 3-0 (Argentina names first) l Singles, David Nalbandian bt Rainer Schuettler 6-4, 7-5 l Gaston Gaudio bt Tomas Behrend 6-2, 6-3 l Doubles, Nalbandian/Lucas Arnold bt Lars Burgsmueller/Michael Kohlmann 6-2, 0-6, 6-2 l Chile bt Sweden 3-0 (Chile names first) l Singles, Nicolas Massu bt Thomas Enqvist 6-2, 6-3 l Fernando Gonzalez bt Magnus Norman 6-2, 6-3 l Doubles, Massu/Gonzalez bt Norman/Jonas Bjorkman 6-4, 6-2 l RED GROUP, Doubles, Czech Republic bt Spain 2-1 (Spanish names first), Carlos Moya/Alex Corretja lost to Radek Stepanek/Jiri Novak 3-6, 4-6 l Singles, Alex Corretja bt Radek Stepanek 6-4, 6-4 l Carlos Moya lost to Jiri Novak 6-4, 6-7 (5-7), 2-6.

GOLF

COLONIAL TOURNAMENT

FORT WORTH, First round (Thursday): 64 Rory Sabbatini (RSA) l 65 Patrick Sheehan (US), Mark Calcavecchia (US) l 66 Dan Forsman (US), Jesper Parnevik (Swe) l 67 Duffy Waldorf (US), Olin Browne (US), Jay Williamson (US), Stewart Cink (US), Mike Sposa (US), Loren Roberts (US), J.J. Henry (US), Brandt Jobe (US), Glen Day (US), Brett Quigley (US), Chad Campbell (US), Stephen Ames (Tri&Tob), Phil Mickelson (US), Craig Parry (Aus), Spike McRoy (US), Brian Watts (Can) l 68 Esteban Toledo (Mex), Luke Donald (GBR), Greg Chalmers (Aus) l 69 Per-Ulrik Johansson (Swe), David Frost (RSA) l 70 Shigeki Maruyama (Jpn), Alex Cejka (Ger), Nick Price (Zim), Peter Lonard (Aus), Brenden Pappas (RSA) l 71 John Senden (Aus), Carl Pettersson (Swe), Annika Sorenstam (Swe), Tim Clark (RSA) l 72 Steve Elkington (Aus), Stuart Appleby (Aus), Sergio Garcia (Spa), Geoff Ogilvy (Aus), James McLean (Aus) l 73 Ian Leggatt (Can), Craig Perks (NZ) l 75 Fulton Allem (RSA), Rod Pampling (Aus).

WENTWORtH CHAMPIONSHIP

VIRGINIA WATER (England), First round (Thursday): 66 Darren Clarke (GBR) l 67 Thongchai Jaidee (Tha), James Kingston (RSA), Alastair Forsyth (GBR) l 68 Graeme McDowell (GBR), Justin Rose (GBR), Andrew Coltart (GBR), Arjun Atwal (Ind), Greg Owen (GBR), Soren Kjeldsen (Den), Peter Baker (GBR), Ian Woosnam (GBR), Adam Scott (Aus), Jose Maria Olazabal (Spa), Peter Senior (Aus), Gordon Brand Jr. (GBR) l 69 Richard Bland (GBR), Jamie Donaldson (GBR), Stephen Leaney (Aus), Michael Campbell (NZ), Kevin Na (SKor), Mark McNulty (Zim), Ricardo Gonzalez (Arg), Ronan Rafferty (GBR), Peter Hedblom (Swe), Mikko Ilonen (Fin), Gary Orr (GBR), Niclas Fasth (Swe), Colin Montgomerie (GBR), Ernie Els (RSA), Trevor Immelman (RSA), Soren Hansen (Den), Darren Fichardt (RSA), Miles Tunnicliff (GBR).

FOOTBALL

INTERNATIONAL FRIENDLY

DURBAN: South Africa 1 (Benni McCarthy 18pen ) England 2 (Gareth Southgate 1, Emile Heskey 64) l OSLO: Norway 2 (Oyvind Leonhardsen 23, Tore Andre Flo 81) Finland 0.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

LONDON, Day II, Division I: At Chelmsford: Surrey 376 (M. Bicknell 141, A. Mahmood 77, G. Thorpe 52; G. Napier 4/82). Essex 252 (J. Dakin 59, A. Flower 51; M. Bicknell 4/67) l At Edgbaston: Warwickshire 280/9 (J. Troughton 120; M. Saggers 4/50) vs Kent (play abandoned for day due to rain) l At Leicester: Middlesex 201 (D. Maddy 5/49). Leicestershire 136/8 (S. Cook 4/33) (play abandoned for day due to rain) l At Horsham: Sussex 619/7 decl. (M. Prior 133, R. Montgomerie 105, R. Kirtley 103 n.o., P. Cottey 58, T. Ambrose 55). Nottinghamshire 85/1 (play abandoned for day due to rain) l Division II: At Headingley: Yorkshire 190/9 (G. Fellows 53; M. Kasprowicz 4/47) vs Glamorgan (play abandoned for day due to rain) l At Worcester: Worcestershire 175 (A. Smith 5/70). Gloucestershire 66/3 (play abandoned for day due to rain) l At Chester-le-Street: Durham 317 (G. Pratt 62, V. Wells 61, M. Love 54, J. Lewis 52) & 16/0. Derbyshire 244 (M. Di Venuto 150; D. Pretorius 4/96) l At Southampton: Somerset 308 (J. Cox 127 n.o., K. Dutch 61). Hampshire 123/7.

For the book

Indian Railways won the gold medal for the first time in the world railway volleyball championship which concluded in France on Friday.


Top
Email This Page