The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

 

TENNIS

ATP ROME MASTERS

Semi-finals: Roger Federer (4, Swi) bt Juan Carlos Ferrero (2, Spa) 6-2, 4-2 retired l Felix Mantilla (Spa) bt Yevgeny Kafelnikov (Rus) 4-6, 7-6 (7-4), 6-4.

WTA GERMAN OPEN

BERLIN, semi-finals: Justine Henin-Hardenne (3, Bel) bt Amelie Mauresmo (5, Fra) 7-6 (8-6), 6-4 l Kim Clijsters (1, Bel) bt Jennifer Capriati (4, US) 6-4, 6-7, (2-7) 6-4.

GOLF

BELFRY INTERNATIONAL MEET

SUTTON COLDFIELD, Round III (Saturday): 206 Stephen Scahill (NZ), Paul Casey (GBR), Padraig Harrington (Ire) l 207 Angel Cabrera (Arg) l 210 Rolf Muntz (Ned) l 212 David Dixon (GBR), Ricardo Gonzalez (Arg) l 213 Brian Davis (GBR), Paul Lawrie (GBR), Simon Khan (GBR), Jose Manuel Lara (Spa) l 214 Niclas Fasth (Swe), Bradley Dredge (GBR), Colin Montgomerie (GBR) l 215 Mads Vibe-Hastrup (Den), Nick O’Hern (Aus), Daniel Greenwood (GBR), Gary Emerson (GBR), Jean Van de Velde (Fra), Jamie Spence (GBR), Mikko Ilonen (Fin), Roger Chapman (GBR), Julien Clement (Swi), Jean-Francois Remesy (Fra) l 216 Matthew Blackey (GBR), Paul McGinley (Ire), Robert Rock (GBR), Henrik Stenson (Swe), David Park (GBR), Bernhard Langer (Ger), Emanuele Canonica (Ita).

WACHOVIA CHAMPIONSHIP

CHARLOTTE, Round III (Saturday): 205 David Toms (US) l 210 Kirk Triplett (US), Robert Gamez (US), J.P. Hayes (US) l 211 Spike McRoy (US), Fred Funk (US), Brent Geiberger (US), Charles Howell III (US), Nick Price (Zim) l 212 Vijai Singh (Fij), Chad Campbell (US), Dean Wilson (US), David Gossett (US), Chris DiMarco (US), Tom Petrovic (US), Fred Couples (US) l 213 Woody Austin (US), Greg Chalmers (Aus), Mathew Goggin (Aus), Duffy Waldorf (US), Rich Beem (US), l 215 K.J. Choi (Kor), Brenden Pappas (SA), Mike Weir (Can) l 216 Peter Lonard (Aus) , John Senden (Aus), Carlos Franco (Par) l 217 Hidemichi Tanaka (Jpn), Ian Leggatt (Can), Alex Cejka (Ger).

NICHIREI CUP

TOKYO, Round IV (Sunday): 275 Annika Sorenstam (Swe) l 284 Junko Omote (Jpn), Yuri Fudo (Jpn), Michiko Hattori (Jpn), Yuko Moriguchi (Jpn), Junko Yasui (Jpn), Kaori Suzuki (Jpn) l 285 Rui Kitada (Jpn), Hiroko Yamaguchi (Jpn), Kasumi Fujii (Jpn) l 286 Lee Ji-he (Kor), Yasuko Sato (Jpn), Sakura Yokomine (Jpn).

SOCCER

SPANISH FIRST DIVISION

MADRID (Saturday’s results): Athletic Bilbao 0 Valladolid 0 l Atletico Madrid 0 Alaves 1 (Adrian Ilie 55) l Recreativo Huelva 0 Real Madrid 0 l Espanyol 0 Osasuna 0 l Malaga 0 Deportivo La Coruna 2 (Donato 13, Lionel Scaloni 90+3).

GERMAN FIRST DIVISION

BERLIN (Saturday’s results): TSV 1860 Munich 3 (Shao Jiayi 5, Markus Schroth 33, 65) Energie Cottbus 0 l Borussia Dortmund 4 (Lars Ricken 27, 54, Giuseppe Reina 65, Jan Koller 68) Nuremberg 1 (Sasa Ciric 89) l Hertha Berlin 3 (Michael Ballack 5og, Marcelinho 59pen, 88) Bayern Munich 6 (Elber 19, 33, 45, Claudio Pizarro 22, 23, Ballack 88) l VfB Stuttgart 0 Werder Bremen 1 (Rui Marques 51og) l Borussia Moenchengladbach 3 (Igor Demo 37, Mikael Forssell 63, Morten Skoubo 77) Hansa Rostock 0 l Hamburg SV 4 (Sergej Barbarez 18, Bernardo Romeo 55, Erik Meijer 90+1, Lars Jacobsen 90+2) Bayer Leverkusen 1(Hanno Balitsch 88) l VfL Wolfsburg 2 (Tomislav Maric 18, 57) Kaiserslautern 2 (Ciriaco Sforza 5, Michael Mifsud 69).

FRENCH FIRST DIVISION

PARIS, (Saturday’s results): Monaco 3 (Shabani Nonda 53, 87, Dado Prso 75) Montpellier 1 (Mansour Assoumani 49) l Sochaux 3 (Santos 28, Pierre-Alain Frau 64, Mickael Isabey 88) Olympique Marseille 0 l AC Ajaccio 2 (Mamadou Seck 7, Yacine Bezzaz 80) Nice 0 l AJ Auxerre 0 Lille 0 l Girondins Bordeaux 2 (Pedro Pauleta 8, Jean-Claude Darcheville 45+1) Le Havre 0 l RC Lens 1 (Daniel Moreira 81) Troyes 0 l Nantes 0 En Avant Guingamp 4 (Christophe Le Roux 9pen, 41, Stephane Carnot 47, Didier Drogba 53) l Stade Rennes 2 (Dominique Arribage 23, Jean-Christophe Devaux 75og Racing Strasbourg) 3 (Petr Cech 8og, Corentin Martins 71, Danijel Ljuboja 84) l Sedan 2 (Stephane Noro 39, 76) Bastia 2 (Laurent Batlles 9, Florian Maurice 36pen).

ENGLISH LEAGUE, PROMOTION PLAY-OFFS

LONDON, semi-final, first leg (Saturday’s results): Div. I: Nottingham Forest 1 Sheffield United 1 l Wolverhampton 2 Reading 1. Div. II: Cardiff 1 Bristol City 0 l Oldham 1 Queens Park Rangers 1. Div. III: Bury 0 Bournemouth 0 l Lincoln 5 Scunthorpe 3. Conference play-off final: Dagenham & Redbridge 2 Doncaster 3 (golden goal). Doncaster promoted to Div. III.

CRICKET

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

LONDON, Day II (Saturday), Division I: At Lord’s: Lancashire 565/7 dec. (S. Law 198, M. Chilton 119, A. Flintoff 111). Middlesex 163/4 (O. Shah 81). l At Trent Bridge: Nottinghamshire 211 (J. Gallian 112; J. Ormond 5/45) and 94/6. Surrey 393 (A. Stewart 98, A. Mahmood 98; G. Smith 4/81). l At Edgbaston: Warwickshire 422 (J. Trott 134, M. Sheikh 57 n.o.; M. Ahmed 6/157). Sussex 116/3. Division II: At Cardiff: Glamorgan 139 (J. Lewis 5/61). Gloucestershire 232/4 (C. Spearman 75). l At Headingley: Derbyshire 422 (L. Sutton 127, D. Cork 92, D. Hewson 57, M. Di Venuto 50; R. Sidebottom 7/97). Yorkshire 203/4 (A. McGrath 61).

ZIMBABWE TOUR MATCH

WORCESTER, Day III (Sunday): Worcestershire 262 (V. Solanki 74, B. Smith 53). Zimbabwe 334 (overnight 296/8, S. Carlisle 157, T. Taibu 57, T. Friend 39; K Ali 3/89, Batty 2/44).

For the book

World champion Valentino Rossi of Italy, riding a Honda, won the MotoGP race at the Spanish Grand Prix on Sunday for a third year in a row. Fellow-Italian Max Biaggi was second, while Troy Bayliss of Australia finished third.


Top
Email This Page