The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

TENNIS

WTA STRASBOURG INTERNATIONAL

STRASBOURG, Round II: Karolina Sprem (Cro) bt Jelena Dokic (Ser) 7-5, 1-6, 6-3 l Maja Matevzic (Svk) bt Laura Granville (US) 6-3, 6-4 l Marion Bartoli (Fra) bt Lina Krasnoroutskaya (Rus) 7-6 (7-3), 3-6, 7-5 l Silvia Farina Elia (7, Ita) bt Anca Barna (Ger) 6-3, 7-5 l Ashley Harkleroad (US) bt Elena Likhovtseva (Rus) 6-3, 6-0 l Emilie Loit (Fra) bt Marie-Gaianeh Mikaelian (Swi) 6-4, 4-6, 6-4 l Vera Zvonareva (6, Rus) bt Tina Pisnik (Svk) 6-1, 6-0 l Anastasia Myskina (Rus) bt Corina Morariu (US) 6-3, 7-6 (7-4).

ATP AUSTRIAN GRAND PRIX

ST POELTEN, Round II: Albert Costa (Spa) 6-4, 2-6, 6-2 l David Sanchez (8, Spa) bt Davide Sanguinetti (Ita) 6-4, 6-4 l Andy Roddick (1, US) bt Philipp Kohlschreiber (Ger) 6-3, 6-4 l Mario Ancic (Cro) bt Jean-Rene Lisnard (Fra) 6-4, 7-5 l Martin Verkerk (Ned) bt Dominik Hrbaty (Svk) 6-4, 7-5 l Nikolay Davydenko (6, Rus) bt Lee Hyung-taik (Kor) 6-4, 6-3 l Richard Krajicek (Ned) bt Brian Vahaly (US) 6-2, 2-6, 6-3 l Flavio Saretta (Bra) bt Irakli Labadze (Geo) 6-1, 6-1 l Round I: Albert Costa (2, Spa) bt Nedan Zimonjic (Ser) 6-7 (4-7), 6-1, 6-3.

WTA MADRID OPEN

MADRID, Round II: Maria Sanchez Lorenzo (Spa) bt Magui Serna (6, Spa) 6-3, 6-2 l Barbara Schett (Aus) bt Klara Koukalova (Cze) 6-2, 2-6, 6-4 l Emanuelle Gagliardi (Swi) bt Alexandra Stevenson (2, US) 6-4, 6-2 l Clarisa Fernandez (4, Arg) bt Conchita Martinez-Granados (Spain) 6-1, 6-3 l Chanda Rubin (1, US) bt Ivana Lisjak (Cro) 7-6 (7-5), 6-1 l Paula Suarez (2,Arg) bt Fabiola Zuluaga (Col) 6-3, 7-6 (7-2).

ITF WOMEN'S MEET

NEW DELHI, Quarter finals: Archana Venkataraman bt Ankita Bhambri 6-2, 6-2 l Liza Pereira bt Yamini Thukkaiandi 6-3, 6-1 l Isha Lakhani bt Sheetal Goutham 6-1, 6-3 l Sonal Phadke bt Kamini Murugaboopathy 6-1, 3-6, 6-4.

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

LONDON, Day I: Division I: At Chelmsford: Surrey 337/8 (M.Bicknell 117 n.o., A.Mahmood 77, G.Thorpe 52; G.Napier 4/73) vs Essex l At Edgbaston: Warwickshire 195/7 (J.Troughton 120) vs Kent l At Leicester: Middlesex 201 (D.Maddy 5/49). Leicestershire 19/3 l At Horsham: Sussex 330/5 (R.Montgomerie 105, P.Cottey 58) vs Nottinghamshire l Division II: At Headingley: Yorkshire 190/9 (G.Fellows 53; M.Kasprowicz 4/47) vs Glamorgan l At Worcester: Worcestershire 72/4 v Gloucestershire l At Chester-le-Street: Durham 296/6 (G.Pratt 62, V.Wells 61 n.o., M.Love 54, J.Lewis 52) vs Derbyshire l At Southampton: Somerset 224/6 (J.Cox 101 n.o.) vs Hampshire

SOCCER

UEFA CUP

SEVILLE, final: Celtic (Scotland) 2 (Henrik Larsson 47, 57) Porto (Portugal) 3 (Derlei Silva 45+1, 115, Dmitri Alenitchev 54).

For the book

Army’s 58 Gorkha Training Centre won the Gorkha Brigade boxing championship in Shillong Thursday. In the finals Tuesday, GTC boxers won nine gold medals.


Top
Email This Page