The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page
 

 

TENNIS

ATP ROME MASTERS

ROME, First round (Monday): Arnaud Clement (Fra) bt Davide Sanguinetti (Ita) 6-1, 6-3 l Radek Stepanek (Cze) bt James Blake (US) 6-2, 1-6, 6-3 l Alberto Martin (Spa) bt Sjeng Schalken (10, Ned) 2-6, 6-3, 6-1 l Rainer Schuettler (12, Ger) bt Magnus Norman (Swe) 7-6 (9-7), 7-5 l Andy Roddick (5, US) bt Andrea Gaudenzi (Ita) 6-2, 6-3 l David Ferrer (Spa) bt Andre Agassi (1, US) 0-6, 7-6 (7-3), 6-4 l Ivan Ljubicic (Cro) bt Xavier Malisse (Bel) 6-2, 6-4 l Victor Hanescu (Rom) bt Mikhail Youzhny (Rus) 7-6 (7-1), 6-3 l Guillermo Coria (15, Arg) bt Tim Henman (GBR) 6-2, 6-1 l Felix Mantilla (Spa) bt David Nalbandian (11, Arg) 6-3, 1-6, 6-0 lMardy Fish (US) bt Fabrice Santoro (Fra) 7-5, 7-5 l Albert Costa (7, Spa) bt Zelijko Krajan (Cro) 6-4, 7-5 l Martin Verkerk (Ned) bt Vincent Spadea (US) 6-3, 7-6 (7-2) l Jiri Novak (8,Cze) bt Wayne Arthurs (Aus) 6-3, 6-3 l Dominik Hrbaty (Svk) bt Thomas Enquist (Swe) 6-3, 6-3 l Wayne Ferreira (RSA) bt Feliciano Lopez (Spa) 3-6, 6-4, 6-3.

WTA GERMAN OPEN

BERLIN, First round (Monday): Virginia Ruano Pascual (Spa) bt Mary Pierce (Fra) 7-6 (9-7), Pierce retd. injured l Dinara Safina (Rus) bt Elena Dementieva (10, Rus) 2-6, 6-2, 1-0 Dementieva retd. injured l Magui Serna (Spa) bt Silvia Farina Elia (Ita) 6-3, 6-4 l Maja Matevzic (Slo) bt Tathiana Garbin (Ita) 6-4, 6-4 l Jelena Kostanic (Cro) bt Martina Mueller (Ger) 6-4, 6-4 l Marie-Gaianeh Mikaelian (Swi) bt Ai Sugiyama (13, Jpn) 6-1, 7-5 l Nadia Petrova (Rus) bt Rossana Neffa-de los Rios (Par) 6-3, 6-2 l Daja Bedanova (Cze) bt Anna-Lena Groenefeld (Ger) 6-2, 6-3 l Nathalie Dechy (17, Fra) bt Clarisa Fernandez (Arg) 6-0, 6-4 l Anca Barna (Ger) bt Anabel Medina Garrigues (Spa) 6-4, 6-2 l Barbara Schett (Aut) bt Laura Granville (US) 3-6, 7-5, 6-3 l Elena Likhovtseva (Rus) bt Henrieta Nagyova (Svk) 6-1, 6-1.

SNOOKER

WORLD CHAMPIONSHIP

SHEFFIELD, Final: Mark Williams (Wal) bt Ken Doherty (Ire) 18-16, Frame scores (Williams first): 60-37, 82-55, 0-97, 73-29, 86-30, 82-12, 74-30, 75-56, 24-85, 118-4, 76-1, 101-0, 0-79, 69-70, 75-0, 51-60, 10-73, 31-62, 6-128, 17-61, 49-82, 39-70, 68-41, 0-115, 62-19, 23-98, 87-0, 45-78, 121-0, 77-0, 17-68, 9-120, 96-28, 120-0.

CRICKET

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

DIVISION I: At Cardiff: Kent 192 (R. Key 68; R. Croft 3/33); Glamorgan 195/3 in 36.2 ovs (R. Croft 59, M. Powell 58). Glamorgan Dragons won by seven wkts l At Bristol: Gloucestershire 311 (W. Weston 92, C. Spearman 89, T. Hancock 82; C. Dagnall 3/52); Leicestershire 254 all out in 43.5 ovs (P. DeFreitas 90, D. Stevens 65; M. Ball 3/59). Gloucestershire Gladiators won by 57 runs l At Worcester: Worcestershire 244/5 (G. Hick 81, K. Ali 52); Surrey 247/9 in 41.3 ovs (A. Brown 81, M. Ramprakash 67; K. Ali 3/43, M. Hayward 3/66). Surrey Lions won by one wkt l At Leeds: Essex 211 (W. Jefferson 57, A. Habib 50; T. Bresnan 3/29); Yorkshire 54 all out in 20.2 ovs (G. Napier 4/18, S.Brant 4/25). Essex Eagles won by 157 runs l DIVISION II: At Chester-le-Street: Durham 186/8 in 44 ovs (G. Pratt 66 n.o.; A. Flintoff 3/46); Lancashire 188/5 in 42.2 ovs (A. Swann 73 n.o.). Lancashire Lightning won by 5 wkts l At Southampton: Hampshire 198/5 (R. Smith 92); Middlesex 201/6 in 45 ovs (P. Weekes 53; W. Akram 3/17). Middlesex Crusaders won by four wkts l At Nottingham: Derbyshire 252 (S. Selwood 67, D. Hewson 50; S. Elworthy 4/41, G. Smith 3/48); Nottinghamshire 254 in 44.2 ovs (K. Pietersen 130; G. Welch 3/48). Nottinghamshire Outlaws won by one wkt l At Hove: Sussex 217/3 (C. Adams 109 n.o.); Northamptonshire 221/6 in 44.4 ovs (P. Jaques 68). Northamptonshire Steelbacks won by four wickets.

three-day TOUR MATCH

BIRMINGHAM, Final day (Monday): British Universities 146 (D. Hondo 5/26) & 263 (E. Cowan 137; A. Blignaut 4/89, H. Streak 3/33); Zimbabwe 376 (G. Flower 130, S. Carlisle 54, M. Vermeulen 51, H. Streak 51; J. Bishop 3/70, R. Ferley 3/81) & 37. Zimbabwe won by 10 wkts.

For the book

Maharashtra girls continued their winning spree with their 3-0 victory over Kerala in the 34th junior women’s national hockey championship at Ammunition Factory grounds in Pune Tuesday.


Top
Email This Page