The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

ATP US CLAYCOURT CHAMPIONSHIP

HOUSTON, Second Round (Wednesday): Andre Agassi (1, US) bt Irakli Labadze (Geo) 6-0, 6-2 l Mardy Fish (US) bt Luis Horna (Per) 6-2, 6-4 l Ricardo Mello (Bra) bt Todd Martin (US) 7-6 (8-6), 6-1 l Juren Mezler (Aut) bt Kenneth Carlsen (Den) 5-7, 6-3, 6-4.

ATP BARCELONA OPEN

BARCELONA, Third round (Thursday): Gaston Gaudio (10, Arg) bt David Sanchez (Spa) 7-5, 4-6, 6-1 l Juan Carlos Ferrero (1, Spa) bt Filippo Volandri (Ita) 6-4, 6-4 l Nikolay Davydenko (Rus) bt Jose Acasuso (Arg) 6-4, 6-3 l Tommy Robredo (12, Spa) bt Alex Corretja (8, Spa) 7-6 (7-4), 6-7 (1-7), 6-2 l Carlos Moya (2, Spa) bt Dominik Hrbaty (Svk) 6-1, 6-7 (5-7), 6-3 l Gustavo Kuerten (7, Bra) bt Younes El Aynaoui (9, Mor) retd. l Agustin Calleri (16, Arg) bt Albert Costa (3, Spa) 6-4, 6-2 l Marat Safin (4, Rus) bt Jarkko Nieminem (Fin) 6-3, 6-3.

FOOTBALL

UEFA CUP SEMI-FINAL

ROME: Lazio (Ita) 0 Porto (Por) 0, Porto win 4-1 on aggregate l Boavista (Por) 0 Celtic (Sco) 1 (Henrik Larsson 79), Celtic win 2-1 on aggregate.

GOLF

HOUSToN OPEN

HUMBLE TEXAS, First round (Thursday): 65 Fred Couples (US) l 66 Stuart Appleby (Aus) l 67 Vijai Singh (Fij), Jose Coceres (Arg), Peter Jacobsen (US), David Berganio Jr. (US) l 68 Andrew Magee (US), Adam Scott (Aus), Rory Sabbatini (RSA), Ian Legatt (Can), Brandt Jobe (US), Deane Pappas (RSA), John Morgan (GBR), Patrick Sheehan (US) l 69 Woody Austin (US), Jonathan Kaye (US), Jerry Kelly (US), John Daly (US), Matt Kuchar (US), Ben Crane (US), Kevin Sutherland (US), Ernie Els (RSA), Paul Goydos (US), Neal Lancaster (US), Jeff Brehaut (US), Hank Kuehne (US) l 70 John Riegger (US), Geoff Ogilvy (Aus), Alex Cejka (Cze), K.J. Choi (SKor), Phil Mickelson (US), Heath Solcum (US), Brian Henninger (US), Trevor Immelman (RSA), Richard Johnson (Swe), Shaun Micheel (US) l 71 Steven Alker (NZ) l 72 Paul Gow (Aus), Thomas Levet (Fra), Akio Sadakata (Jpn) l 73 Carlos Franco (Par), David Frost (RSA), Brian Watts (Can) l 75 Brendan Pappas (RSA) l 77 Anthony Painter (Aus) l 78 Aaron Baddeley (Aus).

CANARIES OPEN

TENERIFE (Spain), First round (Thursday): 63 Charl Schwartzel (RSA), Marten Olander (Swe) l 64 Soren Hansen (Den), Jarmo Sandelin (Swe), Jose Maria Olazabal (Spa), Paul Casey (GBR), Miles Tunnicliff (GBR), Fredrik Andersson (Swe), Shaun Webster (GBR), Peter Hedblom (Swe), Andrew Oldcorn (GBR) l 65 Andrew Marshall (GBR), Gordon Brand Jnr (GBR), Graeme McDowell (GBR), Nicolas Colsaerts (Bel), Julien Van Hauwe (Fra) l 66 Christian Cevaer (Fra), Brian Davis (GBR), Phillip Price (GBR), Miguel Angel Jimemez (Spa), Mattias Eliasson (Swe), Fredrik Widmark (Swe), Terry Price (Aus), Simon Dyson (GBR), John Bickerton (GBR), Paul McGinley (Ire), Warren Bennett (GBR), Simon Khan (GBR).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIVISION I, DAY II (Thursday): At Canterbury: Kent 245 (G. Blewett 57, M. Carberry 55) & 147/4. Leicestershire 270 (P. Nixon 113 n.o.; M. Saggers 4/75) l At Old Trafford: Lancashire 354 (M. Loye 113, A. Flintoff 97). Nottinghamshire 113/3 (C. Cairns 51 n.o.) l At Lordís: Sussex 239 (T. Ambrose 51) & 194/9 (R. Martin-Jenkins 50; C. Keegan 4/27). Middlesex 116 l At Edgbaston: Warwickshire 446/7 (J. Troughton 129 n.o., D. Brown 120, T. Frost 59) vs Essex.

For the book

Western Railway and Andhra Pradesh made the finals of the 20th Federation Cup women's basketball championship in Mumbai on Friday. While Western Railway beat Delhi 50-38, Andhra downed Chattisgarh 59-54.


Top
Email This Page